Okudum: Harry Potter ve Felsefe Taşı

9 yıl önce

hpfelsefetasi

Uzun zaman önce yıllardır defalarca filmlerini izleyip keyif aldığım bu kitap serisini okumaya karar verdim. İlk fırsatta da seriyi okumaya başladım artık, öncelikle hemen hemen tüm filmlerin senaryolarını ezbere bildiğim için kitapla filmin karşılaştırmasını çok iyi yapabileceğimi biliyordum ne var öyle de oldu zaten.

Sağ Kalan Çocuk

Privet Drive dört numarada oturan Mr ve Mrs Dursley, son derece normal olduklarını söylemekten gurur duyarlardı, sağ olun efendim. Garip ya da gizemli işlere bulaşacak son kişilerdi, böyle saçmalıklara kafa yormazlardı çünkü.

H.P ve Felsefe Taşı, Yapı Kredi Yayınları

Efsane bir serinin başlangıcı…

İşte hikayemiz bu paragraf ile başlıyor ve bizi bir oraya bir buraya sürüklüyor. Kitabın ilk birkaç bölümü daha çok serinin temeli için bilgi verme ağırlıklı geçse de henüz 11 yaşına bile basmamış Harry’in adına hiç bilmediği bir okuldan sürekli sıradışı bir şekilde (baykuşlar ile) mektuplar gelmesi ile maceramız başlıyor ve özellikle de kitabın son beş bölümünde resmen maceramız tavan yapıyor. Diğer kitaplara göre daha kısa olan bu kitabı bitirmeniz bir gün bile sürebilir çünkü kitap çok akıcı ve bırakmak istemiyorsunuz bir noktadan sonra, özellikle de merak duygusu ile okuyucunun sürekli ilgisinin yüksek tutulması da güzel olmuş kitap da.

Mutlaka okumanız gereken bir serinin ilk kitabı daha siz bir şeyin farkına varmadan sizi kendine bağlıyor ve tüm seriyi okumanızı sağlıyor :) Bana göre dünyanın en güzel bir serisi olan Harry Potter’ın kitaplarını okumadan da olmaz. Diğer yanda kitapla film arasında da birçok fark bulacağınızdan eminim ;)

Ve kitabımız da şu cümlelerle son buluyor…

“Geçireceğim” dedi Harry; yüzüne yayılan sırıtma arkadaşlarını şaşırttı. “Evde büyü yapmamızın yasak olduğunu onlar bilmiyor ki. Bu yaz Dudley’yle çok, ama çok eğleneceğim…”

H.P ve Felsefe Taşı, Yapı Kredi Yayınları

Ve son olarak da yazarımız J. K.  Rowling ‘in de hakkını vermek lazım. Bize böylesine muhteşem, hayallerin ötesinde bir seri kazandırdığı için kendisine teşekkür ediyorum. Seride hiçbir ayrıntıyı atlamadan bize ulaştırdı ve neredeyse hayatını bu seriye adadı diyebiliriz.

Varsa kitap hakkında sizinde yorumlarınızı almaktan sevinirim arkadaşlar.

Puanım: 9/10

Yorumlar (2)

  1. Mert Kamit dedi ki:

    7 Kitaplık bir seride sadece bir kitaba puan vermek yanlış aslında :). Serinin son kitabı Ölüm Yadigarları’nı da okuyunca tüm seriye 10/10 vereceğinize eminim :).