İzledim: John Wick

9 yıl önce

Her şeyden elini ayağını çekip kendine sevdiği kadınla normal bir hayat kurmaya karar veren azılı bir katilin damarına basarsanız ne olur? Üstelik de karısı yeni ölmüş ve geriye yalnızca kocasına yalnızlık çekmesin diye bir köpek yavrusu bırakmışken. Hikayemiz Jonh Wick isminde ki başrol kahramanımızın benzin almasıyla başlıyor. Tam istasyon da aracına yakıt doldururken yanına bir Rus genç yaklaşır ve aracının modelini ve fiyatını sorar ancak kahramanımız  özetle bu Rus’a canın cehenneme der ve evine gider. Aslında Rus genç orada kahramanımıza saldırmaya çalışır ancak yanındaki arkadaşı buna engel olur. Neyse kahramanımız akşam evine gelir ve eşinin acısını yaşarken ondan kalan tek şey yavru köpeğe de yavaş yavaş canı ısınmaya başlar. Gecenin ilerleyen saatlerin de evin alt katından bir ses gelir ve kahramanımız John aşağı iner ve kafasına yediği darbe ile kendini yerde bulur. Etrafına baktığında üç tane Rus genci görür. Adamlar John’u döverken havlayan köpeğini de acımasızca öldürürler ve John’un arabasını alıp giderler. Olaylar ise bunun üstüne gelişir.

Kendine geldiğinde ölmüş köpeğini gören John ise intikam almaya ve mecburen eski hayatına sönmeye karar verir ancak bir sorun vardır. John’un arabasını çalan çocuk onun eski ortağının oğludur. Bunu daha sonra Rus baba da öğrenir ve önce ona güzel birkaç yumruk atar daha sonra da onun artık ölü biri olduğunu söyler çünkü eski ortağının bu işlerde en iyi kişi olduğunu biliyordur. Daha sonra olaylar bu Rus gencin babası tarafından saklanması ve John’un bunları kovalaması ile devam eder.

Genel olarak filmde ki öykünün başlangıcını anlattıktan sonra film hakkında genel yorumlarıma geçebilirim. Film son zamanlar da izlediğim en güzel aksiyon filmlerinden. Gereksiz ve uzun dövüş sahnelerine fazla yer verilmemiş sürükleyici bir film olmuş. Konu biraz klişe olsa da yine de filmde ayrı bir profesyonelliği hissedebiliyorsunuz. Hani genellikle aksiyon filmlerinde olan sanki el kamerası ile çekilmiş gibi his veren hareketli kamera çekimlerine yer verilmemesi de bana göre güzel olmuş. Mutlaka izlemeniz gereken bir film diye düşünüyorum ve mümkünse altyazılı izleyin.

Puanım: 7.5