arkaplan

İnstagram Hesap Dondurma

Instagram hesap dondurma yöntemlerini telefonunuz veya bilgisayarınız üzerinden nasıl uygulayabileceğinizi bu yazımız üzerinden görsel ve videolu şekilde sizlere anlatacağız. Özellikle son yıllarda, rakipleri ile çetin bir mücadele içine girip fotoğraf ve video paylaşım sektöründe lider konuma gelen instagram, ülkemizden de kendisine milyonlarca kullanıcı çekmeyi başardı. Durum böyle olunca bu kullanıcıların bazıları çeşitli nedenlerden dolayı “instagram hesabımı nasıl dondurabilirim?” gibi sorular sormaya başladılar.

Öncelikle instagram hesap dondurma işleminin ne olduğundan bahsetmek gerekiyor. Instagram hesap dondurma, hesabınızı geçici olarak kapatmanız ve diğer kişiler tarafından görülmesini engellemeniz olarak tanımlanabilir. Hesabınızı dondurma işleminden sonra, siz tekrar hesabınıza giriş yapana kadar hesabınız instagrama kayıtlı veya dışarıdan herhangi birine gözükmez. Bu sayede yaşadığınız geçici problemlerde, hesabınızı tamamen silmek yerine bu şekilde kendi istediğiniz süre kadar gizleyebiliyorsunuz. Eğer hesabınızı geçici olarak değilde, kalıcı olarak kapatmak istiyorsanız instagram hesap silme adlı makalemize göz atabilirsiniz.

REKLAM

Instagram hesap dondurma işlemi yapılan suistimaller sonucu haftada bir defa olacak şekilde sınırlandırılmıştır. Yani hesabınızı dondurduktan sonra tekrar giriş yapıp, aynı hafta içerisinde hesabınızı tekrar donduramazsınız. Hesabınızı tekrar dondurabilmek için önceki dondurma işleminin üzerinden en az bir hafta geçmelidir.

Unutmayın hesabınızı dondurduktan sonra profiliniz, yaptığınız beğeni ve yorumlar, eklediğiniz fotoğraf ve videolar siz hesabınıza tekrar giriş yapana kadar tamamen gizli hale gelecektir. Aşağıda hem bilgisayar hem de mobil cihazlarınız üzerinden instagram nasıl dondurulur işlemi anlatılmıştır.

Bilgisayar Üzerinden Instagram Hesap Dondurma

Bu başlık altında dizüstü veya masaüstü bilgisayar ile instagram hesabınızı nasıl dondurabileceğiniz anlatılacaktır.

 1. Öncelikle https://www.instagram.com/ adresinden hesabınıza giriş yapınız.
 2. Ardından https://www.instagram.com/accounts/edit/ adresine giriş yapınız.
 3. Daha sonra yukarıda ki resimde kırmızı kutucuk içine aldığımız yerde bulunan “Hesabımı geçici olarak kapat” butonuna tıklıyoruz.
 4. Ardından karşınıza resimde ki gibi bir ekran gelecektir. Burada da “Hesabını neden kapatıyorsun” kısmında kendinize uygun olan seçeneği seçip, altında ki bölüme de hesap şifrenizi yazarak “Hesabı Geçici Olarak Kapat” butonuna tıklıyoruz.
 5. Karşınıza gelen onay penceresinden, hesap dondurma işleminizi onaylıyorsunuz.

Telefon Üzerinden Instagram Hesap Dondurma

 1. Öncelikle tarayıcınız üzerinden https://www.instagram.com/ adresinden hesabınıza giriş yapınız.
 2. Daha sonra sağ alttaki küçük profil resmimize tıklayarak profil sayfamıza geçiyoruz.
 3. Açılan sayfadan “Profili Düzenle” butonuna basıyoruz.
 4. Ardından açılan sayfanın en altında ki “Hesabımı geçici olarak kapat” butonuna tıklıyoruz.
 5. Son olarak da karşınıza gelen ekranda hesabı dondurma nedeninizi yazıp, şifrenizi girdikten sonra “Hesabımı Geçici Olarak Kapat” butonuna tıklıyoruz ve karşınıza gelen uyarı penceresine de onay veriyoruz.

Instagram Hesap Dondurma İle İlgili Sık Sorulan Sorular

 1. Instagram hesabımı donduramıyorum. Belirttiğiniz işlemleri yapmama rağmen hesabımı dondurmak istediğimde beni ana sayfaya atıyor, çözümü nedir?
  Bu problem iki tane nedenden dolayı kaynaklanıyor olabilir.

  1. Instagram hesabınızı daha önce dondurduysanız ve tekrardan dondurmak istiyorsanız kullandığınız cihazda yer alan tarayıcılarda ki çerezler bu soruna neden olabilir. Çözüm için farklı bir cihaz üzerinden işlemi deneyebilir veya tarayıcılarınızın çerezlerini ve önbelleğini temizleyebilirsiniz.

  2. Instagram üzerinde yer alan bazı hesaplar ne yazık ki sistemsel bazı nedenlerden dolayı dondurulamıyor. Bu sorun her ne kadar ufak bir kullanıcı grubunu kapsıyor olsa da, sizin hesabınız da bu grup içerisinde yer alıyor olabilir. Hesabınızda böyle bir durum var ise, ne yazık ki şimdilik çözümü bulunmamaktadır.

 2. Instagram hesabımı dondurdum. Geri açtığımda bazı fotoğraflarım silinmişti, bu fotoğraflar geri gelir mi?
  Merak etmeyin resimleriniz yer yerinde durmaktadır. Eğer uzun süreli olarak hesabınız dondurulmuş durumda durduysa bazı fotoğraflarınızın profilinizde tekrar gözükmesi bir hafta civarı bir süre alabilir.
 3. Instagram hesabımı dondurdum, ne zaman ve nasıl tekrar açabilirim?
  Instagram hesabınızı dondurduktan sonra istediğiniz süre sonunda kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak, normal üye giriş panelinden hesabınıza giriş yaparak hesabınızı tekrar aktif hale getirebilirsiniz.
 4. Instagram hesabımı tekrar donduramıyorum, çözümü nedir?
  Instagram tarafından getirilen düzenleme sonucu hesap dondurma işlemleri yalnızca haftada bir defa yapılabilmektedir, eğer hesabınızı tekrar dondurmakta problem yaşıyorsanız bunu birkaç gün sonra denemelisiniz.

Instagram hesap dondurma ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar, yaşadığınız sorunları belirtmek veya soru sormak için aşağıda ki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.