Paranızı İçeriğe Harcayın

11 yıl önce

Gün geçtikçe arama motorlarının gelişen algoritmaları karşısında web sitesi sahipleri artık ne yapacaklarını şaşırdılar. Özellikle de büyük hedefleri olan siteler her güncelleme ile gelen değişiklikler sonrası, forumlarda çıkan "xxx güncellemesi uyumlu SEO paketi" gibi başlıklara kanarak sitelerine bir çok SEO çalışması yaptırmaktalar. Ancak işin aslı farklıdır.

Öncelikle biraz mantıklı düşünelim ayda yılda bir backlink çalışması yaptırıyorsunuz ve bir saat içerisinde binlerce backlink alıyorsunuz. Daha sonra Google sizin diğer günlerde aldığınız backlink sayıları ile bu değerleri karşılaştırıyor ve sonuç olarak forumlar da "dalgalanma sonrası sitem düşüşte, hitlerim dibe vurdu" gibi konuları görmeye başlıyoruz.

Özellikle de Penguen 2.0 güncellemesi sonrasında tüm SEO bilgilerimiz yavaş yavaş değişmeye başladı. Eskiden devir paranız kadar yükselebileceğiniz bir dönem iken artık devir kaleminizin gücüne göre sıralamaların belirlendiği bir dönem halini aldı.

seo

Güncelleme sonrası birçok kelime ve paravan siteler üzerinde birçok deney yaptım ve site dışından alınan çoğu backlinkin o yazıya arama sonuçlarında sıralama kaybettirdiğini gördüm, diğer yandan hiç backlink almadığım yazılar ise mutlaka ilk sayfa da yerini aldılar. Yani artık eskisi gibi ne kadar çok backlink alırsam arama sonuçlarında o kadar çok yükselirim şeklinde bir durum yok aksine çoğu sefer alınan backlinkler belirli yazıya sıralama bile kaybettiriyorlar.

Peki ya Google bizden ne yapmamızı istiyor? Google artık bizden sadece içeriğimize önem vermemizi istiyor. Yani ne kadar kaliteli, imla kurallarına uygun, belli SEO kriterlerine uygun yazılar yazarsanız siteniz sonuçlarda o kadar çok yükseliyor. Son bir ayda gözlemlediğim bazı rekabetli kelimelerde artık eski sitelerin sıralamalardan kaybolduğunu, sitelerine kaliteli içerik giren sitelerin ise üst sıralara çıkmaya başladığını görmeye başladım.

Site dışı SEO artık bitme noktasına geldi. Daha önceki yazılarımdan olan Site Dışı SEO Ölüyor mu? isimli yazımda da belirttiğim gibi artık çoğu backlink türleri sitelere sıralama kaybettirirken yalnızca sosyal ağlardan ve tanıtım yazılarından alacağınız backlinkler sıralamalarda gözle görülür bir artış meydana getiriyorlar.

Benim size diyeceğim şudur ki cebiniz de paranız varsa artık saçma sapan SEO paketlerine boşuna para harcamayın, gidin kendinize 4-5 tane kaliteli yazar tutun. Ücret karşılığında sitenize kaliteli ve özgün yazılar yazdırın. Bu sayede arama motorlarında daha güvenli ve kalıcı yükselmeyi yakalarsınız.

Yorumlar (11)

 1. Samet Dinçer dedi ki:

  Mantıklı elimde para olsa ben de yazar almayı düşüneceğim ama para yok :)

 2. Harun Okumuş dedi ki:

  “Eskiden devir paranız kadar yükselebileceğiniz bir dönem iken artık devir kaleminizin gücüne göre sıralamaların belirlendiği bir dönem halini aldı.” ki bence çokta iyi oldu :D

 3. Murat Dinç dedi ki:

  Aklımdaki bazı soruları kısamen çözmeme yardımcı oldu bu gibi konuları net ve anlaşılır şekilde ne yazık ki her kez yazamıyor eline emeğine sağlık makalelerini okumaya devam edeceğim burak :)

 4. Sinav Bilgim dedi ki:

  Pr güncellemesi yaklaştı diye backlink paketi almayı düşünüyordum. Vazgeçiyor gibiyim. Detaylı anlatımın için teşekkürler :)

 5. Oğulcan T. dedi ki:

  İşin özü şu. Parası olan değil içeriği olan kazanacak. Yani 1000 yazısı olan bi blog en çok hiti alacak,, en çok kârı yapacak. Ha bir de çoğu aynı konuda yazılar olup aynı kelimeleri içeriyorsa o tadından yenmeyecek.

 6. Vale dedi ki:

  Paylaşım için teşekkür ederim. Blogunuzu yakından takip ediyorum ve beğeniyorum. Başarılarınızın devamını dilerim…

 7. Serkan dedi ki:

  Azıcık param olsa bende almayı düşünüyorum . yararlı paylaşım :) Teşkkürler.

 8. enes dedi ki:

  tabi, bende reklam ucretleri ile alabilirim aslinda

 9. Hasan dedi ki:

  Herkese merhaba. Yıllar süren gözlem ve deneyimlerime dayanarak çok rahat bir şekilde söyleyebilirim ki; SEO bir şehir efsanesidir.

  Daha doğrusu SEO adı altında, webmaster dünyası canlı tutulmaktadır. Her defasında bir algoritma değişikliğine gidilir ve ortam hareketlenir.

  ‘Koskoca Google, neden böyle saçma bir olaya kalkışsın’ diye düşünebilirsiniz.

  Hemen söyleyeyim; Para.

  Google, düşen Adword gelirlerini bir şekilde tekrar yükseltmek için zaman zaman seo ile üste çıkan siteleri aşağıya çekmektedir. Bu siteler için ilk sayfa, hatta ilk sıra çok önemli olduğundan, reklamlar ile ayakta kalma eğilimindedirler.

  Milyonlarca web sitesinin olduğu ve serp’de sadece ilk 10 sitenin yüksek geri dönüş aldığını düşünürsek (üçüncü sıradan sonrası pek iş yapmaz) ve aynı ölçüde SEO optimizasyonu yapmış yüzlerce siteyi göz önünde bulundurursak, şu soru gelir akıllara;

  Hangisi iyi?

  Yok işte ikiyüz farklı algoritmadan geçiriyorlarmış da, yok falanmış da filanmış da… Geçiniz efendim.

  Onlarca site kurdum, sildim…

  Gtmetrix, Pingdom, Google hız testi uygulamalarında üst düzey başarılar yakaladım. Bu üst düzey seo yapılan sitelerim hakettikleri yere gelemezken, hiç seo’nun ‘s’ sini bile göremeyen sitelerim her daim kafada kaldılar.

  Üstelik rekabeti yüksek olan sitelerdi bunlar. Hala bile bir tane sitem mevcut bu şekilde iş yapan. Üç ana kelimede birinci sıradayım iki senedir. Rakiplerim sürekli reklam veriyorken, ben ne reklam verdim, ne de seo çalışması yaptım.

  Sitenin site haritası bile mevcut değil. Hesabını siz yapın. Seo ile kafayı bozmaya gerek yok arkadaşlar. Bence en önemli ölçüt, sitenin online kalma süresidir. Yıllanmış siteler daima iş yaparlar.

  Günümüzde iki senesini dolduramadan yaşamına veda eden milyonlarca site var.

  Son olarak örnek bir hurafe ile yazımı sonlandırıyorum.

  ‘Domaini alırken 2-3 yıllık kaydedin, bu Google gözünde,

  – ‘Aaa bak bu uzun vadeli düşünüyor, demek ki kaliteli bir site’ izlenimi yaratır…

  Yalan :) Google böyle saçma algoritması olan bir sistem değil. Bugüne kadar çözülememesinin tek sebebi, aslında öyle büyütüldüğü şekilde işlemiyor oluşudur.

  Neyse kafa bulandırmayayım. İsteyen Seo yapsın, isteyen beni dinleyip seoyu terketsin ve içeriğe odaklansın. Makale sahibi kardeşim de içeriği ön plana çıkartmış zaten bu yazısında. Öyle backlink falan uğraşmayın derim. Hepinize başarılar dilerim.

 10. Helalin var, bence de içerik google’yi kandırmakla olmuyor. Google’nin tek istediği bence de adam ol, dürüst ol, faydalı ol…