Son Dönemde Webmaster Forumları Hakkında Düşüncelerim

10 yıl önce ,

Biliyorsunuz uzun bir dönem internetten ayrı kaldıktan sonra geri döndüm ve yavaş yavaş kendimi tekrar geri adapte etmeye çalışıyorum. Daha önce ne zaman bir sorunum olsa her zaman destek bulabildiğim webmaster forumları hakkında ki düşüncelerimi daha önce burada ki yazımda belirtmiştim. Şimdi ise bu yazıyı tekrardan kaleme alma zamanı geldiğini düşünüyorum, sonuçta uzun süre bu forumları kullanmadığım için yaşadıkları değişimi dışarıdan çok net bir şekilde görebildim.

Yukarıda ki linkte verdiğim yazıda yaklaşık bir buçuk yıl önce 9 tane forumu aktif olarak kullanıyordum ancak şuan da sayı 3 hatta 2’ye kadar düşmüş durumda.

fuub

Öncelikle yorumlarıma Fuub ile başlamak istiyorum, ne de olsa bu forum benim temel de birçok şeyi öğrendiğim yer. Geçtiğimiz yıl forum gerçekten artık kapanma noktasına kadar gelmişti bence, çünkü aktiflik son derece düşüktü ve sanırım yönetimsel olarak da bir takım sorunlar yaşandı ki forum üzerinde birçok olay artık moderatörlerin kontrolünden çıkmıştı. Aktiflik fazla olmasa da sık sık girdiğim bir forumdu, siteye üyelik tarihim 18 eylül 2011 yani neredeyse 3 yıldır bu foruma üyeyim ancak ne yazık ki aynı dönemde aktif olan kullanıcıların neredeyse tamamını artık forumda göremiyoruz, belki bu yüzden forum gerilemeye başlamış olabilir. Tam olarak olayı bilmiyorum ama bir dönem herhalde bir kargaşa olmuştu forumda ve aktif birçok kişi forumu bırakmıştı.

Şuan da ise foruma baktığımda en büyük değişikliğin tema anlamında gerçekleştiğini görüyorum. Gayet güzel bir temaya geçiş yapılmış, font boyutları bazı yerlerde düşükte kalmış olsa bence gayet güzel bir tema. Logo olarak da daha kurumsal bir logoya geçiş yapılmış. Diğer yandan forumda ki aktiflik geçtiğimiz yıla göre artış göstermiş, yavaş yavaş forum kendini toparlıyor gibi. Ancak forumda ki üyelerin çoğunun yeni olması ve tanıdığım pek aktif üye görmediğimden forumda pek fazla takılmak istemiyorum ancak her gün sık sık kontrol ettiğim bir forum. Okulların açılması ile beraber nitelikli üyelerin daha ön plana çıkacağını düşünüyorum. Hala forum aktif bir şekilde kampanyalarını devam ettiriyor, sürekli kampanya ve çekilişler yaparak kullanıcıların site üzerinde aktifliğini arttırmaya çalışıyorlar ki bence bu konuda gayet başarılılar.

Genel olarak bundan sonra ki dönemde Fuub.net ‘in yükselişe geçeceği ve en azından ileri de Wmaracı’nı zorlayabilecek noktaya geleceğini düşünüyorum.

wmaraci

Genel olarak üyelerin birbirleri ile gayet samimi ve birbirlerine yardımcı oldukları bir forumdur Wmaracı. Geçtiğimiz yıl çok güzel noktalara gelmiş, hatta R10’da yaşanan sorunlardan sonra buraya büyük bir üye akışı olmuş, birden zirvede yalnız kalmıştı. Ancak ne yazık ki gözlemlediğim kadarı ile geçtiğimiz yılki kaliteden biraz ödün verilmiş gibi. Açılan konuların yönetim tarafından pek denetlenmediğini düşünüyorum açıkcası. Geçtiğimiz yıl genellikle kaliteli bilgi paylaşımları yapılırken bu yıl genel olarak açılan çoğu konunun soru sorma üzerine olduğunu görüyorum. Biliyorsunuz forumun anasayfasında gündem kısmında son cevaplanan 10 konu listeleniyor, geçenlerde foruma ilk girdiğim dönemde o kısma bir baktım ne göreyim. Tam 6 tane “Sitem Adsense onayı almadı, sorun ne acaba?” şeklinde konular vardı. Yani birbirinin çok benzeri 6 konu gözüküyordu. O konuları açanlar biraz Adsense kategorisine göz atsa sorularının yanıtlarını çok kolay bulabilirlerdi ancak ne yazık ki forumu bu şekilde kirlemeyi tercih etmişler ve bu da benim gözümde kalitenin biraz daha düştüğünü göstermektedir. Forumun şuan da ki üyelik alım sistemini bilmiyorum ama forum üzerinde ki bu şekilde açılan konular, asıl kaliteli konuların arkaplana düşmesine neden oluyorlar. Bence bunların belirli moderatörler tarafından denetlenmesi lazım yoksa forumda ki kirlilik giderek artacak gibi gözüküyor. Diğer yandan forumda ki ticaret önceden bıraktığım gibi duruyor, neredeyse ölü durumda. Forumda çok az ticaret yapılıyor. Kendi adıma ben ticaret yapabiliyorum ama çoğu arkadaş ticaret yapamamaktan şikayetçi. Özellikle de yaz döneminde düşen üye kalitesi nedeni ile forumda ticaret konusunda fiyatlar yerlerde sürünüyor. Haliyle de kaliteli iş yapanların fiyatları yüksek bulunarak iş bulamıyorlar.

Örneğin geçenlerde gördüğüm bir konuda bir üye 100 kelimesi 50 kuruştan makale yazıyor, başka bir üye pr4 alexa 200k gibi bir siteden 3 TL’ye tanıtım yazısı satıyor, diğer yandan daha zeki bir üye indirim sayesinde 1 liraya aldığı kalitesiz bir domaini aldığı dakika konu açarak 200-300 liraya satmaya çalışıyor. Bu gibi birçok örnek var, e-ticaret bölümü açıp bu tarz konuları zevkle inceleyebilirsiniz.

Diğer yandan geçtiğimiz yıl üzerinde çalışıldığı söylenen ticaret sisteminden hala bir ses seda yok. Belirtilmiş net bir tarihte yok ama çoğu kullanıcı bu sistemin gelmesini bekliyor. Hatta şu sıralar forumda ki bir konuda, forumda ticaretin düşük olması tartışılıyor. Konuda ki yaklaşık 90 mesaja karşın yönetimden bu konuda bir açıklama mesajı göremedim ben henüz…

Son olarak da yardımseverliğin forumda her zaman ki gibi üst seviyede olduğunu görüyoruz. Belki de bu formu bu kadar önemli ve önde yapan etkenlerin başında gelen bir noktadır bu. Umarım her daim forumda ki aktiflik ve yardımseverlik bu seviyede devam eder ve yönetiminde biraz daha üyeler ile olan iletişimi artar.

r10

R10 ticaretin ve kaliteli bilginin merkezi. Geçtiğimiz yıl bir dönem saldırılar sonucu son 2-3 yıllık veritabanları silinmiş, çoğu üyelikler silinmiş forum bayağı eski bir döneme dönmüştü. Bu sıralar belirttiğim gibi biraz Wmaaracına kayma olmuştu ancak daha sonradan R10 kendini toparlamayı başardı. Forumu bir şekilde güvene aldıktan sonra o dönemde davetiye sistemi ile çalışan üyelik sistemini normal hale getirerek isteyen herkesin üye olmasını sağlamışlardı. Bu sayede üyelikleri silinen üyeler ve üye olmak isteyen kişiler foruma geri dönerek eski haraketliliği tekrardan sağlamışlardı.

R10 da genellikle SEO kategorisini takip etmek ve ticaret için takılırım. Gayet yüksek bir ticaret oranı var forumda ve üye olan herkesin para kazanabileceği bir forum burası. Diğer yandan SEO kategorisi de gayet ilgi çekici. Diğer forumlarda olduğu gibi hazır bilgi paylaşmak yerine insanlar daha çok tecrübelerini, yaptıkları denemeleri ve yeni çıkan yöntemleri tanıtıyorlar. Genellikle de çoğu SEO sorunu da bu bölümde cevaplanarak çözüme kavuşturuluyor. Bu yüzden bu bölümü sık sık takip ediyorum. Diğer yandan dediğim gibi hem ticaret yapmak için hemde satışı yapılan hizmetleri incelemek için ticaret kısmında takılıyorum. Özellikle de ücretli temalar bu kısımda ilgimi çekiyorlar, çünkü çoğu temanın satış konusu sadece R10’da açılıyor diğer forumlara pek konu açılmıyor.

Özetle R10 benim için şuan da kalite olarak da ticaret olarak da ilk sırada yer alıyor. Belirli bir bilgi seviyesine gelmiş kişilere Fuub veya Wmaraci yeni bilgi olarak pek fazla şey katmaz ama R10 da yeni teknikler, bilgiler sürekli paylaşıldığı için kendinizi daha da geliştirmenize olacak sağlar. Şuan da üyelik sanırım yine davetiye sistemi ancak üye olmasanız bile bazı kategorileri dışarıdan da olsa takip etmenizi öneririm.

Neyse makale 1.000 kelime oldu şuan da yazıyı daha da fazla uzatmadan burada keseyim ancak şunu da belirtmek isterim ki yazının başında belirttiğim linkte yer alan 9 formun hepsininde başarılı olabileceğini düşündüğüm zamanlar olmuştu ancak içlerinden kapatılanlar bile olmuş. Şuan da geriye bu üç forum sağlam olarak kalmış gibi gözüküyor. Umarım ileride çeşitlilik biraz daha artar…

Peki sizin webmaster forumları hakkında ki yorumlarınız neler? Beğendiğiniz ve beğenmediğiniz yönleri neler?

Yorumlar (7)

 1. Baran Somaklı dedi ki:

  Burak, yine çok güzel yazmışsın. Tespitlerin aşırı doğru. R10’un ticaret forumu kadar da bilgi forumu olduğunu söylemen çoğu kişinin düşüncesini değiştirecektir.Tekrardan yazı için teşekkürler.

 2. PcEgitmeni dedi ki:

  Burak yazındaki tespitlerine katılıyorum.Ayrıca benim birde hoşuma gitmeyen bir konu var.Daha yeni bu sektöre atılmış ve yeterli bilgisi olmayan insanların webmaster forumlarında kendi bloglarının reklamlarını yapmaları uğraşı.Son zamanlarda zaten forumlar bu konuda tedbirler almaya başladı buda beni sevindiriyor.İnsanlar sırf kendi blogları duyulucak diye kalitesiz içerikler paylaşıyorlar bu biraz can sıkıcı.

 3. cepedit dedi ki:

  R10.Net e o kadar çok üye olmaya uğraştım mail attım cevap yok istediğim bilgi orada ihtiyaç duyduğum script orada cevap gelmiyo 30 tlye davetiye satanlar var güvenemiyor insan r10 olana kadar tercihim wmaracı ticarette hiçbir yer tanıdıklarım :)fuub yaptığı saçma sapan yarışmayla kendinden soğuttu 25 arkadaşlık isteği nedir yahu ^_^

 4. Seyfettin dedi ki:

  Wmaracında açtığım son 7 konu cevaplanmayınca baya sinirlenip üyeliğimi sildirttim. Malesef yönetimden kimse soruları cevaplamıyor. R10 ada üye olamıyorum malesef. Mecburen Fuub’da takılıyorum.

 5. Mert Can Eyriyer dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş eline sağlık Burak ağabey. Wm aracında ticaret her geçen gün kötüleşiyor. Adamın teki eskiden çizdiği dandik tasarımları gelmiş 10 TL’ye satmaya çalışıyor. Eleştirdik piyasayı batırıyorsunuz diyerek, adam dedi ben sadece eski çalışmalarımı satıp harçlık çıkartmak istedim çalıştığım firmada bunları 4 haneli rakamlar ile satışa sunuyoruz :D Güler misin ? Ağlar mısın ? durumu. WM Aracı yardımlaşma üzerine kurulu bir forum. Şubat ayında üye olmuştum, o zamandan bu zamana neler neler değişti benim için.

  R10 Üyelik sistemi ücretsiz hale gelmiş sanırım. Seneye de bir blog açıp oraya damlamayı düşünüyorum :) Ticareti madem bu kadar iyi…

  Fuub, fuub daha önce adını bile duymadığım bir forum. Doğrusu bana şimdilik WM Aracı yetiyor :)

 6. Ahmet Aksoy dedi ki:

  Derli toplu bir değerlendirme yapmışsınız. Teşekkür ediyorum.
  Son bir-iki aydır tutarlı ve işe yarar forumlara ulaşmaya çalışıyorum. Listenizdekilerden bazılarıyla doğrudan tanıştım.
  fuub.net sitesiyle daha önce tanışma fırsatım olmadı. Tarifinize göre aradığım yer orası olabilir.
  wmaraci.com’a üye oldum. Bir müddet yazıştım da. Sonra bir baktım ki, üyeliğimi 3 günlüğüne dondurmuşlar. Niçin? Belli değil. Yanıt alabileceğiniz bir yer de yok. Üstelik üyeliğinizi kapatamıyorsunuz da… Öyle sanıyorum ki, tecrübesiz, genç arkadaşlar, ne yaptıklarının bile farkında değiller…
  Daha sonra bir şekilde R10.net’e üye oldum. Daha çalışmaya bile başlayamadan. Üyeliğimin askıya alındığı mesajı aldım. Gerekçesi ise “bilinmiyor” şeklindeydi.
  oxxi.net sitesine üye olduğumda telefonla aktivasyon kodu gönderdiler ve işlemler düzgün şekilde tamamlandı. Ancak ne zaman foruma girmeye kalksam, aktivasyon işlemlerimin tamamlanmadığı iddia edildi. Üstelik burada da kapı duvar!
  Bugün, sizin yazınızı okumadan önce forum.iyiniyet.com ve http://www.webmasterlord.net sitelerine üye oldum. Umarım onlarla da sorun yaşamam.
  webmastersitesi.com’a üye olmak pratik olarak mümkün değil. Çünkü bir tanıdıktan davetiye almak gerekiyor. Ahbap çavuş sistemi yani.
  Birazdan önerdiğiniz fuub.net’e üye olmaya çalışacağım.
  Asıl üzücü olan, teknik bir konu olan ve deneyim gerektiren webmaster konulu bir alanın çocukça davrananışlar sergileyen insanlar tarafından parsellenmiş olması. Umarım bu konuda kendini yetiştirip geliştirenler olur.
  Çok yararlı bir doküman hazırlamışsınız. Tekrar teşekkür ediyorum.
  Ahmet Aksoy