Sitem Google’da Banlandı. Şimdi Ne Yapacağım?

11 yıl önce

google-ban-genis

Son zamanlarda yapılan ve yapılma yolları yaygınlaştırılan yanlış SEO çalışmalarının sonuçları olarak günümüzde ne yazık ki yeni açılan birçok websitesi arama motorları tarafından filtreleniyorlar. Arama sonuçlarından banlanıyorlar. Aslında yanlış yaptığını bilmeyen acemi webmasterlar sitelerini ceza almış şekilde gördükleri zaman kendilerini sinirli ve rahatsız hissediyorlar.

Her yıl onlarca webmaster banlanma sorunlarına çözüm aramaktalar, ancak ne yazık ki internette bu konunun çözümü hakkında yeterli bilgi bulamıyorlar. Ben ise bugün banlanma sorununuz hakkında bazı çözüm önerilerinde bulunacağım.

Sitenizin Banlandığından Emin Olun!

Çözüm önerilerine geçmeden önce sitenizin banlanıp banlanmadığından emin olmalısınız. Genellikle sitenizin banlanıp banlanmadığını arama sonuçları sıralamalarında ki düşüşten veya organik trafiğin azalmasından anlayabilirsiniz.

 • Sitenizi Google'da aratın. Sitenizi "site:siteadi.com" şeklinde aratabilirsiniz. Bu arama biçimi sayesinde sitenizin arama motorlarında listelenip, listelenmediğini görebilirsiniz.
 • Robot.txt dosyanızı kontrol edin. Robot.txt arama motorlarının bir siteye girdiğinde ilk kontrol ettiği dosyadır ancak bu dosyada ki bir sorun sitenizin arama motorlarında ki görünürlüğüne etki edebilir.
 • Siteni Google webmaster araçlarında kontrol edin. Eğer siteniz hakkında bir sorun varsa webmaster araçlarında size uyarı mesajı gelecektir.

Siteniz Neden Banlanmış Olabilir?

 • Siteniz hacklenmiş olabilir. Sitenizin hacklenmiş olma ve bunun sonucunda da illegal işlere karışma olasılığı olabilir. Böyle bir durumun olup olmadığını kontrol etmek için başta tema dosyalarından başlamak üzere, tüm sistem dosyalarınızı kontrol etmelisiniz.
 • Google webmaster kurallarını ihlal etmiş olabilirsiniz. Böyle bir durumun başlıca nedeni "Black Hat SEO" veya Anti-SEO çalışmaları olabilir. Yaptığınız aşırı SEO çalışmaları veya başkalarının sizin sitenizi arama sonuçlarından düşürmek için yaptığı çalışmalar sitenizi filtreye sokmuş olabilir.

Sitenizi Bulunduğu Durumdan Kurtarmak!

 • Sorunları ortadan kaldırın. Sitenizi bu duruma sokan sorunları belirledikten sonra artık sorunları ortadan kaldırmak için çalışmalara başlamalısınız. Spam içerikleri sitenizden silmelisiniz ve yaptığınız yanlış SEO çalışmalarına son vermelisiniz.
 • Yeniden değerlendirme talebinde bulunun. Sitenizi bu duruma sokan tüm sorunları çözdükten sonra, arama motorlarına sitenizi yeniden değerlendirme talebinde göndererek, sitenizin tekrar eski durumuna dönmesini sağlayabilirsiniz. 
 • Sabırlı olmayı öğrenin. Tüm her şeyi yaptıktan sonra artık sabırlı olmalısınız. Google'da site banlarını kaldırma işlemleri, manuel olarak Google ekibi tarafından yapılmaktadır. Bu yüzden bu işlem 2 hafta ile 3 ay arasında bir zaman alabilir.

Rica : Arkadaşlar sitenizin arama motorlarında banlanmasına yol açan nedenleri ve banlanma sorununu nasıl çözdüğünüzü yorum olarak yazarsanız, sizinle aynı hataya düşmüş arkadaşlarımıza yardımcı olur.

Yorumlar (21)

 1. Volkan Akpınar dedi ki:

  Peki sitenin banlandığından nasıl emin olacağız nerden bakacağız?

  • Burak İşci dedi ki:

   “Sitenizin Banlandığından Emin Olun!” başlığı altındakileri isterseniz tekrardan bir okuyun.

  • Ali dedi ki:

   Site, Google’ın kalite kurallarını ihlal ediyor

   http://www.SİTEADİ.com/ sitesinin sayın sahibi veya web yöneticisi,

   Bir site sahibinden, http://www.SİTEADİ.com/ sitesinin Google’ın Web Yöneticisi Kuralları’na uygunluğunun yeniden değerlendirilmesi için istek aldık.

   Sitenizi inceledik ve sayfalarınızın tümünün veya bir bölümünün hala kalite kurallarımızı ihlal ettiğini düşünüyoruz.

   Arama motorumuzun kalitesini korumak amacıyla, http://www.SİTEADİ.com/ sitesindeki sayfalar, Google’ın arama sonuçlarında üst sırada görünmeyebilir veya sıralaması o kadar yüksek olmayabilir ya da başka şekilde, kalite kurallarına uyan sitelere göre daha az güvenilir olarak değerlendirilebilir.

   Sitenizin yeniden değerlendirilmesini istiyorsanız, lütfen kalite kurallarımıza uymayan tüm sayfaları düzeltin veya kaldırın. Bu tür değişiklikleri yaptıktan sonra https://www.google.com/webmasters/to…deration?hl=tr adresini ziyaret ederek sitenizi yeniden gönderin.

   Bu sorunun nasıl çözüleceği ile ilgili başka sorularınız varsa lütfen destek için Web Yöneticisi Yardım Forumumuza bakın.

   Saygılarımızla,

   Google Arama Kalitesi Ekibi

 2. Burak yine döktürmüşsün :). Yaptığın bilgilendirme için teşekkür ederim ayrıca :).

 3. kemal dedi ki:

  Benim ciddi olduğunu düşündüğüm bir google dizin sorunum var. Site adresi olarak forma eklediğim internet sitesini google’da site:siteadresi.com olarak arattığımda anlık değişiklikler oluyor. Fakat bu sayı, hem google site yönetici araçlarındaki dizine eklenmiş sayfaların sayısı ile, hele de yerli-yabancı webmaster sitelerindeki seo araçlarında farklı sonuçlar veriyor. Hem de çok farklı… Örneğin bir yerli webmaster sitesinde 10.200 olan indeks diğerinde 195 olarak çıkıyor, google site yönetici araçlarında 8.353.

  Bunun nedenini anlayabilmiş değilim, acaba robot.txt dosyasında mı bir sorun var? Bu kadar farklılık olması çok tutarsız, fakat bir gün önce siteye eklediğim bir başlık veya etiket ertesi gün ziyaretçi sağlıyor siteye, yani indekslenmede bir sorun yok gibi, fakat muamma benim için. Google zaman zaman hızlı bir ziyaretçi akışı sağlıyor, bazı günler hatta haftalarda siteyi görmezden geliyor, anlayabilmiş değilim.

  • Burak İşci dedi ki:

   Sitenizde bir sorun yok gibi görünüyor bu durumda sorun büyük ihtimalle sorgulama yaptığınız webmaster sitelerinin bağlandığı farklı Google sunucularından kaynaklanıyordur. Ayrıca bu gibi araçlar çok kullanıldığından ara sıra yanıltıcı sonuçlarda verebiliyorlar. Siz en iyisi webmaster araçlarına güvenin ve index sayınızı kontrol ederken site:siteadi.com şeklinde arama yapın.

 4. Mahmut KOCA dedi ki:

  Sitenizi çok beğendim sitede dolaşırken , bu konuyu gördüm.Arkadaşımın siteside google tarafından banlamıştı bu konuyu ona ilettim.Faydalı olacağını düşünüyorum.Ayrıcca yazının için teşekkürler

 5. Mazula dedi ki:

  Şu an banlanmama sebep olacak bir şey yapmadım ; ancak bir şekilde bu başıma gelirse artık ne yapacağımı biliyorum. Bilgilendirme için sağolun.

 6. Blogbilişim dedi ki:

  Evet webmasterların en büyük korkusu, google da banlanmak, bu konuya da açıklık getirmişsin, eline sağlık burak

 7. Genç Spor dedi ki:

  Burak bey açıklayı metinler çok işimize yarayacak teşekkürler.

 8. Sanalice dedi ki:

  Google webmaster kayit ettikten sonra yine ban aldımı kurtarılma olasılığı ortalama %20 daha fazla

 9. Eray dedi ki:

  teşşekürler burak inş banlanmaz diyelim :D

 10. full dizi dedi ki:

  saolasın burak kardeşim yalnız google türkiye ekibi artık mail yoluyla ilgileniyo sanırım ?

 11. Sitem banlanmıştı. Metin2Sözlük.com yöneticisi beni telefonla arayıp içeriği kaldırmamı söyledi ve bir özür yazıs yayınlamamı da istedi. Ben de istediklerini yaptım ama gene de googla başvuru yapmışlar.(iki yüzlüler) Ben de sitemin dns kayıtlarını değiştirip free bir hosta çevirdim. Basit bir site kurdum. Google a siteyi satın aldığımı ama banlı olduğunu bilmediğimi yazdığım bir mail gönderdim. Onlar da inceleme yapıp içeriklerin sitemde olmadığını tespit etmişler. Banım açılınca sitemi tekrar kurmadım. Yeni bir domain alıp sitemin yedeklerini oraya attım ve ordan devam ettim. Şu an bir sıkıntı yok. Ama adamların hem beni uyarması hem de başvuruda bulunması beni kırdı doğrusu. Özür yazısını sabit yapmıştım üstelik.

 12. Ali dedi ki:

  Merhaba çok teşekür ederim bu bilgilendirici yazıyı yazdıgın için.Allah razi olsun benim şuanda bir site adresimdeki urlde siteme özgün içerikleri giriyordum ve bunun yanında seo çalışmasıda yapıyordum ve bir sabah uyandıgımda google bana mesaj göndermişti ve Site google kurallarını ihlal ediyor diye bende bakıp duruyorum içerik olarak kendi siteme özgün içerikleri yaziyordum ama birtürlü sorunu ögrenemedim site:siteadi.com  die aratınca sayfalar googlede görünüyor ancak kelimeler ve siteadi olarak googlede yok kaldırılmış.bana önerebileceginiz bir yol veya bilgilendirmeniz varmıdır cok teşekür ederim sağolun.

 13. sesli chat dedi ki:

  Öncelikle Konu İçin Tşkler okudum Çok araştırdım herkes Bişeyler Dedi kesin olacak Çözüm Arıyorum hocam 24 mayıs 2013 Akşamı Webmastır sayfamı açtım bu şekilde İleti aldım hocam http://www.siteadı.com/ sitesinin sayın sahibi veya web yöneticisi,
  Sitenizdeki sayfaların bazılarında Google'ın Web Yöneticisi Yönergeleri'ne uymayan teknikler kullanılıyor olabilir.
  Sitenizde, özellikle, yeterli düzeyde benzersiz içerik veya yenilik sağlamayan düşük kaliteli sayfalar belirledik. Bu tür sayfalara örnek olarak ince satış ortağı sayfaları, köprü sayfaları, otomatik olarak oluşturulan veya kopyalanan içerik verilebilir. Benzersiz ve ilgi çekici içerik hakkında daha fazla bilgi için  adresini ziyaret edin.
  Sitenizin kalite yönergelerimize uyması için sitenizde gerekli değişiklikleri yapmanızı öneririz. Bu değişiklikleri yaptıktan sonra, lütfen sitenizi Google'ın arama sonuçlarında yeniden değerlendirme gönder vs  Detaylı bilgi istedim http://www.siteadı.com/ sitesinin sayın sahibi veya web yöneticisi,
  Siteniz taranırken, saat 2013-05-25 10:00 civarında UTC (Londra, Dublin, Edinburgh) geçici soft 404 hatalarının sayısında artış olduğunu fark ettik. Sitenizde kesinti olmuş olabilir. Bu sorunlar giderilmiş olabilir. Soft 404 hatalarına neden olan bazı örnek sayfaları burada bulabilirsiniz:
   

  /adana-sesli-chat.html
  /kiz-telefon-numaralari.html
  kiz-telefon-numaralari.html
  /page/3/
  Şimdiden Teşekkürler Yardımcı olsanızda olmasınızda..

 14. granit küp taş dedi ki:

  teşekkür burak umarım bir daha banlanmaz

 15. inci taş dedi ki:

  bir daha bunlanmaz umarım