Kullandığım Webmaster Forumları

12 yıl önce ,

Merhaba arkadaşlar her webmaster gibi benim de kullandığım , takip ettiğim , yararlandığım bazı webmaster forumları var.Ülkemiz de ne yazık ki birçok arkadaşımızın webmaster forumu türünde siteler açması ve ortaya onlarca boş , gereksiz webmaster forumu çıkması dikkatinizi çekmiştir.İşte bende bugün ülkemizde bulunan bu onlarca webmaster forumları içerisinde öne çıkan ve bizzat kullandığım webmaster forumlarını sizlere hem tanıtacağım hem eleştireceğim hem de benim için önemlerine göre sıralayacağım.

Yazının güncel hali için şu linki ziyaret edin; http://burakisci.com/son-donemde-webmaster-forumlari-hakkinda-dusuncelerim.html

1-) Fuub.net

Benim her şeyi öğrendiğim forum diyebilirim.İlk karşılaştığım webmaster forumu , benim kendimi geliştirmemde önemi çok büyüktür.Sakin ve arkadaş canlısı bir forum olarak nitelendirebiliriz.Tek kötü yanı ticaret ortamının biraz düşük olması ancak bu sorununda artık yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladığını görüyorum.Burada diğer webmaster forumlarında bulamadığım bir aile ortamı var , insanlar birbirlerine hiçbir karşılık beklemeden yardım ediyor.Forumda zaman zaman çeşitli yöneticilik görevlerinde yer aldım.Bana göre Fuub bir webmasterın ilk üye olması gereken webmaster forum sitesi.Çünkü bizlere çok gelen sorulara , yeni webmaster adaları cevap bulamadıklarında burada istedikleri kadar konu açarlarsa açsınlar kimse laf atmaz aksine forum üyeleri bu gibi arkadaşlara daha fazla yardımcı olmaya çalışırlar.Şuan da çok iyi bir yönetim tarafından yönetilen forumda hiçbir üye savunması alınmadan veya saçma sapan nedenlerden dolayı ban yemiyor.Benim en çok aktif olduğum webmaster forumlarından biridir.Şuan da büyümekte olan bir webmaster forumu ve tüm webmasterların bu foruma bir şans vermesi gerektiğini düşünüyorum.Dediğim gibi bu forum benim için bir ilk olduğundan anlatmakla bitiremem , bu yüzden bu kısmı burada kesiyorum yoksa burası daha çok uzayacak.

2-) Wmaraci.com

Zamanında Fuub’da ki bir bağlantı sayesinde karşılaştığım ve hemen üye olduğum bir webmaster forumu.Özellikle de son zamanda yenilenen tasarımı ve webmaster araçları ile kendini ön plana çıkardı.Fuub’dan sonra en aktif olduğum webmaster forumudur , ancak ne yazık ki Fuub’da bulduğum aile ortamını burada pek bulamadığımdan bu foruma çok fazla ısınamadım ancak yine de sevdiğim bir forumdur.Üye olduğum çoğu webmaster forumuna göre daha fazla üyeyi bünyesinde barındırıyor.Aktiflik açısından günün her saati aktif bir webmaster forumu olduğunu düşünüyorum.Ticaret ortamı oldukça iyi bir webmster forumu olduğunu düşünüyorum.Forumda alanında bilgi sahibi olan birçok arkadaş bulunuyor bu yüzden sorduğum çoğu soruya hızlı yanıt alabiliyorum ayrıca çoğu arkadaşın hiç çekinmeden sizlere herhangi bir konuda uzun uzun açıklama yapacağı bir webmaster forumu.Yönetim olarak iyi bir yönetime sahip bir webmaster forumu , yönetimde tecrübeli arkadaşlar var ve yönetim herhangi bir sorunlu konuya derhal müdahale ediyor.Forumda sevdiğim bir özelliği daha belirtmeden edemeyeceğim.Anasayfa da bulunan “Forumda Neler Oluyor?” kısmı bence foruma bir ayrı hava katıyor.Ayrıca o kısmın 5 ayrı kategoriye ayrılması zaten aktif olan bir forumda konuları daha rahatlıkla takip etmemizi sağlıyor.Ancak beni son zamanlarda beni forumdan soğutan bir olay oldu.Bu forumdan kaynaklı bir olay değil ancak birkaç üyeye bağlı bir durum.Geçenlerde Fuub’un index tasarımını yenilemesi üzerine Wmaraci özentisi diyen arkadaşlar beni gerçekten forumdan soğuttu.Buradan o arkadaşlara şunu da belirteyim ki bir daha araştırma yapmadan başka webmaster forumlarını karalamaya çalışmasınlar bence çünkü Fuub benim için önemli bir yere sahip olduğundan orada ki mesajlar beni sinirlendirdi ve forumdan uzaklaştırdı.Fuub’dan sonra en beğendiğim ve aktif olarak kullandığım webmaster forum sitesidir.

3-) Webmaster.tc

Yakın zamanda tanıştığım bir webmaster forumu zaten yeni açılmış bir webmaster forumu.Forumda güzel bir aile ortamı olduğunu düşünüyorum.Henüz forum da çok fazla aktiflik ve üye olmasa da , var olan üyelerin forumu canlı tutmaya çalıştıkları gözlerden kaçmıyor.Hızla büyüyecek bir webmaster forumu olduğunu düşünüyorum belki bir gün benim için Fuub ve Wmaraci kadar önemi olabilir ancak önünde alması gereken uzun bir yol bulunuyor.Öncelikle temalarını değiştirmelerini öneriyorum.Forumda fazla aktif olmasam da günde birkaç defa girip konuları takip etmeye çalışıyorum.

4-) Destekforum.org

Bu forumla da yeni tanıştım sayılır.Günde birkaç kere girip takip ettiğim bir forum sitesi.Değişik tasarımı ve yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor.Belki de slider bulunan tek webmaster forumu diyebiliriz.Aktifliğin son derece yüksek olduğu forumda konular genellikle grafik tasarım üzerine bulunuyor ve bu konuda gerçekten uzman birkaç arkadaşta forumda yer alıyor.Şuan da forumda ticaret kategorileri yer almıyor yani forum üzerinde alım satım konular yok.Forumda tek sevmediğim nokta son konuların listelendiği kısımda bir konuya tıklayınca direk konuya değilde , konuda ki son mesaja götürmesi.Bu yüzden konuyu okumak için birkaç sayfa geriye gitmem gerekiyor.Değişik yapısı ile farklılığını ön plana çıkaran forumun hızla büyüdüğünü söyleyebilirim.Yakın zaman da belki de çoğumun bu forumda daha aktif olabiliriz.

5-) R10.net

Hepimizin bildiği gibi geçenlerde büyük bir veri kaybı yaşandı forumda daha sonra da eski haline geri dönmek için üyelik alımlarını açtı bende o sırada üye oldum.Eskiden ticaretin çok fazla olduğu söylenirdi ancak benim için pek öyle olmadı , birkaç alışveriş dışında pek ticaret yapamadım.Özellikle birkaç kategoride gerçekten çok kaliteli tartışmalar oluyor.Tartışmalara oldukça profesyonel yorumlar ekleniyor bende bu tartışmalardan kendime bazı sonuçlar çıkartmaya çalışıyorum.Eski halini bilmediğim için şuan ki hali ile kıyaslama yapamayacağım ancak forumda her kategoride profesyonel arkadaşlar bulunuyor.Forumda pek aktif olamasam da günde birkaç kere girip bazı kategorileri takip etmeye çalışıyorum.

6-) Oxxi.net

R10’dan ayrılan bir yönetici tarafından kurulduğu söyleniyor , bu konu hakkında benim tam bilgim olmadığından bir şey söylemek istemiyorum.İlk açıldığı günlerde üye oldum.Gerçekten yeni kurulmuş bir forum sitesine göre oldukça kısa sürede yüksek mesaj ve üye sayısına  ulaştı.Forumun ilk başlarında kullanmaya çalıştım ancak son gelen bir yenilikle , yeniliğin tam ne olduğunu bilmiyorum ama üyelerin telefon numaralarını istiyorlar.Bende telefon numaramı vermek istemediğimden şuan da foruma üye girişi yapamıyorum bu yüzden son gelen yenilikleri takip edemiyorum.

7-) Forum.iyinet.com

Tema paylaşımlarımı yapmak için giriyorum genelde.Birkaç günde bir takip etmeye çalışıyorum.Yenilenen tasarımının çok güzel olduğunu düşünüyorum.Duyduğuma göre eskiden çok aktif bir forum sitesiymiş daha sonralar bazı gruplaşmalar sonucu bazı ayrılıklar oluşmuş.Şuan da forumda bazı hareketlenmeler görüyorum sanırım tekrardan eski günlerine dönmeye çalışacak.

8-) Webmastersitesi.com

Pek takip etmediğim bir webmaster forumu.Çok aktif bir forum olduğunu düşünüyorum.Aktifliğin özellikle ticaret ve Facebook kategorilerinde ağırlıklı olduğunu düşünüyordum.Eskiden SEO konulu bir sitemi satmaya çalıştığımda en çok teklifin geldiği webmaster forum sitesiydi.Ara sıra bazı kategorileri takip etmek için geliyorum.

9-) Webmastergenel.com

Gözümde değeri olan ancak bir türlü beklediğim aktifliği yakalayamayan bir webmaster forumu olduğunu düşünüyorum.Forum oldukça durgun , çoğu konuya cevap bile yazılmıyor.Özellikle de faviconu çok hoşuma gidiyor.Daha tecrübeli bir ekiple , daha iyi bir pozisyona geleceğini düşünüyorum.Hemen hemen günlük olarak girdiğim bir webmaster forumu.


Arkadaşlar çoğu arkadaşlar da görüyorum ki sadece tek bir webmaster forumuna bağlı kalıyorlar ancak size olabildiğince çok webmaster forumunda vakit geçirmenizi öneririm.Yukarıda saydığım sitelerin hepsinin bana az çok katkısı olmuştur.Bunlar dışında kullandığım bir iki tane daha forum sitesi var ancak onlara haftada bir filan girdiğim için buraya yazmaya gerek duymadım.Eğer yukarıda yazdıklarım hakkında yanlışlarım olduğunu düşünüyorsanız veya eklemek istedikleriniz varsa bunları yorum olarak belirtirseniz sevinirim.Hatalarım varsa bunları düzeltmeye çalışacağım.

Yorumlar (46)

 1. Mehmet CABAR dedi ki:

  Birçok webmaster forumu amaçsız şekilde açılıyor. Var olmak için var oluyorlar diyebilirim. Halbuki gelişimini belli bir hedef doğrultusunda gerçekleştirseler, iyi noktalara gelebilecekler. Aslında bunların en temel nedeni, kısa zamanda iyi para kazanmak. Ama her işin bir kuralı var :)

 2. TANER dedi ki:

  oxxi , wmaraci dışında pek girdiğim site yok. r10 benim gözümde bitti. iyinet zaten el değiştirince bitti bana göre.

 3. Webmaster forum pazarı gün geçtikçe kızışıyor. Biz kullananları ileride çok daha fazla seçenek bekliyor olacak tahminimce.

 4. fatih dedi ki:

  her şeye rağmen r10 lider bence hala :)

 5. fatih dedi ki:

  bir de şöyle bir şey var.. wm forumlarının yönetim yapısı hiti konu dağılımı vs’den çok ben şuna bakarım. atıyorum link satışı için konu açmışım. en ciddi geri dönüşler ve kesintisiz sorunsuz hızlı ödemeler r10 kullanıcıları tarafından yapılıyor. diğer sitelerde 10 tane pm atsam 1 tane geri dönüş yok..

  • Burak İşci dedi ki:

   Haklısın ticaret konusunda R10 hariç diğer forumlar çok geri de geliyorlar ama ben yukarıda ki sitelerde en fazla ticareti Wmaraci’nda yaptım fakat R10’un üstüne tanımam bu konuda ancak Oxxi’nin yeni yaptığı bazı adımlar Oxxi’yi de ticaret konusunda ön plana çıkarabilir.

 6. forum dedi ki:

  Bunların dışındaki sitelere de webmaster forumu bile denilemez (: güzel makale, elinize sağlık.

 7. ImOttoman dedi ki:

  valla wmaracı dışındakileri kullanasım gelmiyor tasarım yüzünden insanın içi soğuyor hele r10 :(

 8. Sesli dedi ki:

  Bende bir tek şu sıralar Wmaracını kullanıyorum önceden R10’dan çıkmazdım ama konular baya güncelliğini yitirince WMaracı daha kullanışlı geliyor bana. GÜzel paylaşım için teşekkürler bazılarını daha yeni öğrendim Burak! Sağ ol…

 9. webmaster dedi ki:

  güzel bir konuya değinmişsiniz. gerçekten yararlı bir yazı olmuş.

 10. orcinka dedi ki:

  Bence önüne gelen webmaster forumu adı altında forum açıp çevre kirliliği yapmamalı şuan 3-4 tane adı duyulan forumlar var ve yeteri kadar iş görüyor zaten

 11. Arifballi dedi ki:

  R10’un yeri ayrıdır herhalde günün çoğunu burada geçiriyorum.

 12. webmaster dedi ki:

  Bence de yeni siteler ortam kalitesini arttıracaktır, Yoksa piyasa tekele döner.

 13. hakan dedi ki:

  Birçok WM sitesi açılmış olsada şunda hem ticarek konusunda hemde bilgi konusunda R10 hala bir numara

 14. Sanalice dedi ki:

  Herkes kafasına göre forum açıyorlar webmaster diye geçiniyorlar bunu göze alırsak r10 ve fuub iyidir ama r10da bu aralar durgunluklar içerisinde..

 15. Mesut ZEYTİN dedi ki:

  En güzeli tartışmasız wmaraci.com’dur bence…

  Aile ortamını sadece orada buldum ben herhangi bir sorun olduğunda yöneticilere ve admine pm attığınız çok kısa sürede cevap geliyor üyeleri ile gerçekten ilgilenen bir forum diyebilirim bir çok konuda sorun olunca kendi sorunları gibi çözüm arayışına giriyor yöneticiler…

  Wmaraci.com üyesi ile yöneticileri ile tam bir aile ortamı bir çok özelliği süper birde biraz daha aktif olsa diyorum;ama bir yönden de böyle iyi çok aktiflikte bu aile ortamı bozulur diyorum…

 16. Bazılarını bende kullanıyorum evet :)

 17. Kreasyon dedi ki:

  Yazdığınız bütün forumlarda üyeliğim mevcut ama şunu söylemeden edemeyeceğim, gerek paylaşım, gerek ortam, gerek yardımseverler olduğu sürece WmAraci.com Candır.

 18. kombi servisi dedi ki:

  Listede yer alan forumlar gerçekten kaliteli forumlar. Birkac tane daha var kaliteli olan onların dışında gerisi bos forumlar

 19. Oyunhatasi dedi ki:

  Zaten bir çoğunu kullanıyorum fakat bir kaç tane bilmediğim vardı bilgilendirdiğin için teşekkürler.

 20. webmaster dedi ki:

  İyinet özellikle son günlerde atağa geçmiş durumda.

 21. Yener dedi ki:

  Burak seni yeni acilacak forumumuzda gormek isteriz :) wmcode.net acilinca uye olursan sevinirim cok sevdigim bir arkadassin :)

 22. paylasgitsin dedi ki:

  Günümüzde; gerçekten, kaliteli makaleler ile bizlere webmaster yolunda ışık tutan siteler.

 23. Klavyex dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, kısa bir süre önce açılışını yapmış olduğumuz, webmaster forumumuza bekleriz, klavyex.com, iyi çalışmalar…

 24. erkolay dedi ki:

  WP temalarından çok yararlandığım Burak İşçi’ye bu güzel yazısı için teşekkür ediyorum.

  Kuruluşunda bulunmadığım ama sonradan sahibi olduğum henüz 9 aylık (ben de 3,5 aydır başındayım) emekleyen webmaster forumumuzda siz değerli arkadaşları görmekle gurur duyarız.

  Forumumuz: WebmasterLord.Net

  Üzerine bir de moderatörlük talepleriniz olursa daha da çok seviniriz.

 25. seocan dedi ki:

  bende webkurnaz.net e takılıyorum genelde dier forumlarada takılıyorum ama webkurnaz benim için bambaşka :)

 26. turkmaxi dedi ki:

  r10 artık para yuvasına döndü parasız yardımlara kimse bakmıyor wmaracı atağa kalktı bu konuda webmastersiteside r10nun daha cüzi miktarlarda paralı döneni oldu artık tek baktığım wmaracı 10 yıllık forumumuz bizde webmaster formuna çevirdik herkesi bekleriz turkmaxi.org

 27. […] olsa her zaman destek bulabildiğim webmaster forumları hakkında ki düşüncelerimi daha önce burada ki yazımda belirtmiştim. Şimdi ise bu yazıyı tekrardan kaleme alma zamanı geldiğini […]

 28. Ufuk Arıcı dedi ki:

  İnceledim baya destekforum dediğini reklamı olmuş sanırım yok bile sitede ayrıca yazan arkadaşlardan baktım ki r10.net wmaraci.com websultan.net webmastersitesi.com webmasterlord.net ve turkmaxi.org güzel siteler bu siteleri sevdim

 29. Ahmet Aksoy dedi ki:

  Derli toplu bir değerlendirme yapmışsınız. Teşekkür ediyorum.
  Son bir-iki aydır tutarlı ve işe yarar forumlara ulaşmaya çalışıyorum. Listenizdekilerden bazılarıyla doğrudan tanıştım.
  fuub.net sitesiyle daha önce tanışma fırsatım olmadı. Tarifinize göre aradığım yer orası olabilir.
  wmaraci.com’a üye oldum. Bir müddet yazıştım da. Sonra bir baktım ki, üyeliğimi 3 günlüğüne dondurmuşlar. Niçin? Belli değil. Yanıt alabileceğiniz bir yer de yok. Üstelik üyeliğinizi kapatamıyorsunuz da… Öyle sanıyorum ki, tecrübesiz, genç arkadaşlar, ne yaptıklarının bile farkında değiller…
  Daha sonra bir şekilde R10.net’e üye oldum. Daha çalışmaya bile başlayamadan. Üyeliğimin askıya alındığı mesajı aldım. Gerekçesi ise “bilinmiyor” şeklindeydi.
  oxxi.net sitesine üye olduğumda telefonla aktivasyon kodu gönderdiler ve işlemler düzgün şekilde tamamlandı. Ancak ne zaman foruma girmeye kalksam, aktivasyon işlemlerimin tamamlanmadığı iddia edildi. Üstelik burada da kapı duvar!
  Bugün, sizin yazınızı okumadan önce forum.iyiniyet.com ve http://www.webmasterlord.net sitelerine üye oldum. Umarım onlarla da sorun yaşamam.
  webmastersitesi.com’a üye olmak pratik olarak mümkün değil. Çünkü bir tanıdıktan davetiye almak gerekiyor. Ahbap çavuş sistemi yani.
  Birazdan önerdiğiniz fuub.net’e üye olmaya çalışacağım.
  Asıl üzücü olan, teknik bir konu olan ve deneyim gerektiren webmaster konulu bir alanın çocukça davrananışlar sergileyen insanlar tarafından parsellenmiş olması. Umarım bu konuda kendini yetiştirip geliştirenler olur.
  Çok yararlı bir doküman hazırlamışsınız. Tekrar teşekkür ediyorum.
  Ahmet Aksoy

  Birazdan

 30. zeytinburnu demirdöküm servisi dedi ki:

  Paylaşmış olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu makaleler ve yapılan yorumlar bana çok yardımcı oldu. Site Sahibine gerçekten çok teşşekür ederim.

 31. Sena dedi ki:

  Türkiyenin Yeni Webmaster Platformu r10 webmaster forumu