Site Dışı SEO Ölüyor mu?

11 yıl önce

Aslında son gelen güncellemeler aklıma bu soruyu getirdi, gerçekten site dışı SEO ölüyor mu? Google'ın algoritma tarihi incelediğimizde ilk zamanlar site dışı SEO'nun her şeyi belirlediğini, site içi SEO'dan bile bahsedilmediğini görüyoruz ancak zamanla gelişen algoritmalar da yavaş yavaş site içi SEO kavramı ortaya çıkmış durumdadır henüz o zamanlar bile site dışı SEO çok büyük öneme sahipti. Son iki yıldır gelen güncellemelerle görüyoruz ki site dışı SEO'nun önemi git gide azalmakta, öyle ki site içi SEO artık çok daha önemsenir bir hal aldı. Özellikle de son gelen Penguen 2.0 güncellemesi ile beraber de artık site içi SEO'nun önemi hiç olmadığı kadar yüksek oldu tabii ki de bu duruma paralel olarak da site dışı SEO'da her geçen gün önemini kaybetti.

Bildiğimiz gibi son gelen Penguen 2.0 güncellemesi ile beraber içerik adete Google'ın önem verdiği en büyük kriter haline geldi, zaten olması gerekende buydu. Güncelleme ile beraber görüyoruz ki her ne kadar binlerce backlinke sahip olsalar da içlerinde kaliteli içerik barındırmayan siteler büyük sıra düşüşleri yaşadı. Bunların aksine ise hiçbir backlinke sahip olmayıp da sadece kaliteli içerik üreten bloglar ise sıralamalar da adeta uçuyorlar. Aslında bu durumu R10 üzerinde bir arkadaşımız gayet güzel ifade etmiş.

Low quality content + high backlink = low rank

High quality content + low backlink = high rank

@abirisebil kullanıcı isimli arkadaşımız aslında son güncellemeleri çok iyi özetlemiş. Düşük kaliteli içerik ile alacağınız yüksek sayıda ki backlinklerin size düşük puan, yüksek kaliteli içerik ile alacağınız az sayıda backlink sayesinde yüksek puan kazandıracağını belirtmiş.

SEO-full-part-1-26594_573x187

Tüm bu gelişmelere baktığımız da aklıma bir soru takılıyor, gerçekten artık site dışı SEO'nun önemi kalıyor mu?

Benim düşünceme göre hala site dışı SEO etkili, ancak her ne kadar etkili olsa da yavaş yavaş değer kaybetmeye başlıyor. Henüz çok değil, 6 ay önce kullandığımız backlink yöntemlerinin birçoğu artık sitelere zarar vermeye başladı. Haliyle önceden SEO çalışmaları yaptıranlar ise, şuan da bu durumun acısını çekmekteler. Paravan blog açıp da yaptığım birçok deneme de artık sadece içerik girmenin bile yeterli olacağını fark ettim. Tabi site içi SEO bağlantılarınız bu durumda oldukça iyi olmalıdır. Çok zorlu bir kelime de paravan bloglarım üzerinden yazdığım makaleler ile, tüm paravan bloglarım o kelime de sıralamaya girdi. İşin ilginciyse bırakın paravan bloglarda ki o yazıların link almasını, daha o paravan bloglar hiç link almadı.

Yaşanan son gelişmeler ile beraber site dışı SEO artık sosyal medya ve tanıtım yazılarına doğru kaymaktadır. Bundan sonra sosyal medya ve tanıtım yazılarının dışında kazanılan backlinklerin oldukça riskli olacağını düşünüyorum. Şuan da bu ikisi dışında fayda sağlayan bazı backlink türleri daha var ancak bunların yarın bir gün çıkacak bir güncelleme ile sizlere zarar sağlayacak bir duruma gelmesi de olasılıklar arasında ancak sosyal medya ile tanıtım yazılarından alacağınız backlinker sizlere her zaman fayda sağlayacaktır.

Sonuç olarak ben her ne kadar da site dışı SEO'nun değer kaybettiğini düşünsem de asla tamamen yok olmayacağını düşünüyorum. Olaylar yalnızca bizim anlayabileceğimizden daha karmaşık bir hale geliyor. Yine R10 üzerinde @xBartu arkadaşımızın yazdığını gördüğüm bir mesaj SEO'nun şuan ki durumu hakkında bence gayet açıklayıcı olmuş.

Penguin Güncellemeler – Başımızın belası ancak spamdan uzaklaştıran güzel uygulamalar olarak bakıyorum. Adamlar doğal olun derken bunu kast ediyormuş. Ancak biz zeki bir milletiz. İlla o sitelerden en basit örneği ile yorum yaparak backlink aldık. Kendi sitelerimiz için o siteleri link çöplüğüne çevirdik. Kimimiz bunu programlarla yaptı kimimiz manuel bi şekilde yaptı. Zaman zaman bende yaptım. Bunları elle yapmak hem kendimize hem o siteye yarar sağlayacaktır. Matt abimiz biz bunlara devam edeceğiz. Kimileri mutlu oluyor kimileri de kızıyor olsa bile. Bi kaç hafta sonra daha ağırlaşacak diyor.

Reklamlar – Site hitini reklam ile şişiren spam ve ya hoş olmayan siteler cezalarını aldı. Gugıl kendi servisini kullanmamızı istiyor( Benim yorumum)

Spam Sorgular – Bazı düşük kaliteye sahip siteler Google abimizden kendi sitesine giriş yapılıyor gibi gösterip kendilerini popiler site gösteren web tikileri Matt abimiz ve ekibine yakalanmış. Kimileri otomatik olarak ceza almış, kimileri ise manuel olarak sistemde ceza almışlar. Bu istekler gereksiz isteklerdir. Lütfen yükseleceğiz derken kendinizi ateşe atmayın. Siz yaş olsanız da o ateş sizi yakar.

Yüksek Kelimeler – Bu kelimeler sizin doğal (en azından doğal görünmesi lazım) çalışmalar ile yükselmeniz gereken hedeflerdir. Bu kelimelerin bazıları maalesef sürekli kontrol altında. Sadece botlar ile değil birden yükselen(sadece bu kelimelerde değil göze batacak hit ve sıralama ile yükselen tüm kelimelerde) hit ve sıralamalar göze batıyor. Hakketmeyen siteler yine ceza almış. Link building çalışmalarını doğal ve uzun vade hedefleri ile yapmak mantıklı olacak.

Hacklenen Siteler – Bu siteler Google'a bildiriliyor. Hack süresince link alan vb. siteler çok ağır cezalar aldı. Hacklink güzeldir ancak yakalanırsanız ağır cezalar alırsınız. Uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

Otorite Siteler – Geldik şimdi bu otorite sitelerimize. bu siteler hiç bir sıralama kaybı yaşamadı. Bunları incelersek hepsi doğal ve insan dostudur. Bu siteleri örnek alarak çalışmalar yapılabilir. Gerek one-page gerekse off-page seo stratejilerini incelemek yararlı olacaktır.

Bence bundan sonra artık SEO çalışmalarına harcayacağımız zamanı sitelerimize nasıl kaliteli içerikler ekleriz diye düşünerek ya da doğrudan bu düşünceyi uygulamaya geçirerek arama sıralamalarında bence daha iyi yerlere gelebiliriz.

Bu yazı çok uzadığı için fazla detaya giremedim ama önümüzde ki günlerde site içi SEO ve site dışı SEO'dan bahsettiğim ayrıntılı yazılar yazacağım. O yazılar ile durumu sizlere daha açık bir biçimde anlatmaya çalışacağım. Peki ya arkadaşlar sizin bu konu hakkında ki düşünceniz nedir?

Sizce site dışı SEO şuan da nasıl bir konumda?

Yorumlar (10)

 1. Burak Göç dedi ki:

  Aslında gerçekten doğru bir algoritma da bu olmalıdır. Eğer birileri gerçekten yukarılara sahip olmak istiyorsa öncelikle okuyuculara birşeyler sunması gerekmektedir. Oldukça mantıklı bir strateji gelişiyor bence. Böylece parası çok olan değil kalemi sivri olan başarıyı elde edebilir.

 2. Murat Dinç dedi ki:

  öyle yada böyle her zaman para bu işlerde önemlidir para ile her şeyi satın alabiliyorsunuz.

 3. Oyun kuzusu dedi ki:

  Aynen dostum para ıle herseyı elde edebılırsın herşeyi.

 4. Erkan dedi ki:

  Burak gerçekten güzel ve yararlı bir makale olmuş.Aynen dediğiniz gibi arkadaşlar herşey parayla…

 5. Burak İşci dedi ki:

  Arkadaşlar işte Google bu duruma çözüm bulabilmek için algoritmasını bu duruma getiriyor, artık parası olan değil makale yazacak edebiyatı olanlar kazanacak ;)

 6. Oyunu oyna dedi ki:

  Burak dostum hit arttırmak için neler yapılacağı ile ilgili bir makale yazarmısın ?

 7. Avşa adası dedi ki:

  Google her servisi artık kendi verebiliyor. Adwors reklamlarda bile google + yı öneriyor. Site dışı seo ölsede bence sosyal ağlara yöneldi google.

 8. Bence dediğiniz gibi site içi içerik en önemlisi. Ben bunu sitemde denedim ve gördüm. Artık white seo zamanı geldi diyorum. Kolay ama kaliteli bri seo zamanı artık :)