Mobil Trafikte ki Yükseliş ve Responsive Tasarımın Önemi

10 yıl önce

Özellikle de son birkaç yıla baktığımız da neredeyse ortalama bir bilgisayarın gücüne yakın akıllı telefon ve tabletlerin çıkması ile beraber mobil ziyaretçi sayılarında büyük bir artış yaşandı. Akıllı telefon ve tabletlerin günümüz bilgisayarlarına oranla daha kolay taşınabilir olması ve her ortamda rahatlıkla kullanılabilmesi kullanıcılar için büyük bir avantaj sağlıyor. Bu yüzden son birkaç yılda insanlar internette gezinmek için telefon ve tabletlerini kullanmaya başladılar.

Daha önce nasıl masaüstü bilgisayarlar yerine dizüstü bilgisayarları tercih ediyorsak şuanda da benzer nedenlerden dolayı akıllı telefon ve tabletler tercih edilmekte. Özellikle de tabletlerin 10 saate varan uzun şarj ömürleri kullanıcıların ilgisini üzerine çekiyor.

mobil3

Durum böyle olunca da mobil trafikte büyük bir artış meydana geldi ve bu durum arama motorlarının ilgisini çekti. Biliyorsunuz arama motorları için em büyük kriterlerden birisi de kullanıcı memnuniyeti ve kullanıcının site içerisinde kolay gezinebilmesidir.

Bildiğimiz gibi akıllı telefonların amiral gemileri hariç diğer telefonlarının ekran çözünürlükleri oldukça düşük boyutlarda, tabletlerinde ekran çözünürlükleri genellikle 1024px altında olduğu için bu cihazları kullanan ziyaretçilerimiz normal temalar kullanan sitelerde dolaşmakta oldukça zorluk çekiyorlar. Örnek bir zorluğu dağıtımını yaptığım Burakisci V4 teması üzerinde gösterelim.

v4

Gördüğünüz gibi site yatayda çok geniş kalıyor ve alt tarafta yatay bir scrollbar ortaya çıkıyor. Diğer yandan bu görünümde aşırı görsel gösterimi oluyor ve sayfa açılış hızı oldukça yavaşlıyor. Diğer yandan bu fazla sayıda ki görsel ziyaretçinin yazıya odaklanmasını zorlaştırarak, okuma güçlüğü çekmesine neden oluyor. Diğer yandan sayfa ilk açıldığı zaman genel görünümde duruyor ve yazıyı okumak için kullanıcının ekstra bir yakınlaştırma yapması gerekiyor. Örneğin Burakisci V4 temasının kullanıldığı bir siteye telefon ile girildiğinde oluşan genel görünüm, burada kullanıcının sayfaya zorunlu olarak yakınlaştırma yapması gerekiyor;

Screenshot_2014-07-09-16-53-22

Şimdi ise geçenlerde dağıtımına başladığım Bislog temasının görünümünü inceleyelim ve responsive özelliği sayesinde ziyaretçiye sağladığı faydaları inceleyelim.

Screenshot_2014-07-09-16-53-56

Gördüğünüz gibi responsive özelliği bulunan Bislog temasını kullanan siteye giriş yaptığımızda oluşacak görünüm şekilde ki gibidir. Şimdi bu görünüm ziyaretçilere ne gibi bir fayda sağlayacağını inceleyelim. Öncelikle site açılışta bu görünüm ile karşınıza geliyor, yani bir önceki görselde olduğu gibi genel görünüm tarzı bir olay bulunmuyor. Diğer yandan ziyaretçinin hiçbir yakınlaştırma yapmasına gerek kalmadan yazılar gayet okunaklı gözüküyor, diğer yandan yatay bir scrollbar ortaya çıkmıyor ve ziyaretçinin sayfayı sağa veya sola kaydırmasına gerek bırakmıyor. Diğer yandan normal görünüme oranla kullanılan görsel oranı iyice azaltılmış, sayfanın mobil ziyaretçiler için açılış hızı yükseltilmiştir.

mobil2

Durum böyle olunca responsive tasarım kullanan siteler özellikle de mobil aramalarda üst sıralarda çıkmaya başladılar. Başta Google Analytics olmak üzere birçok büyük analiz sitesi istatistik bölümlerinde mobil trafikler için ayrıntılı birçok filtre göstermeye başladı ve başta Matt Cutts olmak üzere birçok önemli isim responsive tasarımların ziyaretçiler için önemini defalarca belirtmişlerdir. Hem kendi analizlerim hemde yabancı SEO bloglarımdan gördüğüm kadarıyla responsive tasarım kullanan sitelerin özellikle de mobil ziyaretlerinde büyük bir artış olduğu, mobil ziyaretçilerin hemen çıkma oranlarında ise büyük bir düşüş olduğu gözleniyor.

Şimdi kendi blogum üzerinden mobil trafiğin artışını göstereceğim.

Öncelikle geçtiğimiz yılın 1-7 Temmuz aralıklı Analytics verilerimi inceleyelim.

i2

Gördüğünüz gibi geçen yıl bu dönemlerde bloguma giren ziyaretçilerin %97,14’ü bilgisayarlar üzerinden bloguma bağlanmış. Geriye kalan ufak kısım içerisinden de %2,65 oranında ziyaretçi telefonlar üzerinden %0,21 oranında ki ziyaretçiler de tablet üzerinden bloguma giriş yapmış. Şimdi ise bu yılın 1-7 Temmuz aralıklı Analytics verilerini inceleyelim.

i1

 

Geçtiğimiz hafta bloguma giren ziyaretçileri incelediğimiz de ise bilgisayarlar üzerinden bloguma giriş oranının %86,19’a gerilediğini telefondan girişlerin %12,50’ye tabletten girişlerin ise %1,31’e yükseldiğini görüyoruz.

Gördüğümüz gibi farklı yılların aynı dönemlerine ait incelediğimiz bu basit verilere göre telefonlarla bloguma giren ziyaretçi sayısında yaklaşık %10’luk bir artık meydana gelmiştir. Bilgisayardan bloguma giriş oranı ise yaklaşık %11 azalmıştır. Tabi bu oranlar sektörlere göre farklılık göstermektedir.

Örneğin bir eğlence, kadın, moda, sağlık bloglarında bu seviyelerin %50’ler civarında bulunduğuna şahit oldum. Benim gibi daha çok webmaster ve bilgisayar oyunları üzerine yani direk bilgisayar kullanıcılarına hitap eden bloglarda ise bu artık %10 civarında oluyor. Aynı zamanda Google’dan gelen mobil hitte de büyük bir artış meydana geldi, bu bilgiye dair verileri ise gelecek yazılarımda paylaşacağım.

Buralardan da gördüğümüz gibi responsive tasarımın ziyaretçi dolayısı ile de SEO açısından önemi büyüktür. Başta WordPress olmak üzere Blogger vs. birçok blog sistemine özel onlarca ücretsiz ve ücretli responsive tasarım bulunmaktadır. Eğer WordPress’de responsive bir tasarım ararsanız Bislog temasına göz atmanızı bir öneririm :)

Anlaşılan bu yazı çok uzadı, yazıyı daha da uzatmadan burada keseyim. Önümüzde ki yazıda bu konu hakkında bilgi vermeye devam edeceğim, ayrıca WordPress tema geliştiricileri için temalarını responsive yapımı hakkında bazı bilgiler vermeye çalışacağım.

 

Yorumlar (11)

 1. Ertan Dönmez dedi ki:

  Responsive candır :) Çok güzel yazmışsın adamım eline koluna sağlık ;)

 2. çağrı dedi ki:

  hocam tasarımınız geniş çözünürlükte % ile tasarlandığı için ekran ne kadar genişse o kadar genişliyor bunu düzeltirseniz iyi olur
  max-width vererek düzeltilebilir

 3. Alparslan dedi ki:

  Yararlı bir konu…Responsive nedir anlamıyordum,sayenizde anladık :D

 4. Murat Dinç dedi ki:

  Kesinlikle haklısın burak sadece telefon olarak değil tablet olarak da kullanım her geçen gün artıyor, o yüzden responsive tasarım aşırı derecede önem kazandı, bende bu nedenden dolayı bu hafta 2 sitem için satarım düzenlemeleri ve android uygulaması yapıp 3.00 versiyon olarak google play üzerinden kullanıma sundum, böylece telefon ve tablet kullanıcıları siteyi daha rahat gezebiliyorlar, ayrıca benim düşüncem şu ki masaüstü ve laptop tarzında bir ayarlamada yapılabilir mesela 1080p monitör’e göre daha geniş bir tema yapılabilir responsive yardımı ile (arkaplan reklamı yok ise) zaten çokta zor bir şey değil ana css kodları ile düzenlemeler yapıldığında diğer kodlar ona uyumlu hareket ediyor.

 5. kefir dedi ki:

  Katılmıyorum , en nefret ettiğim tema türü ekrana göre şekil alan (responsive) türüdür bunun birçok olumsuz yönü vardır ; mesela web sayfasının bütününü göstermez , oysa çevrenize sorun hangisi iyi diye sayfanın bütününü göstereni daha iyi diyeceklerdir ,istedikleri yeri büyütüp okurlar , diğerinde bütünü göremedikleri için araqmak için tekrar efor sarfetmeleri gerekir ki buda büyütme ile aynı şeydir kısacası : ergenomik olarak responsive ile diğeri arasında zerre fark yoktur (Araştırın) , bir diğer husus Websayfalarının olmazssa olmazı Adsense reklamlarıdır , reklamlar responsive temaların çoğunda sıkıntılara neden oluyor , google çok sonra uyandı halen duyarlı reklam birimleri BETA aşamasında ve sıkıntılar giderilmiş değil , şu ülkemizdeki cep telefonu sonradan görmeliğine sinir oluyorum , yıllardır almanyada yaşadım gidin bakın halen 15 sene önceki cep telefonlarını kullanırlar , bir diğer husus responsive herkese uymaz mesela ben windowslar için yazılım üretiyor ve satıyorsam cep telefonalrından siteme girilmesini dahi yasaklamak isterim çünkü bu konuda verdiğim adwords reklamları için mobil telefonları tıklamaları sadece gider olacaktır , demeye çalıştığım bu iyidir diye birşey yok , ihtiyaç doğruyu ve optimumu belirler gerisi hikayedir , selamar

 6. Murat Dinç dedi ki:

  Mobil tasarım kesinlikle önemli, ancak aklıma takılan bazı soru işaretleri var, responsive tasarım be denli önemli ve yararlı olduğu halde neden büyük firmaların responsive tasarım kullanmıyor ? ben bakıyordum genellikle ismi herkes tarafından duyulmuş olan sitelerde responsive tasarım yok, hatta henüz android uygulaması dahi olamayan siteler var… neden ? önemsemiyorlar mı yoksa css’leri %10-%15 artmasından mı çekiniyorlar ? halbuki kodlaması da çok zor bir şey değil…