Yeni Web Sitelerine SEO Konusunda Tavsiyelerim

12 yıl önce

Arkadaşlar hepimiz ilk sitelerimizi açtığımızda ne yapacağımızı bilmediğimizden , sağdan soldan ne duysak uygulamaya çalışırdık.Özellikle de benim gibi başlangıçta sağdan soldan ne duyduğunuzu uygularsanız gelecek adına sorunlar yaşarsınız.Zamanında yaptığım bu yanlışların bedelini ben ağır bir biçimde ödedim , nihayette hatalarımı düzeltme fırsatı bulup düzelttim.Ancak bazı arkadaşlarımız hatalarını düzeltilemeyecek noktalara getirip kendilerini fazlasıyla büyük bir çıkmaza sürüklüyorlar.

Bu yazımda ise hem daha önceden edindiğim tecrübeler hem de uygulamalı olarak öğrendiğim bazı bilgilerden bahsederek yeni web sitesi sahiplerine bazı önerilerde bulunacağım.Önerilerimde hem düşmemeniz gereken hataları hem de arama motorlarına yeni bir siteyi nasıl sevdirebileceğinizden bahsedeceğim.

Arama motorlarına sitenizi sevdirin!

Yeni kurulan bir sitenin belki de en önemli sınavlarından biri , ilk indexlendiği anda sitenin durumudur.Bu yüzden site ilk indexsini alacağı zamana kadar , sitede ki tüm sorunları düzeltmelisiniz ve sitenizi arama motorlarına göre düzenlemelisiniz.Öncelikle arkadaşlar yeni açtığınız sitede kullandığınız tasarımın kod yapısına dikkat etmelisiniz.Tasarımda düzgün bir kod yapısı kullanılmalı özellikle de arama motoru botlarının sitenizi kaynak kodları okuyarak indexlediğini düşünürseniz kodlama yapısının ne kadar önemli olduğunu anlarsınız.Özellikle de içeriğinizin bulunduğu kısımda ki kod yapısına dikkat edin , olabildiğince temalarınız da fazla kod kullanmamaya çalışın diğer yandan temalarınız da kodlama hatası bulundurmamanız da başlangıç için sizlere büyük bir artı katacaktır.

kodlama

Doğru Tema Tercihi Yapın!

Yukarıda da bahsettiğim gibi sitenizin kodlama yapısı düzgün olmalı.Kodlama yapınızın düzgün olması içinde iyi bir tema seçmeniz lazım.Yeni veya değil tüm sitelere SEO uyumlu temalar kullanmalarını önermekteyim.Google'da arattığınızda karşınıza zaten onlarca SEO uyumlu tema çıkmaktadır fakat yine de bu kadar tema arasından gidip hatalarla dolu temaları tercih edecekseniz artık orası size kalmıştır , sonuçlarına da katlanırsınız.SEO uyumlu tema olarak kendi temalarımdan sizlere Baharat V1 ve Burakisci V3 temalarını önerebilirim.Özellikle de Burakisci V3 teması yeni siteler için çok doğru bir tema tercihi olacaktır.

SEO Uyumlu Script Kullanın!

Şüphesiz ki arkadaşlar internet dünyasında gördüğüm ücretsiz scriptler arasında en fazla SEO uyumlu olanı WordPress.Wordpress'in liderliği tartışmasız olarak bellidir.Son zamanlarda Blogger'da da bazı SEO ile ilgili güncellemeler olsa da henüz Blogger , SEO açısından WordPress'in çok gerisinde yer alıyor.Zaten diğer Joomla , PHP-Nuke gibi sistemlerin de SEO açısından çok yetersiz olduklarını söylememe gerek yok.Eğer hedefleriniz gerçekten büyükse size WordPress kullanmanızı öneririm.

URL Yapınıza Dikkat Edin!

Arkadaşlar yeni açtığınız bir site için URL yapısı oldukça önemlidir.Elinizden geldiğince kısa URL yapısı kullanmaya çalışın.Örneğin "/index.php/bagla.php?wordpress-tema.html" gibi uzun ve karmaşık bir URL yapısı yerine "/wordpess-tema.html" şeklinde kısa URL yapıları kullanmanızı öneririm.Bazı arkadaşlar "/wordpess-tema/" şeklinde bir yapı önerseler de ben "/wordpess-tema.html" şeklinde bir yapının sizler için daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Diğer yandan arkadaşlar özellikle WordPress kullananlar için , WordPress'in ilk URL yapısının SEO ile uyumlu olmadığını belirtmeliyim bu yüzden WordPress'in ilk başlarda size sunduğu "/?p=43" şeklinde ki URL yapısı öncelikle değiştirmelisiniz.

İçeriğinize Dikkat Edin!

Yayın hayatına yeni başlayan bir site için özellikle de içerik çok önemlidir.Bu yüzden içeriklerinizi olabildiğince özgün ve güncel konulardan oluşturmalısınız.Ayrıca birçok yeni site sahibinin aklında bulunan "Nasıl olsa sağdan soldan içerik kopyalarım" , "Ne de olsa RSS ile içerik çekerim" gibisinden düşüncelere kapılmadan , yolunuza devam etmelisiniz.Özellikle de yeni açılan bir site de kopya içerik gibi bir hataya düşerseniz bu sizin için kötü sonuçlar doğurabilir.

içerik

Düzenli Olun!

Özellikle arkadaşlar açtığınız yeni sitelere düzenli olarak içerik girmeye çalışın.Örneğin bir günde on tane içerik girip bir hafta boyunca içerik girmemek yerine her gün bir tane ama tüm hafta boyunca içerik girmiş olun bu sizin için daha yararlı olacaktır.

Olmazsa Olmaz Dosyaları Unutmayın!

Site haritası ve Robot.txt dosyalarınızı oluşturmayı kesinlikle unutmayın.Bu dosyaların varlığı oldukça önemlidir.Site haritasında bildiğiniz gibi tüm site linkleriniz listelenir bu sayede de içerikleriniz hızlı index alır diğer yandan Robot.txt dosyası ise arama motoru botlarının sitenize ilk girdiğinde bakacağı dosya olacak , herhalde sitenizin ilk indexlenmesinde bu dosyanın sitenizde bulunmamasının size katacağı eksi puanı tahmin edebilirsiniz.

Organik Link Alın!

Yeni web sitesi açan arkadaşlarımızın düştüğü bir diğer hata ise sitelerine hemen backlink almak peşinde koşuyorlar , sitelerine ücretli olarak backlink paketleri uygulatıyorlar ancak yeni açılan sitelerin hemen backlink alması SEO açısından doğru değildir.Backlinkler bir sitenin referansıdır ve mantık çerçevesinde düşündüğümüzde hiç kimse durup dururken yeni açılan bir siteyi tak diye referans göstermez.Özellikle de sitenizin açıldığı ilk ay boyunca backlink almamaya çalışın , arada bir doğal backlinkler alacaksınızdır zaten bu konuda bir sorun yok fakat özellikle de gidip backlink paketleri uygulatıp sitenizi işin içinden çıkamadığınız noktalara düşürmeyin.

Yorumlar (25)

 1. fatih dedi ki:

  Gayet güzel bir bilgi mesajı olmuş.

 2. Normalde Uzun Yazıları Okumama Gibi Hastalığım var. Ama SEO hakkında bir yazı gördüğümde, seo nasıl yapıldığını öğrenmek için hemen okurum. Bu da güzel bir yazı olmuş gerçekten teşekkür ederim.

 3. Erkan dedi ki:

  Burak Ben Sitemdeki “Görüntülenme” Sayısı Yazmıyor. Sizce Sorun Ne Olabilir ?

 4. Erkan dedi ki:

  Burak Bey sitemde görüntülenme yazısı gözükmüyor sorun ne olabilir ?

 5. Fırat dedi ki:

  Yeni bir blog sahibi olarak, sonuna kadar okudum. Bilgiler çok yerinde teşekkürler. :)

 6. Taner AKSOY dedi ki:

  Bizimde blogumuz var ama seo konusunda açıkcası pek bilgim yok ben siteyi açıyorum iki eklenti sonra yazmaya başlıyorum.Makaleni okuyorum umarım bizlere birşeyler katar :)

 7. merhaba tema gayet hoş fakat iletişim formu koyduğumuzda bile facebook +1plus paylaşma linkleri geliyor. Sosyal imlemeler yani bunu nasıl düzelteceğiz?

 8. TechnicaL dedi ki:

  Güzel bir makale olmuş ama wordpressi script olarak tanımlamanız yanlış olmuş. Script değil, CMS’dir. CMS’nin açılımı ise Content Management System’dir. Türkçesi ise; İçerik Yönetim Sistemi olmalıdır.

 9. Halil İbrahim dedi ki:

  Bilgiler güzel, benim de konuyla alakalı olmasa da size naçizane bir tavsiyem olacak; noktalama işaretlerinden sonra boşluk koymalısınız.

 10. Yunusemre dedi ki:

  Hocam teşekkürler, güzel bir yazı olmuş güzel bilgiler içeriyor hepsini okumasamda yarısını okudum.

 11. Murat Güllü dedi ki:

  Teşekkürler tavsiyeleri dikkate almak lazım.

 12. Musa Kaya dedi ki:

  Vallahi hocam dediklerinize katılıyorum sizce siteme 2 aylık yaptıgım çalışma sonucu iyimi kötümü cevaplarınızı bekliyorum..

 13. Musa Kaya dedi ki:

  Merhaba hocam sitem 4 aylık site, Ama 2 aydır faliyete güncel konularla sosyal imlemelerle ve bi kaç bilgiyle 2 ayda sohbet kelimesinde ilk 3 2 ve 3 sayfalarda.. Az çok bilgilerimle bu hale geldi …

 14. mesut dedi ki:

  Burak kardesim blogumu actigimda seo konusunda blogunuzun takipcisi olucam her makalenizi cok faydali buluyorum elinize dilinize saglik eposta aboneliginiz olsa iyi olur aslinda yazilarinizi bizlere hatirlatmaniz iyi olurdu SAYGILARIMLA

 15. Maalesef ben sana .html konusunda katılmıyorum Burak. Çünkü hatırladığım kadarıyla siteye girerken botlar zaten sitenin içerisinde html kullanıldığını anlayabiliyordu :).