İnstagram Hesap Dondurma

7 yıl önce ,

Instagram hesap dondurma yöntemlerini telefonunuz veya bilgisayarınız üzerinden nasıl uygulayabileceğinizi bu yazımız üzerinden görsel ve videolu şekilde sizlere anlatacağız. Özellikle son yıllarda, rakipleri ile çetin bir mücadele içine girip fotoğraf ve video paylaşım sektöründe lider konuma gelen instagram, ülkemizden de kendisine milyonlarca kullanıcı çekmeyi başardı. Durum böyle olunca bu kullanıcıların bazıları çeşitli nedenlerden dolayı “instagram hesabımı nasıl dondurabilirim?” gibi sorular sormaya başladılar.

Öncelikle instagram hesap dondurma işleminin ne olduğundan bahsetmek gerekiyor. Instagram hesap dondurma, hesabınızı geçici olarak kapatmanız ve diğer kişiler tarafından görülmesini engellemeniz olarak tanımlanabilir. Hesabınızı dondurma işleminden sonra, siz tekrar hesabınıza giriş yapana kadar hesabınız instagrama kayıtlı veya dışarıdan herhangi birine gözükmez. Bu sayede yaşadığınız geçici problemlerde, hesabınızı tamamen silmek yerine bu şekilde kendi istediğiniz süre kadar gizleyebiliyorsunuz. Eğer hesabınızı geçici olarak değilde, kalıcı olarak kapatmak istiyorsanız instagram hesap silme adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Instagram hesap dondurma işlemi yapılan suistimaller sonucu haftada bir defa olacak şekilde sınırlandırılmıştır. Yani hesabınızı dondurduktan sonra tekrar giriş yapıp, aynı hafta içerisinde hesabınızı tekrar donduramazsınız. Hesabınızı tekrar dondurabilmek için önceki dondurma işleminin üzerinden en az bir hafta geçmelidir.

Unutmayın hesabınızı dondurduktan sonra profiliniz, yaptığınız beğeni ve yorumlar, eklediğiniz fotoğraf ve videolar siz hesabınıza tekrar giriş yapana kadar tamamen gizli hale gelecektir. Aşağıda hem bilgisayar hem de mobil cihazlarınız üzerinden instagram nasıl dondurulur işlemi anlatılmıştır.

Bilgisayar Üzerinden Instagram Hesap Dondurma

Bu başlık altında dizüstü veya masaüstü bilgisayar ile instagram hesabınızı nasıl dondurabileceğiniz anlatılacaktır.

 1. Öncelikle https://www.instagram.com/ adresinden hesabınıza giriş yapınız.
 2. Ardından https://www.instagram.com/accounts/edit/ adresine giriş yapınız.
 3. Daha sonra yukarıda ki resimde kırmızı kutucuk içine aldığımız yerde bulunan “Hesabımı geçici olarak kapat” butonuna tıklıyoruz.
 4. Ardından karşınıza resimde ki gibi bir ekran gelecektir. Burada da “Hesabını neden kapatıyorsun” kısmında kendinize uygun olan seçeneği seçip, altında ki bölüme de hesap şifrenizi yazarak “Hesabı Geçici Olarak Kapat” butonuna tıklıyoruz.
 5. Karşınıza gelen onay penceresinden, hesap dondurma işleminizi onaylıyorsunuz.

Telefon Üzerinden Instagram Hesap Dondurma

 1. Öncelikle tarayıcınız üzerinden https://www.instagram.com/ adresinden hesabınıza giriş yapınız.
 2. Daha sonra sağ alttaki küçük profil resmimize tıklayarak profil sayfamıza geçiyoruz.
 3. Açılan sayfadan “Profili Düzenle” butonuna basıyoruz.
 4. Ardından açılan sayfanın en altında ki “Hesabımı geçici olarak kapat” butonuna tıklıyoruz.
 5. Son olarak da karşınıza gelen ekranda hesabı dondurma nedeninizi yazıp, şifrenizi girdikten sonra “Hesabımı Geçici Olarak Kapat” butonuna tıklıyoruz ve karşınıza gelen uyarı penceresine de onay veriyoruz.

Video anlatım olarak telefondan instagram hesap dondurma;

Instagram Hesap Dondurma İle İlgili Sık Sorulan Sorular

 1. Instagram hesabımı donduramıyorum. Belirttiğiniz işlemleri yapmama rağmen hesabımı dondurmak istediğimde beni ana sayfaya atıyor, çözümü nedir?
  Bu problem iki tane nedenden dolayı kaynaklanıyor olabilir.1. Instagram hesabınızı daha önce dondurduysanız ve tekrardan dondurmak istiyorsanız kullandığınız cihazda yer alan tarayıcılarda ki çerezler bu soruna neden olabilir. Çözüm için farklı bir cihaz üzerinden işlemi deneyebilir veya tarayıcılarınızın çerezlerini ve önbelleğini temizleyebilirsiniz.

  2. Instagram üzerinde yer alan bazı hesaplar ne yazık ki sistemsel bazı nedenlerden dolayı dondurulamıyor. Bu sorun her ne kadar ufak bir kullanıcı grubunu kapsıyor olsa da, sizin hesabınız da bu grup içerisinde yer alıyor olabilir. Hesabınızda böyle bir durum var ise, ne yazık ki şimdilik çözümü bulunmamaktadır.

 2. Instagram hesabımı dondurdum. Geri açtığımda bazı fotoğraflarım silinmişti, bu fotoğraflar geri gelir mi?
  Merak etmeyin resimleriniz yer yerinde durmaktadır. Eğer uzun süreli olarak hesabınız dondurulmuş durumda durduysa bazı fotoğraflarınızın profilinizde tekrar gözükmesi bir hafta civarı bir süre alabilir.
 3. Instagram hesabımı dondurdum, ne zaman ve nasıl tekrar açabilirim?
  Instagram hesabınızı dondurduktan sonra istediğiniz süre sonunda kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak, normal üye giriş panelinden hesabınıza giriş yaparak hesabınızı tekrar aktif hale getirebilirsiniz.
 4. Instagram hesabımı tekrar donduramıyorum, çözümü nedir?
  Instagram tarafından getirilen düzenleme sonucu hesap dondurma işlemleri yalnızca haftada bir defa yapılabilmektedir, eğer hesabınızı tekrar dondurmakta problem yaşıyorsanız bunu birkaç gün sonra denemelisiniz.

Instagram hesap dondurma ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar, yaşadığınız sorunları belirtmek veya soru sormak için aşağıda ki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Yorumlar (21)

 1. Harun dedi ki:

  İstigram. Hesabim başKa kişiler tarafından kullanıyor bskasi giriyor.hesabıma. cinsel.icerik şeyle tacizlerde bulunuyor kapanmasını istiyorum.iptal olmasini

 2. İstanbul Acil Elektrikçi dedi ki:

  Eski ve hala güncelliğini koruyan bir içerik. Ne kadar teşekkür etsek az efendim. Mutlu bloglamalar :)

 3. Gürkan ÖZGÜR dedi ki:

  Popüler bir makale olmayı fazlası ile hak ediyor. Kaliteli içerikleriniz olduğunu düşünüyorum ve takip listeme aldım.

 4. Sema aygun dedi ki:

  Hesab başkasına elline gecti

 5. Serap dedi ki:

  Hesabımı sanırım dondururken sildim. Geri getirme ihtimali var mi. Dondurdurduk diyelim maile şifre yenileme isteği geliyor fakat giriş yapacağım zaman kullanıcı bulunamadi diyor.

 6. Elazığlı.gulfem dedi ki:

  Dondurmak istiyorum

 7. Hiraaydi dedi ki:

  Kapatmak istiyorum

 8. ramo.can.01 dedi ki:

  Kapatmak istiyorum

 9. Abdullah dedi ki:

  İnstagramımı kapatamıyorum pis mikrop

 10. zeynep dedi ki:

  Şifremi unuttum ve kapatmak istiyorum napmam lazim

 11. Rumeysa dedi ki:

  Cidden çok yararlı oldu. Tşk. İnstagram yüzünden derslerime çalışamıyordum. Dondurdum ve rahatladım. Bilgiler için tekrardan teşekkürler.

 12. Zehra can dedi ki:

  Harikasınız hemen hallettim çok teşekkür ederim ??

 13. Yep dedi ki:

  Merhaba örneğin bir arkadaşım hesabını kapatsa 1_2 ay sonra tekrar aktif etse dondurmadan önceki paylaştığı resimleri benim haber kaynağımda görünebilir mi . Arkadaşlarımın bazı paylşımları 2-3 öncesine kadar çıkıyor bunun gibi.

 14. Sıla dedi ki:

  merhaba hesabımı kapatalı 12 gün olmasina rağmen bugun actigimda ve geri dondurmak istedigimde uzgunuz hesabinizi haftada 1 kez kapatabilirsiniz yazisi geldi bu sorunu nasil halledebilirim

 15. Rojda dedi ki:

  Hesabımı iki haftadan fazla bir süre önce dondurmama rağmen dondurmak istediğimde haftada bir kez dondurabilirsin uyarısı alıyorum. Yardımcı olur musunuz??