Yeni Projem Tema Paylaşım Sitesi İçin Önerileriniz

10 yıl önce

Merhaba arkadaşlar yakında yeni bir projeye başlangıç yaparak sizlere güzel bir hizmet sunma amacındayım. Öncelikle belirtmek isterim ki kafamda birden çok proje vardı ancak ben ilgi alanıma en çok uyan bu projeyi şimdilik diğerlerinin önüne çekerek, yakın bir zamanda gerçekleştirmeye karar verdim.

Öncelikle tema paylaşım projesi dediysem sakın şuan piyasa da bulunan birkaç tema paylaşan siteler gibi bir şey düşünmeyin. Kafam da daha özel bir şey var. Genel olarak Themeforest tarzı bir şey düşünüyorum ancak olay biraz farklı olacak. Themeforest da olduğu gibi komisyon üzerinden tema satışı yerine ücretsiz tema paylaşımları olacak, isteyenler sisteme ücretli temalarını da ekleyebilecekler tabii ki.

Diğer yandan proje de yalnızca WordPress kategorisi olmayacak diğer yandan Blogger, Drupal, Joomla, Opencart, HTML, PSD vs. gibi kategorilerde de tema paylaşımları olacak. Tema paylaşımları için özel bir sayfa düzeni hazırlamayı düşünüyorum, yani bir blog sayfası gibi olmayacak. Sizler için gelişmiş bir sistem hazırlamayı, aradığınız temayı çok rahatça bulabilmenizi sağlayacak bir sistem geliştirmeyi hedefliyorum.

temalar

Altyapı olarak WP ile işe başlayacağım, siteye özel kendim bir tema yaparım. Diğer yandan site de bir de blog bölümü olmasını düşünüyorum, yani yukarıda ki kategoriler ile ilgili paylaşımlar vs. olur. Mesela wordpress tema kurulumu, wordpress git.php yapımı gibisinden. Diğer yandan siteyi açtıktan sonra çeşitli çekilişler ile ücretli temalar dağıtmayı da planlıyorum.

Başlangıçta tek başlasam bile ileride bir ekip kurup günlük 20-30 tema paylaşımını hedefliyorum.

Her tema paylaşımının altında, tema sahibinin sorunlar ile ilgili çözüm paylaşımlarını sunabileceği bir alan eklemeyi de düşünüyorum. Asıl olarak siteye geniş bir üyelik sistemi kurmak istiyorum ama bakalım zaman gösterecek her şeyi. Şimdi birazda sizlerden tavsiye alma zamanı… Yorumlarınız benim için gerçekten çok önemli, sonuçta sizlere hizmet vermek için bu yola çıkacağım ve en iyisi bu projeyi sizin şekillendirmeniz :)

Siz olsanız böyle bir projeye hangi özellikleri eklerdiniz? Hangi özelliklerin olması hoşunuza giderdi? Böyle bir siteye sizce nasıl bir tema yakışır? Böyle bir siteye üye olur muydunuz? Eğer bir tema yapımcısı olsanız böyle bir siteye temalarını ekleme zahmetinde bulunur muydunuz? Eklemek istediğiniz diğer önerileriniz nelerdir?

Yorumlar (27)

 1. Ümit Bilgin dedi ki:

  Olur Hatta Çok Güzel Olur :)

  Birde Benim Bi İsteğim Var Benim Yaptığım CSS Tasarımları Sana Versem WordPress Yaparmısın İkimizin Ortak Tasarımı Olur Sitede’de Paylaşırsın :)

  Olurmu ?

 2. Ümit Bilgin dedi ki:

  Güzel Olmuş :)

 3. ahmet güralp dedi ki:

  hocam sistem gayet iyi. adsense reklamlarını alın yaptığınız tema başına tıklarız biz.

 4. Murat Dinç dedi ki:

  Süper olur bence ama aynı projeyi bende yapacağım 1 yıl önceden rezerve ettim hatta :) http://temadestek.com/

 5. Mert Can Eyriyer dedi ki:

  Süper olur aslında. Ama bu iş gerçekten zor olacaktır ve ekibinin iyi olması önemli. Öyle önüne gelen temayı eklemesi sakıncalı olur. Eğer istersen ben yardıma hazırım :) Ayrıca bir öneri bence ekibini bölümlere ayır ağabey. Mesela temaları siteye ekleyen ekip olsun, tema tasarlayan bir ekip olsun, ve tema kodlayan bir ekip olsun. Üretkenlik tavan yapar :)

 6. Melih A. dedi ki:

  Merhaba hocam eğer ben bu işi yaparım derseniz size host ve domain konusunda yardımcı olurum , sadece ettiğiniz karın bir miktarını bölüşürüz o kadar. Anlaşabileceğimizi düşünüyorum.

 7. ahmet dedi ki:

  üstad güzel fikir ve anlaşılan sevdiğiniz ve ilgi alanınıza yönelik.İhtiyaçta var kaliteli bu tarz işlere.Üye de bulunur uğraşan insanlarda.Ancak bir gelir modeli düşündünüz mü? Bu kadar zahmetli bir işte adsense vb ne kadar tatmin eder.

 8. Berkay Taş dedi ki:

  Öncelikle düşüncen çok güzel, en sonda sorduğun sorulara biraz cevap vermek istiyorum Burak.

  1,2 ve 3. Sorunun cevabı )
  Ben olsam bu projeyi wordpress altyapısında değil, php sistemlerin daha hoş olduğu altyapılar kullanırdım. Mesela üyelik sistemi diyorsun ama wordpress bu gibi bir sistem için yakışır bir altyapı değil. Büyük bir site planlıyorsun bunun için bir script yaptır. Bunları bir başkasına söylemem. Senin projenin büyüyeceğini biliyorum ki o yüzden veriyorum bu önerileri. Eklemek istediğim ise üyelik sistemine profil vs. gibi bir sosyal medya ağına benzetebilirsin. Webmaster sosyal medyası gibi. Mesela herkes üye olur, profilini yaratır ve temalarını paylaşır. Takipçileri ise temasına yorum yapar, indirir vs. Böylece güzel bir proje olur ve böyle bir proje henüz yapılmadı. Falan webmasteri üyeliğini açar, facebook durum gibi bir grafik yaptırtırsın ve tema demosu veya scsini paylaşır, indirme linklerini ekler ve özelliklerini sunar. Tema puanlama sistemi olur vs.

  4 ve 5. Sorunun cevabı )

  Üye olurdum çünkü bu gibi bir proje hoşuma giderdi ve yaratıcılığımın beni götürüp yaptırdığı temaları paylaşıp herkesin görmesini sağlayabilirim. Profil özelliği olursa tabii ki daha güzel olur çünkü profilimle uğraşmak isterim ve sen de bu sayede herkes tarafından hit kazanırsın.

  6. sorunun cevabı ise diğer cevaplarımda geçiyor zaten :)

 9. yusuf dedi ki:

  Hocam güzel diyorsun ama sana benden bir tüyo. Tema sadece belirli kalıplarla oluyor özel bir tasarım istendiğinde de bunu hem uygun fiyat hem de profesyonel düzeyde yapabilecek bir sistem oluşturmalısın. Hazır temalardaki sıkıntı şu ki aslında hepsinin kendine has bir özelliği var. Mesela kendi sitem için en son bıktım ve yeniden tema hazırlattırıyorum ve inanın bu işi layıkıyla yapacak adam bulmak çok zor. O yüzden ilk önce psd çizimlerini yaptırdım ve şimdi de css kodlatıyorum. Tamamen benim isteklerime göre düzenlenmiş oldu. Ama var olan bir tema da isteğime göre düzenleme işlemi ya da sayfa hızı açısından sorgu sayısı açısından bir çok noktada sıkıntı çekilebiliyor. Bence bunu bir kenara not al. Özel tasarımlar da gerçekleştirmelisin.

 10. beytullah toprak dedi ki:

  kardeşim bende sana elimde geldiğince yardım ederim böyle geniş çaplı bir site olsa site kodları , forum, scripti temlar, gibi bir site olsa çok güzel olur

 11. beytullah toprak dedi ki:

  üyelik paneli olsun ve bizim tema çalışmalarımızıda paylaşabiliriz

  • Burak İşci dedi ki:

   Evet o şekilde olacak zaten, şuan da PHP ile sistemi yazmaya başlıyorum, üyeler kendi panelleri üzerinden kendilerine ait çalışmaları paylaşabilecek veya satış (komisyon olmadan, kendi istedikleri adrese yönlendirerek) yapabilecekler. Birkaç gelişmiş özellik daha düşünüyorum, umarım 1-2 ay içerisinde hazır edebilirim projeyi.