Niçin Blog Yazıyorum? { MİM }

11 yıl önce

Aslında bugün yeni bir mim konusu başlatmayı düşünüyordum ancak Alperen benden çabuk davranmış ve bu konusunda yeni bir mim başlatmış ve beni mimlemiş sağolsun. Ee bana da bu mime cevap vermek düşer :)

Yıllar önce ilk defa bilgisayar ile karşılaştığım, internet kafeler de GTA şifrelerinin bir kağıtta elden ele dönüp durduğu bir zamanda bende çoğu çocuk gibi bilgisayar oyunlarına merak salmıştım. Aslında o zamanlar internete pek girmezdim, bilgisayar üzerinde yaptığım tek şey oyun oynamaktı :)

Tabi daha sonra oynadığım oyunlarla ilgili sorunlar yaşamaya başladıkça, interneti kullanmaya başladım. Sorunlarımın çözümlerini internette araştırıp durdum. Ne olduysa işte o zamanlar oldu. İlgi alanım birden oyunlardan, internete doğru kaydı. İşte blogculuk hayatım o zamanlar başladı.

Bende internet üzerinden bir blog açıp, insanlara yardımı dokunabilecek bilgiler paylaşmak istedim. Tabi o zamanlar daha amatör bile değildim, ücretsiz servislerle bloglar açıp sürekli kopyala-yapıştır şeklinde içerik paylaşıyordum ancak her ne kadar kopyala-yapıştır da olsa içerikleri özenle seçerdim. Hiçbir zaman insanlara faydalı olmayacak bir şeyleri bloguma eklemezdim. Arada bir de birkaç paragraflık özgün yazılarda yazardım. Tabi bu anlattığım olay 7-8 yıl önce yaşandı :)

Gerçek anlamda blogculuk deneyimime 2011 yılında şuan da bulunduğunuz blog ile başladım. Aslında daha önce de bu süreç başlayabilirdi belki ancak 3 yıl SBS'ye girmek bildiğim birçok şeyi unutmama neden oldu diyebilirim.

Tabi başlangıç olarak blogumu kişisel amaçlı olarak açtım. Daha sonra baktım ki etrafımda birçok sorun yaşayan webmaster var ve ben sırf kendi zevkime uygun paylaşımlar yapıyordum. İşte o zaman blogculuk benim için sadece kişisel bir olay olmaktan çıktı, çünkü etrafımda sorun yaşayan insanlara yardım etmeden içim rahat edemezdi. Bundan sonra ki dönemde blogumu ikiye ayırdım diyebilirim. Öncelikli olarak webmasterların sorunlarına yanıt olacak, webmasterlara yeni bilgiler öğretebilecek makaleler yazmaya ağırlık verdim, arada bir de kendi zevkimce kişisel yazılar yazmaya da devam ettim. Hatta eski takipçilerimden hatırlayanlar vardır ki bir zamanlar sırf SEO üzerine bir blog açıp, orada paylaşımlar yaptığım bile olmuştu.

Bence blog yazarlığı yapmanın da sorumlulukları vardır, bunların başında da sorun yaşayan blogculara yardım etmek gelir. Tabi bu benim kişisel görüşüm, sizin bu konuda ki görüşleriniz farklı olabilir. Ancak ben etrafımda sorun yaşayan insanlara yardım etmek varken, sürekli yok bugün bunu yaptım, şunu okudum, şöyle bir yere gittim gibi yazılar yazamam. Bunlara ancak arada bir zaman ayırabilirim.

Haa bir de blog tutmanın bana kazandırdıkları var, bana kazandırdığı bazı şeyler de benim blog yazarlığına devam etmemi sağlıyor. Daha önce blog yazarlığının bana kazandırdıklarını bir mim konusu açarak sizlere aktarmıştım, mutlaka o yazıyı da okumalısınız. Onları tekrar bu yazıda belirtmeme gerek yok.

Kısaca özetlemek gerekirse, kişisel amaçlı olarak blog tutmak yerine daha çok insanlara yararlı olacak bilgileri paylaşarak blog tutmayı tercih ediyorum. İnsanlara yararlı olabilmek beni daha çok mutlu ediyor.

Bu yazı da isme özel mimleme yapmayacağım, doğrudan bu yazıyı okuyan herkesi mimliyorum :)

Yorumlar (9)

 1. Güzel yazmışsın Burak kardeşim :). Mimi üstüme alıp sana da cevap yazıyorum :).

 2. Özgür dedi ki:

  Çok iyi anlatmışsın. Hemen cevaplıyorum :)

 3. Aylin Çakır dedi ki:

  Blog yazmak ve okumak bir süre sonra bağımlılık yapıyor. Zorunlu bir ihtiyaç gibi karşılıyorsun.
  Uzun zaman düzenli blog yazanlar bilirler geceleri, yolda yürürken veya herhangi bir işi yaparken bile aklında sürekli bugün bloguma ne yazsam, nasıl başlasam, nasıl bir görsel kullansam, yoksa yazmayıpta bir gün okurlarımı meraklandırsam mı.. gibi samimi sorular geçer. Aslında bu sorular yazarı o kadar mutlu eder ki:) Aynı durumla karşılaşmış biriyim. Blog yazarı arkadaşlarımın tümü de aynı durumu yaşamışlardır. Güzel bir durum. İnsan mutlu oluyor bu durumla.
  Blogununzu devam ettirmenizi tavsiye ederim. Şu sıralar çok iyi bir yere gelmiş durumdasınız. Daha da ileriye gitme imkanınız var. Devam etmenizi öneririm. İyi çalışmalar dilerim.

 4. Hibestil dedi ki:

  Burak iyi güzel yazıyorsun da görsel olmayınca sıkıyor.Yazılarını görselleştir de gözlerimiz rahatlasın.Olmaz mı? :D
  Temanda benim dikkatimi çeken bir şey oldu Gravatar yok sitende.Unuttun mu yoksa bir sebebi mi var?

  • Burak İşci dedi ki:

   Valla şu yazıya koyacak resim bulamadım :) Ama diğer yazılarımda görsel kullanmaya çalışıyorum. Gravatar konusuna gelince onu ben kaldırdım. Çünkü hemen hemen her yazımda zamanla on üzerinde yorum oluyor. Her yorumcunun resmi Gravatar üzerinden çekilene kadar hem sayfa hızı düşüyor, hemde sayfa boyutu artıyor :)

 5. Golsime dedi ki:

  Blogun çok güzel başarılar

 6. Golsime dedi ki:

  Blogculuk hayatınızda başarılar diliyorum

 7. jdsezer dedi ki:

  Güzel bir mim olmuş eline sağlık :) mim konusu başlatmak için geç kalmışsın ama başarabilirsin :)))