arkaplan

İnstagram Hesap Silme ( Kapatma )

Ülkemizde de son derece yaygın olan fotoğraf ve video paylaşımı konusunda lider platform olan instagram için kullanıcılar sıklıkla instagram hesap silme ve benzeri bir çok soruları sormaya başladılar. Buna neden olarak da sosyal fotoğraf ve video paylaşım sitesinde yaşanan olumsuzluklar ve tacizler gösterilebilir. Tabii daha doğal sebeplerle instagram hesap kapatma yöntemlerini arayan kişilerde var ancak özellikle son birkaç yılda artan taciz vak’aları ne yazık ki insanları instagram hesaplarını silmeye itiyor.

Eğer sizde herhangi bir nedenden dolayı instagram hesabınızı kapatmaya karar verdi ve instagram hesabımı nasıl kapatabilirim diyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıda anlattığımız yöntemi uygulayarak rahatlıkla instagram hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Yazının devamında instagram hesaplarınızı hem telefon hem de bilgisayar üzerinden nasıl kapatabileceğinizi anlatıyor olacağız, eğer okumaktan sıkılıyor iseniz direkt olarak başlıkların sonuna giderek hazırladığımız videolar ile de hesaplarınızı nasıl kapatabileceğini görebilirsiniz.

REKLAM

Instagram hesap kapatma işlemi geri alınamaz bir işlemdir. “Hesabımı kalıcı olarak sil” butonuna tıkladıktan sonra işleminizi geri alamaz veya tekrar aynı kullanıcı adı ile yeni üyelik açamazsınız. Eğer hesabınızı tamamen değilde geçici olarak kapatmak istiyorsanız linkini verdiğimiz instagram hesap dondurma başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bilgisayar Üzerinden Instagram Hesap Silme

Bu bölümde masaüstü veya dizüstü bir bilgisayar üzerinden instagram hesabınızı nasıl kapatabileceğiniz anlatılmaktadır.

  1. Öncelikle https://www.instagram.com/ adresine giderek hesabınıza giriş yapınız.
  2. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ linkine tıklayınız.
  3. Daha sonra karşınıza yukarıda ki resimde ki gibi bir alan çıkacaktır. Bölümde de “Hesabını neden siliyorsun?” sorusu için verilen seçeneklerden birini yanıt olarak seçiniz.
  4. Seçiminizi yaptıktan sonra ise altta gelen kutucuğa hesap şifrenizi yazıp, alt bölümde yer alan “Hesabımı kalıcı olarak sil” butonuna tıklayarak hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Video anlatım olarak bilgisayar üzerinden instagram hesap silme;

Telefon Üzerinden Instagram Hesap Silme

Eğer bir bilgisayara erişiminiz yok veya instagram hesap kapatma işleminizi telefonunuz üzerinden yapmak istiyorsanız aşağıda ki adımları takip etmelisiniz.


1. Telefonunuz üzerinden öncelikle instagram uygulamasını açınız.


2. Uygulamayı açtıktan sonra sağ altta ki ufak profil resminize tıklayarak, profil sayfanıza geçiş yapınız.


3. Profil sayfanız açıldıktan sonra sağ üstte yer alan alt alta üç nokta işaretine tıklayarak seçenekler menüsünü açınız.


4. Açılan seçenekler menüsünde sayfayı aşağıya kaydırarak “Destek” başlığı altında ki “Instagram Yardım Merkezi” linkine tıklayınız.


5. Yukarıda ki adımdan sonra tarayıcınız açılacak ve resimde ki gibi bir sayfa karşınıza çıkacaktır. Karşınıza çıkan bu sayfadan “Hesabınızı Yönetme” seçeneğini seçiniz.


6. Ardından açılan sayfadan “Hesabınızı Silme” seçeneğini seçiniz.


7. Ardından karşınıza iki tane şık çıkacaktır, birinci şık hesabınızı geçici olarak kapatmanızı yani dondurmanızı sağlar. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için instagram hesap dondurma isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Biz ise hesabımızı kalıcı olarak kapatmak için bu sayfada ki ikinci şık olan “Hesabımı nasıl silerim?” seçeneğini seçiyoruz.


8. Sonrasında açılan sayfada “Hesabımı sil sayfasına gidin.” linkine tıklıyoruz.


9. Daha sonra işleminize devam edebilmeniz için instagram giriş sayfası karşınıza gelecektir, burada kullanıcı bilgilerinizi girerek “Giriş yap” butonuna tıklıyorsunuz.


10. Açılan sayfada size hesabınızı neden silmek istediğinizi soracaktır, kendinize uygun gelen seçeneği seçiniz.


11. Kendinize uygun olan seçeneği seçtikten sonra bu kısmın altına gelen bölüme hesap şifrenizi giriniz ve altta yer alan “Hesabımı kalıcı olarak sil” butonuna tıklayınız.


12. Son olarak da karşınıza gelen bu uyarıya “TAMAM” yanıtını veriniz.

Video anlatım olarak telefon üzerinden instagram hesap silme;

Instagram Uygulamasını Silme

Instagram hesaplarını silen kişiler genellikle instagram silme araması altında instagram uygulaması nasıl silinir sorusunun cevabını öğrenmek istiyorlar. Aşağıda anlattığımız adımları takip ederek telefonunuzda yer alan instagram uygulamasını hem Android hem de IOS ortamlarından nasıl silebileceğinizi görebilirsiniz.

Andorid İçin Instagram Silme

  1. Android cihanızınız ayarlar sayfasınız açınız.
  2. Uygulamalar (veya Uygulama Yöneticisi) seçeneğine dokunun.
  3. Açılan sayfada instagram uygulamasını bulup, üstüne dokunun.
  4. Açılan sayfada “Kaldır” butonuna dokunun.

IOS için Instagram Silme

  1. Cihazınızın ana menüsünde instagram uygulamasını bulun ve üstüne basılı tutun.
  2. Uygulamanın üstünde çıkan çarpı işaretine dokunun ve gelen uyarıyı onaylayın.