SEO Nedir Nasıl Yapılır?

12 yıl önce

SEO İngilizce açılımı "Search Engine Optimization" dilimizde ki açılımı "Arama Motoru Optimizasyonu" olan , İngilizce açılımının baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş bir kısaltmadır.SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu , web sitelerinin ve blogların arama motorlarında sıralamalarını yükseltmek için yaptıkları çalışmalara verilen isimdir.

SEO Nedir?

SEO yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi web siteleri veya blogların arama motorlarında ki sıralamalarını yükseltmeleri için yaptıkları çalışmalardır.Bu çalışmalar sonucunda web siteleri veya bloglar hedefledikleri ziyaretçi kitlesine ulaşırlar.

Günümüzde günlük milyonlarca arama yapılan internette sizde doğru , güvenilir ve doğal SEO çalışmaları yaparak anahtar kelimelerinizde yükselerek hedef kitlenize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.Şuan da internette bulunan çoğu SEO çalışması Google arama motoruna göre yapılmaktadır.Bu yüzden SEO çalışmaları en çok Google sıralama artışı sağlar.

seo nedir , seo nasıl yapılır

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları doğallık baz alınarak yapılmalıdır.Çalışmalarınızı ne kadar doğal yöntemler ile yaparsanız başarıya o kadar çabuk ulaşırsınız.Bugün çoğu webmaster forumlarında dağıtılan çeşitli backlink elde etme programları bizlere doğal yöntemlerle backlink kazandırmayacağından bu programlardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum.Bu programlar sizlere kısa süreli başarı sağlar.

Yanlış duymadınız yukarıda bahsettiğim programlar sizlere kısa süreli fayda sağlar ancak bizim SEO çalışmalarında ki asıl amacımız uzun süreli başarı sağlamaktır.Bir diğer konu da aşırı fazla SEO çalışması yapmamalısınız.Özellikle yeni açılan web siteleri veya bloglar aşırı SEO çalışmaları yaptıkları için Google tarafından ceza alıyorlar , bu yüzden bir günde binlerce backlink almak yerine bu backlinkleri düzenli zaman aralıklarında azar azar almak sizlere daha fazla yarar sağlar.

Bir diğer konu da SEO çalışmalarınızı yapanlar ziyaretçilerinizmiş gibi görünmelidir , yani doğallık önemlidir.Örneğin SEO çalışmalarınız ; sitenize giren bir kullanıcının sitenizi beğenmesi sonucu sitenizi sosyal ağlarda paylaşmış , forum sitelerinde paylaşmış gibi görünümler uyandırmalıdır.

Son olarak da çeşitli backlinkler alın , hep aynı çeşit backlink almayın.Örneğin her zaman forum sitelerinden backlink almayın , gidin birazda sosyal ağlardan , bloglardan ve dizinlerden backlink alın.Burada ki asıl konu aldığınız backlinklerin çeşitliliğidir.

Yorumlar (12)

 1. Alperen Ünver dedi ki:

  Güzel yararlı bir paylaşım sağ olun.

 2. yasinusc dedi ki:

  gerçekten faydalı oldu , malum seosu olmayan site yok şimdi :)

 3. vBTube dedi ki:

  Önüne gelen kendini seocu sanmaya başladı artık. Teşekkürler bilgilendirme için.

 4. Mehmet dedi ki:

  Gayet güzel bir yazı olmuş tebrik ederim :)

 5. Seo dedi ki:

  Güzel açıklamışsınız hocam teşekkürler.

 6. Teknoloji dedi ki:

  Emekleriniz için teşekkürler ama seo gerçekten çok kapsamlı bir çalışmadır eğer tam anlamı ile ne yapacağınızı bilmiyorsanız seo ya başlamayın iyi bir seo için iyi bir analiz iyi bir gözlem istikrarlı ve sağlam çalışma gerekmektedir.

 7. Bloglamazamani dedi ki:

  Makele için teşekkürler, Blog yazmaya başlayanlar için sağlam paylaşım olmuş.

 8. Kaanfc dedi ki:

  Seo Seo Seo .. tek amcak googleye kendini kabullendirmek…

 9. lbrk dedi ki:

  SEO arama motorlarına sitelerimizi sevdirme çalışmasıdır. Kolay olmaz uzun sürer.

 10. SEO Uzmanı dedi ki:

  seo nedir sorusuna aldığım en iyi cevaplardan birisi. Makale için teşekkürler.SEO açısından bile bilgi verecek derecede güzel yazılmış

 11. www.seslinerede.com dedi ki:

  ellerine sağlık çok güzel olmuş teşekkürler