Sosyal Medya mı SEO mu?

11 yıl önce ,

Son zamanlarda sosyal medya ile SEO arasında ki çekişme webmasterlar arasında git gide büyümeye devam ediyor. Özellikle de sosyal medyada ki milyonlarca insan düşünüldüğünde webmasterların odak noktaları yavaş yavaş SEO çalışmalarından, sosyal medya çalışmalarına doğru kaymaya başladı.

Çoğu webmaster artık arama motorlarında ki sık sık oluşan dalgalanmalardan bıktı, kendilerine düzenli ziyaretçi kaynakları sağlayacak yöntemler arıyorlar. Her gün değişen sıralamalar dolayısıyla belirli bir istikrar yakalayamayan webmastarın, düzenli ziyaretçi trafiğine sahip olan sosyal medyalara yönelmeleri hiçte ilginç olmasa.

Şimdi SEO ile sosyal medya arasında biraz karşılaştırma yapalım, son kararı da siz verin.

SEO Dünyasında Durum

SEO dünyası son aylarda hatta son bir yılda tamamen bir çalkantı içerisinde diyebiliriz. Daha birine alışamadan yerine yeni algoritma güncellemelerinin geldiği bir ortamda, artık hiçbir site istikrar sağlayamamaya başladı. Artık çoğu webmaster SEO çalışmalarının kendilerine ne gibi sonuçlar getireceği konusunda çelişki içerisinde. Durum öyle bir noktaya geldi ki artık kimse arama motorlarına güvenmemeye başladı. Özellikle de son zamanlarda ki güncellemelerden sonra Google büyük bir güven kaybı yaşıyor. Bildiğimiz gibi son pagerank güncellemesinden bu yana bir çok site indexlenme sorunu yaşıyor, haliyle bu da kopya içeriği engelleme konusunda büyük zaaf oluşturuyor.

Birazda backlink dünyasından bahsedelim. Backlinkler bildiğimiz gibi doğru kelimeler ve yöntemler kullanıldığında bizleri arama motorlarında istediğimiz sıralara getirebilirler. Ancak ortada ki sorun ise bu backlinkler nasıl elde edeceğimiz. Sık sık değişen arama motorları algoritmaları sonrasında artık webmasterlar nasıl, nereden ve hangi yöntemlerle backlink alacakları konusunda çelişkiye düşmeye başladılar. Artık hangi tür backlink çeşitlerinin ne gibi yarar veya zarar sağlayabileceğini kimse önceden tahmin edemiyor. Bu günlerde güvenilecek sadece birkaç tane backlink çeşiti kaldı. Durum artık öyle bir hal aldı ki hacklinkler artık arama motorlarının gözünde değer kaybetmesi gerekirken, git gide değer kazanmaya başladılar. Bu durumda haliyle dürüst yollarla bir yerlere gelmeye çalışan webmasterları çileden çıkarmaya yetiyor bile.

Sosyal Medya ve Trafik Olanakları

Sosyal medya dünyasını, arama motorlarının önüne geçiren en önemli neden şüphesiz trafik olanaklarıdır. Artık insaların çoğu internet tarayıcılarını açtıklarında arama motorları yerine sosyal medya hesaplarına giriş yapıyorlar.

Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız bir link, arkadaş veya takipçi çevreniz tarafından oldukça fazla tıklanma ihtimaline sahiptir. Durum böyle olunca, sosyal medyada ki bu potansiyeli gören webmaster ilgi odaklarını arama motorları yerine sosyal medyaya çeviriyorlar.

Sosyal medyadan ziyaretçi sağlama olayı çok kolaydır. Örneğin karikatürler yayınladığınız bir web siteniz var diyelim, bu siteye arama motorundan ziyaretçi çekmeniz oldukça zordur çünkü kimse arama motorlarında kolay kolay "karikatür" aramasını yapmaz. Bunun yanında insanlar artık karikatürleri sosyal medya üzerinde ki beğendikleri sayfalardan takip ediyorlar. Örneğin Facebook'da 50.000 beğenili bir eğlence sayfanız varsa bu sayfadan, sitenize günde binlerce ziyaretçi çekebilirsiniz.

Sosyal medya aslında internet kullanıcılarını tembelleştirdi de diyebiliriz. Artık insanlar ayrı ayrı birçok bloga girip haber okumak, karikatürler incelemek, tartışmalara girmek, spor yorumları yapmak yerine hepsini tek bir sosyal medya sitesi üzerinden yapıyorlar. Bu yüzden sosyal medya olanaklarından elinizden geldiğince yararlanmalısınız.


İkisi arasında kendini tamamen ön plana çıkaran var diyemeyiz. Her ikisinin olumlu yönleri olduğu kadar, olumsuz yönleri de var. Örneğin SEO sabır işidir, başarı elde etmeniz biraz zaman alır diğer yandan ise sosyal medya da büyük bir zaman sömürücüdür, eğer sosyal medyadan başarı elde etmek isterseniz vaktinizin büyük çoğunluğunu burada geçirmeniz gerekecek.

Bu konuda ki görüşlerinizi bilmek istiyorum arkadaşlar.

Sosyal medya ya da SEO, hangisi sizin gelecek stratejileriniz için daha önemlidir?

Görüşlerinizi yorum olarak belirtirseniz sevinirim.

Yorumlar (14)

 1. Taner Aksoy dedi ki:

  Google güncellemeleri sonucunda sitelerin feleği şaştı vallahi. Dakikada indeks alan sitem 5-6 saatte zor alıyor indeksi.Bence sosyal medya daha önde gibi bu durumda.

 2. Harun dedi ki:

  Bence de sosyal medya daha iyi google in ne yapacağı belli olmuyor

 3. kredi kartı dedi ki:

  Teşeşkkürler faydalı bir yazı olmuş.

 4. Gamozin dedi ki:

  Çok güzel anlatılmış Teşekkürler.

 5. avşa dedi ki:

  Hem seo hemde sosyal medya. Bence Seo denilince sosyal medyayıda kapsıyor.

 6. briket makinası dedi ki:

  paylaşım için teşekkürler

 7. Johnnie Kennedy dedi ki:

  Sosyal medyanın hayatımızın her alanına girmesi ve giderek yaygınlaşması sosyal medyayının, arama motorları nın doğal aramalarında üst sıralarında yer alınması amacıyla yapılan seo çalışmalarına katkısını da yadsınamayacak düzeye getirmiştir.

 8. Mickey Neal dedi ki:

  Twitter engagement= Engagement kavramı sosyal medya ile seoya dahil oldu. Twitter içeriğiniz retwitlenmesi, @kullanıcıadınız olarak size gelen twitler, gelen bu twitlere cevap verme sıklığınız twitter engagement’ı oluşturur.

 9. Rob X. Mcdaniel dedi ki:

  Hepimiz hergün görüntülediğimiz çevrim içi içeriğin çoğuna ilişkin “sosyal sinyallere” (beğenmeler, paylaşımlar, görüntülemeler, vb.) aşinayız. Arama motorları artık bu sosyal sinyalleri sıralama algoritmalarına dahil etmektedir. Google artık Google’ın arama sonuçlarına ve Facebook verileri Bing arama sonuçlarına entegre edilmiştir. İnsanların çoğu aramalarda ziyaret ettikleri şeyler ve sosyal medyalarında belirenler arasında direkt bir bağlantı olduğunun farkındadır.

 10. Yaşama Dair dedi ki:

  Kesinlikle sosyal medya diyorum ben kendimce :)

 11. Sihirli Blog dedi ki:

  Öncelikle güzel bir yazı olmuş,eline sağlık.Bana göre aslında ikisini de kullanmayı başaran kazanıyor.Örnek olarak sizin verdiğinizi bakacak olursak karikatür paylaşan bir Facebook sayfası admin’i bununla beraber aynı içerikli olan siteye binlerce hit getirecektir.Böylelikle hem kendi kazanacak hemde sosyal medya ile de yoluna devam edecek.Yani özetle kazanan ; İkisini kullanmayı becerebilen olacak.

 12. oyunlar dedi ki:

  çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim. üşenmeden sonuna kadar okudum

 13. İkisini de kararında kullanmakta fayda var. Çünkü hangisinin dozunu kaçırırsak zararlı çıkıyoruz.