Google Pagarank Güncellemesi

11 yıl önce

Aslında bir forumda gördüğüm konu üzerine bu yazıyı yazma gereksinimi duydum, insanlar merakla haftalardı gelmese beklenen pagerank güncellemesini bekliyor, tabi bu durumda yeni web site sahiplerinin ise heyecanı daha fazla çünkü ilk defa bir pagerank güncellemesi geçirecekler.

Pagerank Nedir?

Pagerank, Google'ın sıralamalar da kullanmak üzere sitenize ve alt sayfalarına 10 üzerinden verdiği bir puandır. Şuan da pagerank değerinin algoritması bilinmemektir ancak bu değer genel olarak alınan backlinklerin kalitesi, siteye girilen özgün makaleler ve backlink aldığınız sayfaların kalitesine göre belirlenir. Pagerank değeri sitenizin sıralamasını doğrudan etkilemektedir ve Google botlarının sitenizi ne sıklıkla dolaşacağını da yine pagerank değeriniz belirler. 

İşin Gerçek Yüzü

Aslında arkadaşlar yukarı da anlattığım pagerank değeri artık günümüzde önemini yitirmektedir. Nedeni ise kendini bilmez birçok kişinin çeşitli black hat SEO yöntemleri ile sitelerine legal olmayan yollarla backlink almaları sonucunda, haksız yere yüksek pagerank değeri almaları. Ne yazık ki günümüz de pagerank değeri çok rahatlıkla arttırılabilir veya rakipleriniz için düşürülebilir bir noktaya geldi. Haliyle de Google artık bu değere fazla önem vermemeye başladı, Google'ın pagerank değeri yerine artık Trustrank adı verilen bir puanlama sistemini devreye soktuğu söyleniyor.

Pagerank Güncellemesi Ne Zaman Olacak?

Arkadaşlar aslında pagerank güncellemesi her gün olmaktadır. Ancak bazı arkadaşlarımız ısrarla bu güncellemenin sadece aylarca aralarda bir yapıldığını ifade ediyorlar. İşin gerçek yüzünde ise pagerank her gün güncellenmektedir ve güncellenen bu değerler 1 ile 3 gün arasında arama sonuçlarına yansımaktadır. Biz ise yalnızca Google'ın belirlediği günlerde bu değerleri görebiliriz.

Yani arkadaşlar boş yere pagerank güncellemesinden sonra sıralamam artar, azalır vs. diye düşünmeyin zaten bu güncelleme her gün yaşanıyor. Hitiniz artacak veya azalacak olsaydı normal bir günde de bu artış veya azalış olabilirdi.

Son olarak geçen gün Volkan Akpınar'ın bloguna bu konu hakkında bir yorum atmıştım, orada ki konuşmamızı da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Volkan Akpınar

Madem günlük olarak güncelleniyor, neden çoğu insanın PR değeri sıfır bunu açıklarmısın Burak?

Ayrıca uzun bir süredir ana güncellemelerin üç ayda bir yapıldığına bizler şahit olduk bunlar neydi peki?

Sanırım senin anlatmak istediğin olay benim bahsettiğim den biraz farklı, ama yaptığın yorumdan çok az anlayabildim.

Bloguna attığım bir yorum üzerine Volkan Akpınar'ın aklına bu sorular takılmış, ben ise bu sorulara şu yanıtları veriyorum.

Aslında kimsenin PR değeri sıfır kalmıyor 3 ay boyunca, bu değerler günlük olarak değişiyor fakat biz bu değişimleri göremiyoruz. Yani bir gün pagerank değerimiz 5 iken diğer hafta 2 olabilir, Google bu değerleri bize göstermiyor. Çünkü anlık olarak bize bu değerleri gösterirse, pagerank algoritması çözülebilir. 

Düşünsene benim güncelleme de gözüken pagerank değerim 0 diyelim ve ben diğer güncelleme gelene kadar aylar boyunca bu değerle mi sıralamaya gireceğim? O kadar gelişim göstermeme rağmen, o zaman pagerank değeri 6 iken sitesine link dolduran sitelerde ki düşüşü nasıl açıklayabiliriz?

Google bize belli aralıklarla güncel pagerank değerlerimizi gösterir sadece, aksi halde Google gibi dev bir arama motorunun, 3-6 ayda bir güncellediği bir değeri arama sıralamalarını belirleme de kullanması akla mantığa sığmaz :)

Aynı şekilde Wikipedia'dan da Pagerank sayfasına bakacak olursanız aşağıda ki şekilde bir tanımı da orada bulabilirsiniz.

Pagerank değerleri günlük olarak güncellenir ve 24-72 saat aralığında sonuçlara yansır. Buna karşın bizlerin görebildiği PageRank değerleri Google tarafından belirlenen aralıklarla güncellenir ( ortalama olarak 3 aylık dilimlerde ) ve bu değer Google Toolbar'a da yansır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Pagerank

Yorumlar (7)

 1. Doğukan dedi ki:

  Yararlı bir yazı teşekkürler…

 2. Oyunu oyna dedi ki:

  Bilgiler için teşekkür ederim

 3. Yener dedi ki:

  Burak ben siteme bugune kadar hic reklam almadim sence baslamalimiyim kararsiz kaldim yoksa ara.com.tr reklamlarimi koymaliyim cevap verirsen cok sevinirim fikiri benim icin cok onemli sitem yorumda mevcut

 4. Volkan Akpınar dedi ki:

  Burak sen çok haklısın arama sonuçlarında güncellemeler günlük yapılmaktadır, onda hem fikiriz ama siteye gelen güncelleme bir diğer güncellemeye kadar sabit duruyor ne azalıyor ne çoğalıyor.

  Bir nevi ana güncelleme diyelim ortalama bir değer biçiyor googlede diyebiliriz, aslında benim bahsettiğim konu, tam olarak bu her gün güncellensin belirli anahtar kelimeler için yapılıyor zaten sürekli bu ama sabit güncellemeyede ihtiyacımız var bizim, google önemsemiyor belki ama bir çok firma hala reklam vermemekte diretiyor, benim web sayfamın değerlerini görüyorsun ama PR yok diye reklam alımlarında zorlanıyorum.

  Son sözler,

  Benim zaten anlatmak istediğim PR güncellemesinin alt yapısı veya nasıl yapıldığı değil, PR güncellemesinin görünen şartlarda yapılmadığı eski güncellemelere göre geç kaldığıydı, senin söylediğin gibi düşünürsek her gün oluyor diye hiç düşünmememiz lazım :)

  Ama işler dışardan gözüktüğü gibi yürümüyor ne yazıkki. Güzel yazı olmuş keyifle okudum bunuda belirtmeden geçemeyeceğim, umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

  • Burak İşci dedi ki:

   Abi reklam konusunu sorun etme bence. Artık herkes Pagerank değerlerinin çok rahatlıkla saptırılabildiğini biliyor, bu yüzden ben çevremde reklam verirken bu kadar bu değeri önemseyenleri görmüyorum, artık insanlar Pagerank değerleri yerine Alexa değerlerine önem vermeye başladılar.

 5. Sky Han dedi ki:

  Yararlı döküman için teşekkürler bilgi sahibi olduk az çok