Etkili Link İnşası İçin 4 Önemli Strateji

10 yıl önce

Uzun zamandan sonra SEO makalelerine kaldığım yerden devam ediyorum. Bu makalemde sizlere etkili bir link inşası için 4 önemli strateji önerisinde bulunacağım.Özellikle son yıllarla beraber sıklıkları artan Google güncellemeleri çoğu backlink stratejisini etkisiz kılmış hatta bazılarını da zarar verir hale getirdi. Geçmişte doğru bildiğimiz çoğu yöntem bugün bize fayda yerine zarar sağlıyor. Neyse ki eskiyen her şeyin yerini yenisi alıyor. Her ne kadar eskiyen backlink yöntemleri olsa da her geçen gün yeni backlink stratejileri ortaya çıkmaya devam ediyor.

Backlink Stratejileri

Aslında başta Google olmak üzere büyük arama motorlarının bizlerden istediği backlink değerleri şu şekildedir.

 • Yüksek kalitede sitelerden backlink alma.
 • Kendi sektöründe ki sitelerden backlink alma.
 • Organik yollarla backlink alma.
 • Düşük kalitede backlinklerden kaçınma.
 • Spam bağlantılardan kaçınma.
 • Alakasız backlinklerden uzak durma.

Aslında özetle bizden istenilen backlink değerleri bu şekildedir. Özellikle de son yıllarda gelişen algoritmalar bu maddelerin denetlenebilirliğini oldukça kolaylaştırmıştır. Eskiye bakarak artık link satışı yapan bloglar, alakalı sektörlerden link almayan siteler, organik olmayan backlinkler daha kolay tespit edilebilir bir hale geldi.

Şimdi başta da belirttiğim 4 önemli backlink stratejisine geçelim.

1. Konuk Yazarlık

En önemli bağlantı yöntemlerinden biridir aslında. Günümüzde çoğu kişi konuk yazarlık yapmak yerine aynı işlemi tanıtım yazıları şeklinde de yapıyorlar ancak halen bazı bloglar konuk yazarlık sistemlerine önem vermektedir. Kısaca konuk yazarlıktan bahsetmek gerekirse; konuk yazarlık sistemi olan bir blogta sanki o blogun yazarıymışsınız gibi özgün bir makale yazar ve makalenin altına isminizi ve site adresinizi belirtirsiniz. Tanıtım yazılarından farklı ise genellikle yazı içi linklere izin verilmez ancak yazının altında linkinizin bulunmasına her zaman izin verilir. Özellikle de kendi sektörünüz ile alakalı sitelerde yapacağınız konuk yazarlıklar size oldukça fazla yarar sağlayacaktır. Bir de bu bağlantıların dofollow veya nofollow olmasına fazla dikkat etmeyin çünkü nofollow bile olsa bu tür bağlantılar sitenize yine de yarar sağlayacaktır.

2. Dizin Bağlantıları

Dizinler, geçtiğimiz yıllarda önemini yitirmiş bir backlink yöntemidir. Ancak günümüzde bu backlink stratijisi tekrardan değer kazanmaya başladı ancak eski tarz dizinlerin yararı yinede pek fazla yok. Günümüzde gelişmiş dizinler artık tekrardan yarar sağlamaya başladılar. Özellikle de kurumsal siteler için firma rehberleri güzel bir dizin olanağı sunuyorlar ancak her türlü dizine sitelerin eklenmemesi gerekiyor. Dizinlere sitenizi eklemeden önce özellikle de o dizinin değerlerini kontrol etmenizi öneririm.

dizin

Dizin kullanımında dizinlerin sektörünüz ile alakalı olması çok önemlidir. Mesela bir veteriner blogunu gidip de teknoloji dizinine kaydetmek mantıksızdır ve yazının başlarında da belirttiğim gibi Google artık bu sektör farklılıklarını anlayabilecek düzeye geldi. Diğer yandan başlık ve link seçimleri de çok önemlidir. Sitenizi dizinlere eklerken her zaman aynı başlık ve linkleri kullanmanızı önermem. Mesela kaliteli bir dizinden backlink alırken anasayfanıza, biraz daha alt sınıf bir dizinden link alırken bir kategori sayfanıza alım yapabilirsiniz.

3. İnfografikler

Aslında yeni yeni moda olmaya başladı infografikler. Kullanmasını bilenler içinse güzel bir backlink kaynağıdır aslında. Şöyle ki birçok infografik özel olarak hazırlandığı için görüntü itibari ile tamamen özgün oluyor, diğer yandan resmin exif bilgilerine backlink alınacak adreste eklenince size çok büyük faydası olacaktır. Ancak bundan da önemli olan bir şey var. Mesela şuan da büyük bir teknoloji firması son bir yıl içerisinde ki değişime dikkat çeken infografik hazırlasa bunu ertesi gün yüzlerce teknoloji sitesinde görebiliriz. Konu olarak başta elbette ki infografiği yayınlayan sitenin adresi verilecektir. Öncelikle buradan bir tane backlink elde edeceksiniz, ikincisi ise az önce dediğim gibi resmin exif bilgilerinden backlink elde edebilirsiniz. Diğer yandan bazı kişiler öylesine büyük bir infografiği sitelerine yüklemek yerine sizin upload adresinizden çekeceklerdir, bu da size ektra bir fayda sağlayacaktır.

4. Atışmalar

Aslında ülkemizde buna pek rastlamıyoruz ancak yabancı bloglar arasında önemli bir yer tutuyorlar. Mesela ben takip ettiğim sitelerden birinde bir yazı okuyorum ancak yazıyı yanlış buluyorum. Daha sonrasında ise kendi blogumda öncelikle bu yazıya link vererek yanlış bir yazı olduğunu, doğrunun başka türlü olduğunu anlatan bir yazı yazıyorum ve yazı linkini o sitenin sahibine gönderiyorum. Tabii o da boş durur mu aynı şekilde size karşılık vermek için o da yazı yazacaktır, bu şekilde de backlink elde etmiş olacaksınız. Diğer yandan Mimleri bu gruba dahil edebiliriz. Mesela bir mim konusu var diyelim. İşte takipçileriniz bu mim hakkında yazılar yazıyorlar ve yazılarında altından “sevgili dostum xxx’i” bu yazıda mimlemek istiyorum diyerek yine size link çıkışı sağlamış oluyorlar.

Sizce diğer yeni backlink yöntemleri neler? Okurlara önermek istediğiniz yöntemler nelerdir?

Yorumlar (6)

 1. Anıl Türkyılmaz dedi ki:

  Hocam sağlam bilgileriniz için teşekkür ederim. Çok işime yarayacak.

  • guncel dedi ki:

   merhaba öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim firmamız için seo ve php bilen arkadaşlar aramaktayız ilgilenen veya çevrenizde önerebileceğiniz kişiler varsa iletişime geçebilirseniz memnun olurum

 2. Oğuzhan isa temiz dedi ki:

  Çok güzel bir yazı yazmışsın Burak öncelikle bunun için teşekkürler.
  Seo dünyasına yeniden dönüşün de beni ayrıca memnun etti. Seninle yapacağımız projelerimiz hazırda bekliyor :).

  Özellikle İnfografikler çok etkili olmaya başladı son dönemlerde.

 3. oğuzhan dedi ki:

  Google sürekli algoritma değiştirip duruyor, backlinkler ile geldiğiniz noktayı bir algoritma değişikliği ile kaybedebiliyorsunuz onun için en iyisi kaliteli yazılar yazıp iyi bir okuyucu grubu edinmek.

 4. Baran SOMAKLI dedi ki:

  Burak SEO konusunda baya başarılısın ve kullandığın stratejileri bizimle paylaşman mükemmel. Atışma maddesi cidden iyi. Türkiye de yapılsa küfürler hava da uçuşur. :) Yazı için teşekkürler.

 5. avsaadasi.gen.tr dedi ki:

  Sitenizi düzenli olarak takip ediyorum. Yeni algoritmalar hakkında daha detaylı bilgiler paylaşmanızı bekliyorum. Bu işlemleride yapacağım inşallah faydası olur.

  Sevgiler.