Pinterest’in Gücü (İnfografik)

11 yıl önce

Merhaba arkadaşlar, az önce yabancı bir SEO sitesinde gezinirken Pinterest hakkında bir infografiğe rast geldim ve sizlerle paylaşmak istedim. Ancak öncesinde biraz Pinterest'ten bahsetmemiz gerekiyor elbette.

Pinterest Nedir?

Pinterest kısaca Twitter tarzında kısa kısa yazılar paylaşabilidiğiniz bir platformdur. Ancak kendisini Twitter'dan ayıran ve öne çıkaran özelliği ise bu yazdıklarınızı bir resim ile paylaşmanız gerekiyor. Bizler içinse işlevi bir nevi resimli imleme sitesidir diyebiliriz. Pinterest'e dilediğiniz kadar resim ekleyerek, bu resimler vasıtasıyla istediğiniz siteyi imleyebiliyorsunuz.

Son zamanlar da oldukça popüler olmaya başlayan ve çok geniş bir kitleye hitap eden Pinterest'in SEO'da ki yeri de oldukça önemlidir. Yukarıda da belirttiğim gibi Pinterest bir nevi resimli imleme sitesidir. Diğer yandan Pinterest hesabınızı Facebook ve Twitter'a da bağlayabildiğinizden burada paylaştığınız bir bağlantı otomatik olarak diğer sosyal ağ hesaplarınızda da gözükecektir.

Ayrıca Pinterest'i öne çıkaran bir uygulaması bulunmaktadır. Pin IT adı verilen uygulama ile internette gezinirken imlemek istediğiniz bir resim görürseniz sadece tarayıcınızda ki Pin IT uygulamasının düğmesine basmanız yeterli olacak.

Şimdi arkadaşlar Pinterest'in gücü hakkında hazırlanan infografiği incelemeye ne dersiniz?

Pinteres'tin Gücü

pinterest-infograifk

Yorumlar (5)

 1. Burak Şahin dedi ki:

  ben Pinterest kullanmaya geçtiğimiz 5-6 ay öncesinde başladım gerçekten güzel bir sistem yapmış adamlar. Yalnız ben şunu fark ettim Pinterest aslında hazır script yani biraz araştırma yaptım ve gerçekten Pinterest scriptini satan siteyi bulmuştum. Fiyatı $+1000’dı yanlış hatırlamıyorsam hatta son zamanlarda 2-3 tane türk sitesine rastladım Pinterest scripti kullanan.

 2. kemal dedi ki:

  Özenle hazırladığınız Pinterest yazısı için teşekkür ederim, önemli bir başvuru kaynağı olmuş. Benim ikisi de yaklaşık 6-7 aylık olan iki web sitemde doğal/organik yollarla bir gelişim seyri amaçladığım için yalnızca facebook ve twitter hesaplarıyla bir sosyal etkileşim ağı kurdum. Linkleri bile çok yavaş bir hızla kullanıyorum.

  Fakat son bir-iki haftadır bir tıkanma var, hem alexa değerlerinde hem de ziyaretçi trafiğinde. İndekslere eklenen sayfalar artmasına rağmen bir gerileme söz konusu, sanıyorum önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan pr güncellemeleri daha da negatif etkileyecek. Bu yüzden düşünmeye başladım inorganik yolları da denemekte, çünkü samimi çabaları sollayıp geçiyor sentetik uygulamalar, çalışmalar.

  Neyse, bu yazı aslında bana çok önemli bir şeyi hatırlattı: Yaşadığımız dijital çağ, aslında görsel kültür ve onun omurgası fotoğraflar bir yana bırakıldığında her türlü girişimi, çabayı sıfırlayacaktır. Bu yüzden pinterest bence diğer sosyal kanallardan daha etkili, ben onu bir kenara bıraktığım için galiba hata ettim.

  Tekrar ellerinize sağlık, pinterest’i ciddiye alıp önümüzdeki günlerde ona yoğunlaşacağım.

  Kolay gelsin.

 3. Mazula dedi ki:

  Gerçekten son dönemlerde ciddi bir ivmeyle büyüyen Pinterest şimdi muhteşem bir konumda. Ancak hala benim tercihim G+ :)