İçeriğinizi çalan siteleri Google’a şikayet edin!

12 yıl önce ,

Arkadaşlar hemen hemen hepimizin sitesinde ki bir yazısının çalındığı , altına bir kaynak linki bile eklenmeden verdiğimiz emeğe rağmen saygısızca kopyalanıp başka sitelerde yayınladığı zamanlar olmuştur.Özellikle de bazı fırsatçı kişiliksizler var ki daha sitenize eklediğiniz yazı index almadan kendi sitelerine ekliyorlar ve sizden önce index alıyorlar.Tabi bu da sizi Google'ın gözünde içerik hırsızı bir site olarak gösterecektir.Tynt İle Hem İçeriğinizi Koruyun Hem de Backlink Kazanın isimli yazımızda çalınan içeriklerinizden backlink elde etme konusunda bizlere yardımcı olan bir servisi size tanıtmıştım , şimdi ise durumu biraz daha ileri götürerek sitenizin içeriğini çalan siteleri nasıl Google'a şikayet edebileceğinizi anlatacağım.

Aşağıda vereceğim site adresi Google tarafından oluşturulan , spam siteleri şikayet etme sitesidir.Kişiliksiz bazı kişiler makalelerimizi çalıp sitelerinde yayınladıklarında bir nevi spam  yapmış oluyorlar.Buraya tıklayarak yapacağınız şikayetler sayesinde içeriğinizi kopyalayan siteleri arama sonuçlarından kaldırtabilirsiniz.Ek ayrıntılar bölümüne sitenizde ki orjinal makalenizin linki ile beraber içeriğinizin çalındığını yazarsanız gerekli işlemler yapılacaktır ancak bu biraz zaman alabilir.Kendimde bu yöntemi denedim ve başarılı oldum.

Gerçekten işe yarayan bir yöntem arkadaşlar özellikle sitenizden toplu olarak içerik çalınıyorsa bu şikayetinizin daha kolay değerlendirilmesini sağlar.İçeriğinizi çalan kişiliksizlere karşı bir şey yapmadan beklemeyin arkadaşlar , elinizden gelen her şeyi yapmaya çalışın.Öncelikle yazının başında belirttiğim linke tıklayarak o sayfa da anlatılanları yapmaya çalışın benim kullandığım ve bana yüzlerce backlink kazandıran bir sistemdir.Diğer yol olarak da çalınan içeriklerinizi bu yazımda da belirttiğim şekilde şikayet edin.İçerik çalınmalarına karşı alabileceğimiz önlemler aslında daha da fazla onları da ilerleyen yazılar da belirteceğim! 

Yorumlar (21)

 1. hakan dedi ki:

  Güzel bir makale yazmışsınız, fakat bu olayın tamamen vicdan ile alakalı olduğunu düşünüyorum. İçerik çalanların zaten zamanla düştüğünü hep birlikte görüyoruz. Yayın hayatınızda başarılar dilerim.

 2. Mehmet CABAR dedi ki:

  Google’ın bu tür olaylara karşı yaptığı mücadeleyi takdirle karşılıyorum. Ama içeriği çalan siteyle iletişime geçip 2 gün içinde linki kaldırıp google’dan sıra düşürme işlemi yapmazsanız yasal işlem başlatacağım demek paha biçilemez :)

 3. emre dedi ki:

  böyle bir şey olduğunu bilmiyordum teşekkürler:) uygulayacağım:)

 4. Uğur Sağlam dedi ki:

  Huysuz’un içeriğine kimse el sürmedi henüz. İnşallah böyle gider :) Ama alırlarsa kaynak yoksa kaldırana kadar üstünden düşmüyorum

 5. ayhan demirci dedi ki:

  bu olayı duymamız iyi oldu sıktı artık bu kopyala yapıştırcılar

 6. serdar dedi ki:

  Bi cacık olmuyo arkadaşlar. Ha belki uzun vadede işe yarar da zaten bu işi yapanlar siteleri kısa zaman için açıyorlar adamların uzun vadeli planları yokki.

  • Burak İşci dedi ki:

   Bu adamlar sitelerini kısa vadede arama motorlarından büyük hit sağlayarak reklamlardan parayı kırmak için açıyorlar ancak bu yöntem ile onların sıralama kaybetmelerini sağlayabilir , istedikleri hit düzeylerine gelmeleri engelleyebiliriz!

 7. yemek tarifleri dedi ki:

  tesadüfen dolaştığım bir kaç sitede tariflerimiz hiç bir değişiklik yapmadan yayınlanmış. gerçekten çok üzücü bir durum. paylaşımınız kesinlikle işime yarayacak çok teşekkürler…

 8. Boşwer dedi ki:

  Peki admin biz şikayet ediyoruz dielim pr5-6sa çalan sitenin google bize inanmazki yada çalan kişi bizi şikayet ederse napacagız

 9. Taner AKSOY dedi ki:

  Kişisel blog yazmaya başladığımdan beri içeriği çalmıyorlar :) Ben telif hakkı bölümüne yazılarımı başka sitelerde yayınlayanlara hakkımı helal etmiyorum diye yazmıştım belkide onun etkisi vardır. Ama dediğin gibi google şikayet etmek en iyisi hemen olmasada google cezayı keser çalan siteye.

 10. Musa Kaya dedi ki:

  Peki hocam içeriğimizi çalan siteleri nasıl göre biliriz ..

 11. ali dedi ki:

  kardes ben senin yazılarını alıyorum ama kaynak olarak siteyin adresini yazıyorum

 12. Google bu konularda gerçekten çok hassas. İspatlaya bilirseniz kısa sürede içeriğinizi çalan siteyi etkisiz hale getiriyor :).

 13. Bir blog sonra dedi ki:

  çok iyi bir yazı olmuş gerçekten teşekkür ederim ve bu arada site tasarımınız değişmiş. Çok daha şık olmuş emeğinize sağlık :)