SEO Uyumlu WordPress Temaları

11 yıl önce ,

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere SEO uyumlu WordPress temaları hakkında bilgi vermeye çalışacağım sonrasında ise size kendi SEO uyumlu WordPress temalarımı tanıtacağım.

Eğer gerçekten de çok büyük bir projeniz var ise ya da başarılı bir blog oluşturmak istiyorsanız sitenizin temasına oldukça dikkat etmelisiniz. Yaptığınız veya yapacağınız onlarca SEO çalışmasının sonunda sizi ileriye taşıyacak olan SEO uyumlu temalarınız olacaktır. SEO uyumlu temaların siteleri ön plana çıkardıkları, hiçbir SEO çalışması gerektirmeden sizleri sıraya sokabileceğini daha önceki yazılarımda anlatmıştım. Günümüzde SEO'yu site dışı SEO ve site içi SEO olarak temel iki gruba ayırabiliriz. İşte SEO uyumlu tema ise site içi SEO'yu tek başına halledebilmelidir, sizin ek bir müdahalenize gerek bıraktırmamalıdır.

Şimdi sizlere WordPress bir tema seçerken dikkat etmeniz gereken husustan bahsedeceğim, eğer bir tema bu özellikleri bünyesinde barındırıyorsa büyük ölçüde SEO uyumludur.

 • Tema da olabildiğince CSS kullanılmış olmalı, yani bu gün özellikle de CSS3 ile gelen özelliklerle jQuery ile yapılabilen özelliklerin çoğunluğu CSS3 ile yapılmaktadır. Bu da haliyle sunucuda ki yükü azaltmaktadır. Diğer yandan düz arkaplanlarda resim kullanmak yerine renk kodu kullanmak, gölge efekleri için resim kullanmak yerine CSS3 kodlarını kullanmak daha akıllıca olacaktır ve mümkünse temada ki tüm CSS dosyaları tek bir CSS dosyası altında toplanmalıdır.
 • CSS Sprite. CSS Sprite temada ki kullanılan resimleri birleştirme yöntemidir. Bu yöntem ile temanızda ki tüm resimleri tek bir resim dosyasında birleştirirsiniz ve tüm resimleri o tek dosyadan çağırırsınız. Bu sayede hem sayfa boyutu düşer hem de sitede ki sorgu sayısında azalma meydana gelir.
 • Temaların kullanımında HTML5 ve CSS3 kodlarından olabildiğince yararlanılmalıdır.
 • Tarayıcı uyumluluğu bir temanın olmazsa olmazıdır. Bir tema tüm tarayıcılarda düzgün gözükmelidir.
 • Tema boyutu oldukça düşük olmalıdır ve temalar olabildiğince sade olmalıdır ancak sadeliğin yanında estetikliği de koruması gerekmektedir.
 • Tema ziyaretçinin gözünü yormamalı aksine onun site üzerinde yapacağı işlemleri kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olması gerekmektedir.
 • SEO uyumluluğu açısında tüm alt="x" , title="x", meta etiketleri girilmiş olmalıdır. Bugün görüyoruz ki SEO uyumlu olduğunu iddia eden temaların çoğunda ki linklerde title="x", resimlerinde alt="x" etiketi bulunmamaktadır.
 • Ve benim için olmazsa olmazlardan birisi de temanın GTMETRIX üzerinden "A A" hiç yoktan "B B" kalite de bir puan alabilmesi.

Şimdi arkadaşlar sizlere SEO uyumlu wordpress teması önerilerinde bulunacağım. Temaların hepsi bana aittir :)

Bisperso Teması

Bisperso-Teması

Son çıkardığım ve halen kendi sitemde kullandığım canlı renklere sahip SEO uyumluluğu çok yüksek bir WordPress kişisel portal temasıdır. Temayı tasarlarken hem portal içerikli sitelerde hem de kişisel blog sitelerinde kullanılabilecek şekilde olmasına özen gösterdim. Diğer yandan günümüz teknolojisine uyum sağlamak adına temada tablet ve telefonlar için ayrı ayrı görünümler oluşması için özel kodlama yaptım. Yani tema telefon, tablet ve bilgisayarlar da ayrı ayrı görünüme sahiptir. Tema şuan da kendim temalarım içerisinde en gelişmiş özellikleri barındıran temadır. Temanın onlarca özelliği bulunmaktadır. Tema hakkında detaylı bilgiyi aşağıda ki linkten edinebilirsiniz.

Tema önizlemeTema hakkında ayrıntılı bilgi

Bisportal Teması

Portal siteleri için çıkarttığım bir temadır. Olabildiğince sade ve kullanıcı uyumlu bir arayüz olmasına dikkat ettim. İçerisinde bir çok özellik barındırmaktadır. SEO uyumluluğu üst seviyededir. Kişisel kullanımlar için pek uygun değildir ama portal temaları için biçilmiş bir kaftandır. Mobil ve tablet uyumluluğu bulunmamaktadır. İçerisinde gelişmiş birçok özellik barındırabilir. Sorgu sayısı piyasada ki portal temalarının altında olmakla beraber temanın hızı piyasada ki portal temalarının çok üstündedir. Aşağıda GTMETRIX ve Google Page Speed değerlerini görebilirsiniz.

Tema önizlemeTema hakkında ayrıntılı bilgi

bisportalistatistik

Burakisci V4 Teması

Şuan da en son çıkarttığım temadır. Kişisel bloglar başta olmak üzere tüm blog siteleri için kullanılabilir bir biçimde geliştirdim. Şuan da tema hızlı olarak da, SEO konusunda da en iyi ücretsiz temamdır diyebilirim. Tema da gelişmiş bir çok özelliği kullandım. Eylül ayında çıkartacağım güncelleme ile beraber de temanın mobil versiyonunu da sizlerle paylaşacağım. Lafı daha fazla uzatmadan sizlere temanın linklerini vereyim, detaylı bilgileri oradan incelersiniz. 

Tema önizleme – Tema hakkında ayrıntılı bilgi

burakisciv4puan

Burakisci V3 Teması

Şuan da en çok kullanılmakta olan temamdır. Blog siteleri için geliştirdim. Şuan da V4 sürümü üzerinde çalışmaktayım. Blogunuzun SEO uyumluluğunu çok üst seviyeye çıkartmaktadır. Diğer yandan da sade ve hoş bir yapıya sahiptir. Bünyesinde hiçbir kodlama hatası bulunmamaktadır. Gelişmiş bir yönetim paneline sahiptir. Tüm temalarımda olduğu gibi CSS Sprite tekniği ile tema hızlandırılmıştır. Piyasada ki en hızlı blog temalarından birisidir. GTMETRIX ve Google Page Speed değeri aşağıda verilmiştir.

Tema önizlemeTema hakkında ayrıntılı bilgi

Burakisci V3 İstatistik

Paravan Blog Teması

Bildiğimiz gibi hepimiz sitelerimizi geliştirmek için, sitelerimize destek veren yan siteler açarız. Bunlara ise paravan blog deriz. Bende arkadaşlar paravan bloglar için oluşan tema eksikliğini gördüğüm için böyle bir tema hazırladım. Temada neredeyse görsel kullanımı yoktur. Temanın hızı oldukça yüksektir ve paravan bloglarınızın hızla yükselebilmesi adına kod kalabalığı yapılmamış ve oldukça sade bir biçimde tasarlanmıştır.

Tema önizlemeTema hakkında ayrıntılı bilgi

ParavanBlog-SEO-Puanı

Sipsi V1 Teması

Ertan Dönmez ile beraber geliştirdiğim bir temadır. SEO uyumluluğu oldukça yüksek derecededir. Şuan da kullanım oranı çok yüksektir. Genellikle koyu renklerden oluştur. Kullanmanız durumunda sitenizi üst seviyelere taşıyacağından şüpheniz olmasın. Birçok gelişmiş özelliğe sahiptir. Sorgu sayısı çok azdır ve temanın açılma süresi 1 saniye gibi çok kısa bir süredir. GTMETRIX değerine aşağıdan bakabilirsiniz.

Tema önizlemeTema hakkında ayrıntılı bilgi

sipsi-gtmetrix

Sipsi V2 Teması

Sipsi V1 temasına oranla daha çok portal siteleri için geliştirdiğimiz bir temadır. Sipsi V1'de ki bütün özellikleri kapsamakla birlikte içerisinde yeni özellikler de yer almaktadır. Özellikle SEO uyumu ve temanın hızı çok yüksektir. Tema hakkında ayrıntılı bilgiye aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz.

Tema önizleme – Tema hakkında ayrıntılı bilgi

sipsiv2-gtmetrix

Baharat V1 Teması

En çok beğendim temam diyebilirim ancak ne yazık ki ikinci temam olması nedeniyle SEO konusunda pek başarılı bir tema olamamıştır ancak görsellik konusunda temada bir farklılık yaratmaya çalıştım. Temanın çıkarılmasının üzerinden çok uzun bir süre geçti bu yüzden SEO uyumluluğu tam değildir. Ancak SEO uyumluluğu piyasa da görebileceğiniz sözde SEO uyumlu WordPress temalarından daha fazladır, o yüzden temayı bu yazıya ekliyorum. Şıklığına yakışır bir şekilde diğer sürümü yakında çıkacaktır.

Tema önizlemeTema hakkında ayrıntılı bilgi

Baharat V1

Güzel V2 Teması

Anıl Güzel arkadaşımızın çizimini yaptığı sonra benim de çizim üzerinde yaptığım değişiklikler ve entegre edişim sonucu ortaya çıkmış bir temadır. Tema çok sade ve hızlıdır ancak diğer yandan renkli bir yapıya da sahiptir. Ancak bu temayı da çıkarmamın üzerinden uzun zaman geçmesinden dolayı güncelliğini kaybetmiştir. Günümüz SEO beklentilerini karşılayamayabilir. Ancak SEO uyumluluğu yine SEO uyumlu olduğu söylenen birçok temadan daha çok uyumludur. Hoş bir yapısı vardır, günümüzde de kullanılabilir bir tema.

Tema önizlemeTema hakkında ayrıntılı bilgi

Güzel V2

Şimdilik arkadaşlar bu konu hakkında kendi temalarımı paylaştım, şu sıralar bu başlığa uygun olacak diğer Türkçe temaları toplamaya çalışıyorum daha sonra onları da tanıttığım bir makale yazacağım.

wordpress tema

Yorumlar (9)

 1. Oyun hataları dedi ki:

  Çok güzel bir şekilde anlatmışsın eline sağlık çok teşekkürler.

 2. Erkan dedi ki:

  Keşke farklı temalarda olsaydı.Ama bunlarda çok güzel temalar.

 3. Barış TÜRK dedi ki:

  bu temalar çok güzel bende sipsi v1 kullanıyorum.

 4. evden eve nakliyat dedi ki:

  güzel bi temaya benziyor aslında

 5. Rüya Sözlüğü dedi ki:

  Başarılı bir makele

 6. briket makinası dedi ki:

  çok güzel bir tema indirilmiyor sanırım, denedim ama olmadı.