Yeni Tema, Yeni Rota!

11 yıl önce

Facebook üzerinden beni takip edenler bilirler ki son birkaç gündür bir tema üzerinde çalışıyordum. Sorunda temayı bitirdim sayılır ve blog da temayı aktif ettim. Henüz tema tam anlamıyla bitmese bile, şuan ki halinin de güzel olduğunu düşünüyorum. Bisperso temasına gelen "çok renkli, gözü yoruyor" gibi yorumlardan sonra bende yalnızca kendim kullanmak üzere bu temayı oluşturdum. Şimdilik dağıtma veya satma gibi bir niyetim yok ancak yarın ne olur kimse bilemez, kafama eserse bir an temayı dağıtabilirim bile.

Temayı geliştirirken büyük bir boşluk hissediyordum temada, Bisperso temasında kullandığım üst bar artık gözüme çok küçük gelmeye başlamıştı ve bu kadar büyük bir tema da o barı kullanamazdım artık. Yerine ne yapsam diye düşündüğüm sıralar da Webeyn'in yeni tasarıma geçtiğini gördüm. Siteye girip bakınca gözüme hemen üst bar takıldı. O zaman anladım temada ki boşluğu o tarz bir bar doldurabilirdi. Bende orada gördüğüm barı kendime göre şekillendirerek ve sıfırdan kodlayarak kendi temama ekledim.

İndex kısmına gelince bu sefer değişik bir şey olsun istedim. Sonuçta her ne kadar kişisel yazılar yazmasam da kişisel blog olarak hizmet veriyorum. Haliyle bir kişisel blogun anasayfasında yalnızca yazdığı blog yazılarını yayınlaması bence pek doğru bir durum değil. Bu yüzden bende anasayfaya okuduğum kitaplar, izlediğim filmler ve resimlerim bölümlerini ekledim. Müzik dinlemeyi sevmediğimden, son dinlediklerim tarzı bir bölüme gerek duymadım. Şuan da son izlediklerimle, resimlerim kategorilerinin yazılarını eklemiş durumdayım. Okuduğum kitaplar kısmının içeriklerini ise en kısa sürede ekleyeceğim.

Sidebarı ise oldukça sade tutmaya karar verdim. Aslında bir ara sidebarı kaldırmayı bile düşündüm ancak ekran çok geniş kalacağı için bundan vazgeçtim. Şimdilik böyle gidecek, belki gelecek aylar da sidebarı da kaldırabilirim.

Footer'ı ise aslında ilk başlarda farklı tasarlamıştım ancak bir arkadaşımdan gelen yorum üzerine footerı Bisportal temasında ki footera benzettim. Bu haliyle, ilkinden daha güzel duruyor.

İçerik sayfasına gelince çoğu kişi yazıların küçüklüğünden ve yazı renginin açık renkli olmasından şikayet ederdi. Bende bu tema da hem yazı boyutlarını arttırdım, hem de yazı rengini daha koyu bir hale getirdim. İçerik sayfası genel yapı olarak Bisperso temasında ki ile aynı diyebilirim. Üstünde sadece ufak tefek oynamalar yaptım. Mesela sosyal paylaşım bölümünde eskiden kendi koyduğum butonlar bulunurdu, şimdi ise doğrudan sosyal ağ sitelerinin kendi butonları yer alıyor. Böylesinin gelişen SEO dünyası açısından daha yararlı olduğuna inanıyorum. Diğer bir değişiklik olarak içerik sayfasından yazar hakkında kısmını kaldırdım, zaten üstte ki barda kocaman hakkımda linki var,beni merak edenler hakkımda yazısına o linkten bakabilirler.

Temayı SEO açısından oldukça gelişmiş tutmaya çalıştım. Hız konusunda da yine çok hızlı bir tema ortaya çıktı. Tema önceki kullandığım Bisperso temasından yaklaşık olarak 16% daha hızlı, tabi bu oran anasayfa için geçerli. İçerik sayfalarında ise tema daha hızlı. Kodlama da ise bu sefer HTML5 etiketlerine ağırlık verdim. Rakip bloglarımda HTML5 kodları kullanılmadığından, bu temanın beni bir adım daha öteye götüreceğini düşünüyorum.

Genel olarak arkadaşlar bu tema ile beraber içeriği daha çok ön plana çıkartmaya çalıştım. Görselliğe fazla önem vermedim ama temanın yine de güzel bir görünüme sahip olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra genel olarak paylaşımlara ağırlık vereceğim ve artık forumlar da fazla takılmayacağım.

Beni takip eden arkadaşlardan ricam yanda ki alanda bulunan Sosyal Hesaplar bileşeninden sosyal medya hesaplarımı takibe alırsanız sevinirim. Bu sayede blog da yeni bir yazı yayınladığım da ilk sizin haberiniz olur.

Tema ilk başta gözünüze basit bir tema gibi gelebilir ancak içerisinde kendine özel bir çok sayfa şablonu ve özel fonksiyonlar barındırıyor. Mesela bu temamla beraber artık portfolyo.burakisci.com adresini kapatıp, referansım olan çalışmaları bu tema üzerinde bir şablonda listeleyeceğim. Portfolyom sayfasından bu şablonu görebilirsiniz, biraz değişik bir tasarım yapmaya çalıştım bu kısımda.

Diğer bir ekleme olarak da bloga resimlerimi sergileyebileceğim bir şablon eklemem gerekiyordu. Yapımı için biraz kaynak araştırmak istedim ancak ne yazık ki herkes resim galerileri için eklenti kullanıyor, bildiğiniz gibi ben böyle şeyler için eklenti kullanımına karşıyım. Bu yüzden doğaçlama olarak bir şablon kodlamaya başladım ve ortaya güzel bir çalışma çıktığını düşünüyorum. Örnek bir resim sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Daha tema da bunlar gibi birçok farklı şablon bulunmaktadır. Yazının başında da belirttiğim gibi tema daha bitmediğinden bazı şablonları halen kullanıma hazır hale getiremedim ancak en kısa sürede onları da kullanıma hazır bir hale getireceğim.

Şimdi arkadaşlar tema hakkında ki yorumlarınızı almak istiyorum. Gördüğünüz hataları veya şurası şöyle olsa daha iyi olurmuş dediğiniz kısımları yorum olarak belirtirseniz sevinirim.

Diğer bir yandan arkadaşlar bundan sonra blogum da hangi konularda ki paylaşımlara ağırlık vermemi isterseniz? Bu soruya da bir cevap verirseniz sevinirim. Gelecek cevaplara göre gelecek bir ay içerisinde yayınlayacağım makaleleri yazmaya başlayacağım.

Bu arada temanın adı Bislog.

Not: Bu yazıyı saatler süren bir uykusuzluğun sonunda sahura doğru yazıyorum. Fazla anlam hataları olmuş olabilir, şimdiden özür dilerim.

Yorumlar (22)

 1. VeyseL dedi ki:

  Bu teman eskisine göre daha iyi olmuş eline sağlık. :)

 2. Timuçin Mete ÇETİNTAŞ dedi ki:

  Meraba burak abi, temada hiç hata görmedim eline sağlık gene çok güzel bi iş başarmışsın senin çok büyük bi takipçinim :) yalnız okudukların izlediklerin ve resimlerin kategorilerde değilde ana sayfadaki sağ tarafta gözükse nasıl olurdu ? Bi de resimlerinde bi resimi açınca diğer resme geçmek için yanda buton olsa :) Sadece ufak tefek bi öneri eline sağlık tema çok güzel olmuş :)

 3. Hale dedi ki:

  Burak süper bi tema olmuş ellerine sağlık.

 4. Mertcan Eyriyer dedi ki:

  Teman Gerçekten Harika olmuş Facebook’ta belirttiğim gibi senden beklenenleri aşmışsın :)

  başarılar

 5. Özgür dedi ki:

  Tema çok başarılı. Ellerine sağlık. Ancak footerın border rengi içerikle filan aynı değil. Dalgınlığına mı geldi yoksa senin seçimin mi bilemem. İyi kullanmalar.

 6. Kerem Akyol dedi ki:

  Çok güzel bi tema olmuş ellerine sağlık.Eskisine göre daha iyi.

 7. Furkan Yurdakul dedi ki:

  Hayırlı Olsun Dostum Gerçektende Güzel Olmuş

 8. Mehmet CABAR dedi ki:

  Açık mavi ton her zaman sadeliği temsil eder. Teman aslında bir Webrazzi yada mashable gibi sitelere çok uygun ancak kişisel anlamda güzel görünüyor. Özellikle üst barı çok sevdim. Tebrikler.

 9. Enes Aktas dedi ki:

  Güzel tema, kolay kolay beğenmem temaları ama bu güzel olmuş :) , bu arada paylaşmayı düşünüyormusun?

 10. efe dedi ki:

  burak ne zaman yayınlayacan bu temayı kullanmak isteriz bizde :)

 11. Ahmet Bilmez dedi ki:

  Bir önceki temandan daha güzel olmuş. Başarılar

 12. Hibestil dedi ki:

  Yine güzel bir tema olmuş burak eline sağlık.Yanlız üst menü yazı tipi çok büyük 16px iyi olur bence.

 13. Emir dedi ki:

  Süper bir tema olmuş.Sabit üst menüye bayıldım.

 14. Berk Kara dedi ki:

  Senin Temalarını Çok Beğeniyorm Eline Sağlık

 15. Furkan LEBA dedi ki:

  Yine çok şık bir tema,eline sağlık güle güle kullan.

 16. Şifalı Bitkiler dedi ki:

  Gerçekten tema hoşuma gitti :)