Google Indexlenme Sorununa Karşı Kesin Çözüm

11 yıl önce

Merhaba arkadaşlar son zamanlar da webmaster forumlarında ve Facebook'ta ki webmaster gruplarında bazı arkadaşlarımızın yazılarının saatlarce index alamaması gibi bir sorunla uğraştıklarını görüyorum. Aslında arkadaşlar Penguen 2.0 güncellemesinden sonra neredeyse her site index sorunu yaşamaya başladı ancak index sorununu çözmenin çok kolay bir yolu var arkadaşlar.

index sorunu

Birazdan anlatacağım yöntemle bundan sonra ne eklenti desteklerine, ne pinglemeye, ne de imleme işlemlerine gerek duyacaksınız. Çünkü bundan sonra yalnızca Google'ın tek bir hizmetini kullanmanız sizler için yeterli olacaktır. Öncelikle birazdan bahsedeceğim yöntemi kullanabilmeniz için sitenizi Google Webmaster Araçları'na eklemeniz gerekmektedir. Zaten kullanacağımız özellik, bu araçların içerisinde bulunan Google gibi getir fonksiyonudur.

Öncelikle arkadaşlar sizlere yapmanız gerekenleri maddeler halinde anlatacağım, anlamayan arkadaşlar içinse yazının altına bu konu hakkında çektiğim bir videoyu ekliyorum.

 • İlk olarak arkadaşlar webmaster araçlarının ana sayfasına gelin ve hızlı index almasını istediğiniz yazının bulunduğu siteyi buradan seçin.
 • Daha sonra açılan sayfanın sol kısmında bulunan menüden Tarama > Google gibi Getir bağlantısını izleyin.
 • Açılan sayfa da önünüze uzun bir kutucuk çıkmıştır, buraya indexlenmesini istediğimiz yazının linkini şu şekilde yazıyoruz.
  Örneğin yazınızın linki http://burakisci.com/burakisci-v4-seo-uyumlu-kisisel-wordpress-temasi.html ise
  o kutucuğa adresi burakisci-v4-seo-uyumlu-kisisel-wordpress-temasi.html şeklinde yazıyoruz.
 • Daha sonra kutucuğun sağ tarafında ki kırmızı arkaplanlı "Getir" butonuna tıklayın.
 • Butona tıkladıktan sonra sayfa tekrar yüklenecektir, burada sayfanın yine tekrar yüklenmesini bekleyin.
 • Son olarak da sayfa tekrar yüklendikten sonra alt kısımda yer alan bağlantınızın yanında ki "dizine gönder" linkine tıklayın ve yazınızı Google dizinine gönderin.

Bu işlemi yaptıktan sonra arkadaşlar yazılarınız 5-10 saniye içerisinde index alacaktır. Aslında işlem gözünüze uzunmuş gibi gözükmüş olabilir ancak sizin en fazla bir dakikanızı alacak bir işlemdir. İlk zamanlar belki bu süre birkaç dakika olabilir ancak zamanla bu süre git gide düşüyor ve en sonunda bu aracı kullanmaya gerek kalmayacak şekilde yazılarınız anında index almaya başlıyor. Yukarıda ki adımları anlamayan arkadaşlar aşağıda ki videoyu izleyebilirler.

Yorumlar (13)

 1. Mehmet CABAR dedi ki:

  Bu yöntemi uzun zamandır kullanıyorum ve faydası var. Yazı neredeyse anında indekse alınıyor. Bu şekilde yazı çalma işlemleri de en aza iner sanırım.

 2. Furkan Yurdakul dedi ki:

  Gerçek’tende Haklısın Bu yöntemi Bir Aralar kullanmıuştım en geç 1 saat’te sitemi index’liyorlardı hiti çok düşük olsa bile

 3. Volkan Akpınar dedi ki:

  Bunu bende biliyorumda üşengeçmliğimizden yapmıyoruz ne yazıkki, ama harika bir anlatım olmuş teşekkürler Burak :)

 4. webmaster dedi ki:

  Özellikle en önemlisi, WordPress in ping özelliğini kullanmak :)

 5. yunus emre koc dedi ki:

  İndex almayınca başvurduğum bir yöntemdir ama otomatik olsa güzel olur :)

 6. Selman dedi ki:

  Gerçekten çok işe yaradı saolun.

 7. oyuncuportal dedi ki:

  Ya birşey soracağım 1 aylık bir sitem var google indexlemesi oldukça yavaş. Ama aynı tarihte açtığım sitem hızlı index alıyor.. Bunun nedeni ne olabilir?

 8. şevket dedi ki:

  Yanlış anlama burak ama bu tür konuları insanlarla paylaşma özellikle türkiyede sen gelip paylaşım yapıyosuın adamlar sana antiseo yapıyor bırak uzmanlığın sende kalsın aaa burak nekadar iyi paylaşım yapıyo desinler hit gelsin diye yapma gün gelir paylaştığın öğrettiğin şeyleri senden çıkartırlar bak diğer seo uzmanlarına paylaşmıyorlar milyarları kaldırıyolar sen 3 5 hit gelecek diye nelerle uğraşıyosun.

  • Burak İşci dedi ki:

   Benim şuan da bu bilgileri paylaşarak hit kazanma amacım yok, bunları saklayarak da para kazanmayı da asla düşünmedim. Yapmak istediğim sadece insanlara yardımcı olabilmek. Haklısın siteme karşı bazı saldırılar oldu, şuan da zaten arama motorlarından gelen hitlerim de yok denecek kadar az. Bu yüzden zaten hit kazanma amacım da olamaz. Yalnızca takipçilerime yardım etmeye çalışıyorum.

   • şevket dedi ki:

    Anlıyorum ben seni bu yöntemin zararlarını araştırdınmı peki? İndex alıyor bununla ama ileride neler olabiliyor bilginiz varmı? İnternette sağdan soldan bu konuyu herkes yıllar önce açtı indexletti ilerisi ne oldu onu yazan yok tabi. Denedim oldu ama sonuçları ne bilmiyorsunuz. Üzgünüm ama önce bir araştırın ilaç kullanırken etkisinin yanında yan etkileri daha önemlidir unutmayın.