Hişşt Sessiz Olun, Webmasterlar Susuyor!

11 yıl önce

Merhaba arkadaşlar, internet problemim olduğundan birkaç gündür blogumu ihmal ettim ancak artık sorunumu çözdüğüme göre yazılarımı yazmaya devam edebilirim. Bugün bazı eleştirilerde bulunacağım, çoğu kişininde benimle aşağıda yazacağım düşünceleri paylaştığını ancak pek dile getiremediğini düşünüyorum.

Hepimiz burada webmasterız ve hepimizin en az bir tane de websitesi var. Haliyle biz bu websiterlerimizin masraflarını karşılayabilmek için websitelerimizden link, reklam veya tanıtım yazısı satışları yapıyoruz. Bu satış fiyatlarını ise harcadığımız emeğe göre belirliyoruz. Buraya kadar her şey normal ama asıl sorun buradan sonra başlıyor.

Kendilerine webmaster diyen birkaç velet ki yaşlarını hepimiz biliyoruz ortalığı dağıtıyorlar, piyasayı altüst ediyorlar ve bizlerin de satışlarına engel oluyorlar. Ancak ne yazık ki hiçbirimiz bu kişilere karşı sesimizi çıkaramıyoruz, ya da çıkarmak istemiyoruz. Örneğin mesela benim sitem PR3 ve Alexa Global 70K adam geliyor senin siteye 5 TL'ye ekler misin diyor? Ben burada emeğimin karşılığı bile olmadığını düşündüğüm bir fiyata satış yaparken adam benden çerez parasına link alma peşinde. Ben burada örnek verdim sadece Allah'a şükürler ki istediğim fiyata satışlarımı yapabiliyorum ancak istediği fiyata satış yapamayan arkadaşlarımız da var.

Bu kişiler gidiyorlar yeni bir site açıyorlar hemen, büyük ihtimal Blogger oluyor siteler zaten, sadece domain yönlendirme yapıyorlar. Ardından hemen hacklinkle ya da diğer çeşitli hilelerle PR değerlerini 5-6 yapıyorlar, birazda Alexa değerlerini düşürüyorlar programlar ile içeriği deseniz sağdan soldan kopyala yapıştır yapıyorlar zaten daha sonra da bu bloglardan 10-20 TL'ye link satıyorlar. Burada aklı başında olan her webmaster bu değerlere sahip bloglardan bu fiyata link veya reklam alınamayacağını bilirler. Ancak bazı acemi arkadaşlarımız böyle tuzaklara düşüyorlar. Daha sonra ne mi oluyor, o hilelerle o değerlere yükselmiş spam blogların sahibi 30-40 kişi belirlediği fiyattan linklerini satıyor daha sonra tek bir bloga bir o kadar da linki ekliyor ve buradan sizde başarı elde edebileceğinizi düşüyorsunuz. Zaten o blogun işi artık bitmiştir. Adam parası aldığı gibi o blogu artık bırakır, ya o blog Google'dan ban yer kısa bir sürede ya da bir-iki haftaya linkleriniz silinir.

Bu gibi durumlar da böyle fırsatçılara izin vermemek için elimizden geleni yapmalıyız arkadaşlar. Ben kazanıyor olabilirim, sen de kazanıyor olabilirsin ancak diğer webmasterların durumu bizim gibi değil. Bu fırsatçılar yüzünden bazı arkadaşlarımız kendi fiyatları, fırsatçıların fiyatlarına göre yüksek kaldığı için satış yapamıyorlar. Bu arkadaşlarımıza destek olmalıyız, bugün onların başına gelen yarın bizim de başımıza gelebilir.

Bu durumda arkadaşlar bir olup bazı önlemler almalıyız ancak bu birkaç kişi ile olacak bir iş değil. Büyük bir kitle oluşturup böyle fırsatçı dolandırıcılara karşı tepkimizi hep beraber dile getirmeliyiz. Belki o zaman forumlarda gördüğümüz şikayet konuları da azalır.

Yorumlar (17)

 1. Bipixel.net dedi ki:

  Burak aklımı okumuşsun resmen :).

 2. Taner AKSOY dedi ki:

  Webmaster forumlarında kurulan alexa grupları var.Her zaman karşı çıkmışımdır.Amaçları alexayı düşürüp link vs satarken daha iyi paralar kazanmak için yapıyorlar.Buna bir dur demek gerekiyor.

 3. Kaan dedi ki:

  Aynen Abicim Çok Kez Böyle Şeylere Şahit Oldum!

 4. Ellerine fikrine sağlık hocam…uzun zamandır bu işlerle uğraşıyorum, kişisel sitemi yeni açtım..ve sitemi incelersen kendi paylaşımlarımı kendi anlatımlarımı aktarıyorum, kopyala-yapıştırcılar yüzünden sitelerimiz gerektiği değeri bulamamakta belki de…

 5. Harun dedi ki:

  Çok haklısın, gerçekten böyle dolandırıcılar var!!!

 6. SalihToy dedi ki:

  Haklısın burak. Bu gibi siteler vb. prog. ile bu şekil de onları kandırabiliyolar.dedigin gibi bir kaç kişi ile olucak iç değil bnce :( ama bişeylerde yapmassak bunlar kafamıza kafamıza vuracaklar. Bunlar yuzunden adam gbi webmaster ler dogru duzgun kazancta saglayamaz oldular :( çok haklısın bir kaç sefer basıma gelmişti.

 7. Seslimanken dedi ki:

  Yüreğine saglık kardes guzel soylemissin daha nice seyler var dolandırır kaçar.

 8. Emirhan dedi ki:

  Haklısın vallaha, fiyatı yükselttim, telefon için para biriktireyim diye. Kimse link almaz oldu. Ben alexa düşürmek için içerik girerken. Temamı kopyalayıp bedavaya dağıtıp hit kazanan kişiler oldu. Hiç birine bir şey diyemedim zaten demeye de hakkım olsa da yok. Bedava bulan kişiler adam yerine cevap veriyor bana “senin yapamadığını yapıyor.” Benim yapamadığımı yapıyormuş, ben emek verip tüm düzeni oturtup annem,babam yerine para kazanmaya çalışıyorum aldığım cevap bu oluyor. Onuda geçtim link meselesine dönersek, webmaster forumlarına ilk kayıt olduğumda 100TL’den başlayan fiyatlar şimdi 20-25’de geziyor. PR6-PR5 için söylüyorum.

 9. Soru Kazani dedi ki:

  Bu dolandırıcılığın link satma boyutu. Birde site satma olayı var. Genellikle video içerikli sitelerde çok var. adam açıyor siteyi 1-2 ayda nasıl yapıyorsa pr 3-4-5 oluyor daha sonra siteyi satıyor. Sonra yeni site içerik aynı taktik aynı.

 10. Melih Mert dedi ki:

  5-10 TL’ye alınan linklerden ne hayır bekliyorlar bilmiyorum. Anlattıklarınıza aynen bende katılıyorum.

 11. ali dedi ki:

  cok dogru paylasım olmus. tebrikler

 12. Seyda AŞAN dedi ki:

  Sırf bu yüzden kaliteli blog yapmıyorum artık .Benim için varsa yoksa Adsense gerisi yalan linkten para kazanma tanıtım yazısından para kazanma hepsi sorun.Adam link alıyor ve tanıtım yazısı ekletiyor beklediğini alamıyor para iadesi istiyor.Böyle insanlar webmaster ortamlarından malesef çok…

 13. Yener dedi ki:

  bende çok karşılaşıyorum bunlarla satış konusu açmış adam işte koymuş oraya günlük 2k ziyaretçi geldiğine dahil ekran görüntüsünü aynı zamandada sitesine sayaç koymuş sayaca bakıyorsun dünyanın her yerinden ziyaretçi almış sonra konuya yazınca tehdit ediyor yok konumu baltalıyorsun diyor.Sanane bu benimle müşterimin arasında diyor halbuki sonuçta buda bir dolandırıcılık ne farkın kaldı ki senin milletin parasını alıp kaçanlardan değil mi ?

 14. Engin Gürşen dedi ki:

  Haklısın Burak. Bu makale yazarlığı, tanıtım yazısı, reklam ve link satışı piyasasında çok komik rakamlar ile iş yapmaya çalışanlar var. Herhangi bir tecrübesi dahi olmayanlar bu piyasada yer almaya başladı. Dolayısıyla kalite de düşüyor. Webmaster olmak, emek ister, çalışmak ister, istikrar ister. Kulaktan dolma SEO bilgileri ile kısa süreliğine bir noktaya gelinebilir. Ancak bu alanda kalıcı olmak sürekli çalışmayı da beraberinde getiriyor. Fiyatlar gittikçe düşüyor. Bu durum gerçekten çok can sıkıcı. Kaliteli bir şeyler yapan, yapmaya çalışan insanlar hak ettiğini çoğu zaman alamıyor. Her şeyin bir değeri var. Kaliteyi yukarıda tutmak gerek. Yazın için teşekkürler. Kaliteli bir siten var. Yolun her zaman açık olsun.

 15. SesliChat dedi ki:

  Siteme bende sizin temanızdan kullanıyorum. Tşkler Burak kardeşim emeklerine saglık