SEO İpuçları #2

11 yıl önce

SEO ipuçları konulu yazı dizisine önce yazımda başlamış ve sizlere ilk on maddeyi sunmuştum. Bugün ise kaldığım yerden SEO ipuçlarını paylaşmaya devam edeceğim.

seo-ipuçları

11. Ürün sunumlarınız hakkında araştırma yapın.

Tanıtacağınız veya satışa çıkaracağınız bir ürün hakkında daha önce araştırma yapmadan bir yazı yazmamalısınız. Öncelikle bir ürünü tanıtmadan önce detaylı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Araştırmalarınız sizi kopya içerik oluşturmaktan kurtarır, aksi taktirde sizde herkes gibi aynı şeyleri yazarsınız.

12. Sıkı rakiplerinizi belirleyin.

Kendinize rakip olarak gördüğünüz sitelerden en dişlilerini, en güçlülerini seçin. Bu sayede önemli rakiplerinizin ne yaptıklarını kolaylıkla takip edebilir, karşı atak stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Bu yüzden rakip seçimleri oldukça önemlidir. Kendi SEO çalışmalarınızın dışında, bir de rakip sitelerinizin SEO çalışmalarına karşılık çalışmalar yapmanız gerekecek.

13. Anahtar kelimelerinizi en iyi biçimde belirleyin.

Anahtar kelimelerinizi belirlerken kendinize en çok trafik sağlayacak kelimeleri seçmelisiniz. Gidip de aylık yüz, iki yüz arama hacmine sahip bir anahtar kelime seçmeniz sizin için hiç uygun olmayacaktır. Unutmayın ki sitenize ne kadar çok trafik çekerseniz, o kadar çok potansiyel müşteriye sahip olursunuz.

14. Sitenizin arama motorları tarafından ulaşılabilirliğini kontrol edin.

Bazı acemi arkadaşlarımız henüz bazı şeyleri yeni öğrenme aşamasında oldukları için, bazen istemeden de olsa sitelerini arama motorlarının erişimine kapatabiliyorlar. Unutmayın ki arama sonuçlarında sitenize yer açmak istiyorsanız, öncelikle sitenizin arama motoru botlarında erişilebilir olması gerekmektedir.

15. Yazı etiketlerinizi en iyi şekilde belirleyin.

Yazınızın başlığı her ne kadar önemli olsa da, yazılarınıza belirlediğiniz etiketlerde oldukça önemlidir. Sayıları bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar etiket kullanmanız tavsiyemdir. Kullandığınız etiketler kesinlikle konu ile alakalı olmalıdır. Spam etiketler kullanmanız durumunda büyük ihtimalle arama sonuçlarından ilelebet silineceksinizdir.

16. Yazı ve sayfa başlıklarını en iyi biçimde belirleyin.

Bir üst maddede etiketlerin öneminden bahsetmiştim, şimdi ise yazı ve sayfalarımızda kullandığımız başlıklar hakkında konuşmamız gerekiyor. Kullandığınız başlıklar konuyu hem özetleyici bir nitelikte, hem de başlığı gören ziyaretçi de ilgi uyandıracak şekilde seçilmelidir. Arama motorları uzun başlıkları pek fazla sevmezler, bu yüzden başlıkları olabildiğince kısa tutmalısınız.

17. Tanıtım yazıları ile sitenizi destekleyin.

Tanıtım yazılarının SEO'da ki önemi oldukça fazladır. Sitenizi tanıtan yeterince uzunlukta ki bir makaleyi başka sitelerde yayınlamanız veya bir ücret karşılığı yayınlatmanız size hem sıralama açısından hem de trafik açısından oldukça fazla yarar sağlayacaktır.

18. Eş anlamlı kelimeler kullanın.

Makalelerde sürekli aynı anahtar kelimeleri kullanmaya özen göstermeyin. Sık sık kullandığınız bazı kelimelerin eş anlamlılarını kullanmak arama motorlarına daha doğal gözükecektir. Unutmayın ki arama motorları doğal siteleri çok beğenirler.

19. Bağlantıları unutmayın.

Az önce yukarıda ki maddelerden birinde sitenizi başka sitelerde tanıtacak tanıtım yazıları yazmanızı önermiştim. Ancak unutmamanız gereken bir nokta var, o da kendi sitenizi tanıtacağınız bu makalelerde uygun anahtar kelimeler üzerinden kendi sitenize link vermektir.

20. Makaleler benzersiz ve büyüleyici olmalıdır.

Gerek kendi sitenizde yazdığınız gerekse de yabancı sitelerde kendinizi tanıtmak amacıyla yazdığınız makaleler son derece özgün olmalıdır. Arama motorları özgünlük konusunda oldukça hassastırlar. Özgün makaleler kullanıcıların daha çok ilgisini çeker ve daha çok okunma oranına sahip olurlar.

Bu yazımında sonuna geldim arkadaşlar, yazı dizisi ilerleyen günlerde paylaşacağım makalelerle devam edecek.

Yorumlar (12)

 1. Murat Dinç dedi ki:

  Tek kelimeyle harika olmuş 1. ve 2. yazıyı genel olarak göz önünde bulunduracak olursak bundan sonra anlatımı yapılması gereken konu seo için anahtar kelimelerin belirlenmesi..vb olabilir teşekkürler.

 2. Avşa adası dedi ki:

  Seo konusunda olabildiğince yazı eklemenizi öneririm çok fazla vakit geçiriyorum şahsen bu tip konularda.

 3. ya çoğunu zaten weble uğraşan kişiler biliyor. ama arada sırada gözden kaçanlar da oluyor. Teşekkürler yazı için bu arada.:)

 4. idris dedi ki:

  benim sitedede bi sıkıntı var ama çözemedim 182,000 index var 15,000 resim index hala hit almıyor almıyor anlamadım

 5. Blogbilişim dedi ki:

  Bir kısmını uygulamaya çalışıyorum ama, tamamını uyguladığım söylenemez, daha dikkatli olmamız gerekiyor webmasterlar olarak seo konusunda.