Tema yapmak zormuş(!)

12 yıl önce ,

Ne yazık ki ülkemiz de yeni bir şeyler öğrenmek isteyenlere yeterince şans verilmediğini görmekteyim.Bırakın yeterince şansı , içlerinde şans uyandıracak bir duygu bile bırakmayanlar var bu günlerde.Bugün ise belirli tasarımlar çizip kodlamak isteyen arkadaşlarımızın yoluna taş koyanlar hakkında bir şeyler yazmak istiyorum.

Malesef ki arkadaşlar bazı kişiler ki bunların kişilik seviyelerinin nasıl olduğunu bilirsiniz kendilerine yeni rakipler çıkmasını istemediklerinden , henüz tasarım kodlama işlerini yeni öğrenmek isteyen arkadaşlarımızın her sorusuna "daha önünde çok yol var" , "kodlar yaza yaza bitmez" , "yolun başındayken bu işi bırak" , "sen bu işi öğrenemezsin" gibi yanıtlar vererek , tasarım kodlama işlerine yeni girmek isteyen arkadaşlarımızın morallerini bozarak kendilerine rakip çıkmasını engellemeye çalışıyorlar oysa ki bu ülkenin internet konusunda gelişmek için yeni yeteneklere ihtiyaçlarını olduklarını bile bile.

Ne yazık ki durum böyle arkadaşlar bazı kişiler kendi çıkarları uğruna birçok yeni arkadaşımızın henüz yolun başındayken inançlarından vazgeçirmeye çalışıyorlar ancak şu da bir şeydir ki kimse ilk yaptığı birkaç tasarımda harikalar çıkaramaz , kimse kodladığı ilk birkaç temayı hatasız kodlayamaz , hatalarınızı zamanla düzelteceksiniz bundan emin olun bunları yeni arkadaşlarımıza söylüyorum.Bazı kişilerin çıkarları uğruna sizleri bıktırmalarına izin vermeyin.Ben tasarım işiyle fazla ilgilenmem ama kodlamayla çok ilgilenirim , emin olun ki kod yazmak çok kolay bir şeydir.Sürekli pratik yapa yapa kısa süre de kodlama işini öğrenebilirsiniz.

Ha bu arada tasarımcı arkadaşlara şunu söylemek istiyorum ki lütfen artık kişisel blog temalarının klasikleşmiş kalıplarının dışında temalar çizmeye çalışın emin olun bu sayede temalarınız daha fazla ilgi çeker bu arada yazıyı okuyan arkadaşlarımıza sormak istiyorum size göre ülkemizde ki yeni tasarımcılara , tasarım kodlamak isteyen arkadaşlarımıza sizce ne kadar önem veriliyor , yeterince destek çıkılıyor mu?

Yorumlar (9)

 1. mecnun reis dedi ki:

  tema yapmak çok göz yoruyor.ama çok keyifli :)

 2. gold account dedi ki:

  Siteye eklenen reklam kodları, saat, sayaç vs. scriptler sorunsuz bir şekilde çalışır, tasarımı etkilemez. Oysa site buna izin vermez, kod çakışması yaşanır.

 3. TANER dedi ki:

  Bu ülkede herşeyi kendin yapacakasın kardeşim kimseye muhtaç olmayacaksın en iyiside bu bence. Bizde bir şey var kimse kendinden daha iyileri istemiyor.Bunun için kimse kimseye destek çıkmıyor.

 4. Gökhan dedi ki:

  Aslında olay birbirinin devamı şeklinde birisi öğrenmek istiyor yardım arıyor kımse yardım etmıyor sonra kendı kendıne ogrenıyor ve sonra oda dıokı bana kımse yardım etmedı ben kıme ne yardımı edıcem dıyenlerın sayısı art arda sıralanıyor..

 5. usta emre dedi ki:

  Taner arkadaşıma katılıyorum eğer 1 yıllık site acıp 2. yıla kapanacaksa o site hiç uğraşılmasın yani güzel birşeyler yapmak için hosting işlerinden tema işlerden yazı yazmadan iyi anlıyanlar kişiler çok başarılı oluyor.

 6. ahmet ercan dedi ki:

  zamanımızda tema yapmak artık çok kolay olmaya başladı..daha da gelişecektir

 7. Oktay dedi ki:

  Tasarım çizimi ve kodlaması kadar zevkli bir şey görmedim bu güne kadar nette. Ama zorluyor beni kodlama. Bunun nedeni her şeyi kendim öğrenmem. Yardım eden yok.

  Daha doğrusu ben kodlarken program kullanmıyorum. Elle yazıyorum. Ondan belki zorlanıyorum.

 8. Emre dedi ki:

  Merhaba Burak. Ben senin aksine bu duruma biraz daha olumlu yaklaşıyorum. Evet forumlara bakınca dediklerin doğru. Bir çok kişi insanlara yardım etmek yerine destek olmak yerine köstek olmayı tercih ediyor. Lâkin forumlarda öyle kaliteli insanlar var ki, şahsi düşüncem sende öylesindir, forumdaki varlıklarını sadece insanlara yardım etmek için sürdürmeye devam etmektedirler. Yani bizim insanlarımız zannedildiği kadar kötü değil. Ben hala birbirine yardım eden, bilgilerini paylaşan, yeni yetişen arkadaşlara bu bilgilerini en iyi şekilde aktaran kişiler olduğu inancındayım.

  Ülkemizde bazı şeylerin rayına oturması gerekiyor. Blogculuk dünyası hızla gelişiyor ülkemizde. Ben zamanla gelişmekte olan arkadaşların önlerinin daha net bir şekilde açılacağı fikrindeyim…

  Umutsuzluğa kapılmayın. Her zaman ülkemiz için umut var..
  Teşekkür ederim

 9. kadir dedi ki:

  emrenin yorumuyla konunun ilgisi ne cozemedim. iyi insaar var ama buna laf denmedi ZATEN. BUrda sikayet edilen durum kostekciler.