Etik Olmayan SEO Yöntemleri

11 yıl önce

Günümüzde artık hemen hemen arama motorlarında ilk sıraların peşinde koşar oldu, tabi böyle büyük bir rekabet ortamında etik olmayan yöntemler de git gide artmaya başladı. Aslında bu etik olmayan yöntemler genellikle kendilerine SEO uzmanı diyen bebeler tarafından uygulanan yöntemlerdir. Geçici bir ego için başkalarının ahlarını alıp, kul hakkında girmekten başka bir şey yapmazlar bu bebeler aslında. Dediğim gibi geçici bir ego kaynağıdır etik olmayan SEO yöntemleri, çünkü bu yöntemler ile asla kalıcı bir başarı elde edemezsiniz. Elde edeceğiniz sonuçlar sadece geçici süreli başarılar olacaktır ki bir gün uyandığınızda bu başarılarınızdan eser kalmadığını görmeniz size o zaman çok koyacaktır. Doğru SEO yöntemlerini doğru zamanda uygulayan arkadaşlarımız ise kalıcı bir başarının keyfini daima süreceklerdir.

Yukarıda da belirttiğim gibi bir grup bebe var ne yazık ki. Başarıya(!) ulaşmak için ellerinden gelen her türlü yöntemi uygulamaya çalışıyorlar, yani her şeyi göze alıyorlar. Çeşit çeşit hile hurdayla arama motorlarını kandırmaya çalışan bu kişiler piyasayı alt üst ederek tüm sıralamaların değişmesine bile neden olabiliyorlar. Yaptıklarının hiçbir etik kurala uymadığını bildiğimiz bu kişilerin yaptıklarının engellenmesi ne yazık ki arama motorlarının bu kişileri tespit etmesine kadar sürebiliyor. Arama motorları bu gibi etik olmayan SEO yöntemleri uygulayan kişileri belirlediğinde vereceği muhtemel cezalar aşağıdaki gibidir;

 • Sitenizin o güne kadar aldığı değer bir anda sıfıra ineceğinden arama motorlarından ilelebet siteniz kaldırılabilir, hiç yoktan çok arka sayfalara atılırsınız.
 • İçeriğiniz spam olarak algılandığından, sitenizin değeri kalmayacaktır.
 • Pagerank değeriniz bir daha hiç değişmeyecek biçimde düşürülür.

Peki ya deminden beri bahsettiğim etik olmayan SEO yöntemleri nelerdir, onları da aklımda kalanlarla özetleyeyim.

 • Arama motorları tarafından fark edilen ancak ziyaretçiler tarafından görülmeyecek şekilde küçük bir biçimde yazılmış yazılar.
 • Yine aynı şekilde arama motorları tarafından görülen ancak ziyaretçiler tarafından görülmeyen arkaplanla aynı renkte yazıların siteye eklenmesi. Örneğin arkaplan renginiz beyaz iken, sayfanıza beyaz yazılar ekleyerek arama motorlarını kandırmak.
 • Yazı içerisinde sürekli tekrar edilen kelimelerin kullanılması.
 • Sitenin anahtar kelimelerine alakasız kelimeler kelimeler eklenmesi.
 • Resimlerin alt="" taglarına alakasız kelimeler eklenmesi.
 • Siteye gelen arama motoru botlarına ayrı sayfa, ziyaretçilere ayrı sayfa göstermek.
 • Site değerlerini yükseltmek uğruna hacklink peşinde koşmak.
 • Yükselmek istenilen kelimede ki rakiplerinin sayfalarını kopyalayarak yeni bir sayfa oluşturmak.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar arkadaşlar, sizde eklemek istediklerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz. Aslında eklemek istediğim bazı maddeler daha var ancak bazı arkadaşları yanlış yönlere yönlendirmemek için onları eklemiyorum. Unutmayın emek vermeden ulaştığınız başarılar, sizi başarısızlığa doğru itecektir bu yüzden olabildiğince etik SEO yöntemlerini kullanmayı amaçlayın.

Yorumlar (12)

 1. RecepBaglar dedi ki:

  Haklısın, özellikle son senelerde acaip arttı. Doğal seo varken neden? Değil mi

 2. Taner AKSOY dedi ki:

  Haclink ve yazılara onlarca etiket girilmesi en sevmediğim fakat bazılarının inatla yaptığı şeyler.Sırf daha fazla hit için böyle şeylere gerek yok bence.

 3. avşa adası dedi ki:

  Şimdilerde birbirine rakip olanlar karşılarada karalayıcı işler peşinde ama sağolsun google webmaster araçları varda kurtarıyoruz kendimizi.

 4. AndriodTekno dedi ki:

  Güzel Sade ve Faydalı bir AnLattım Tşklerr

 5. ucuz otel dedi ki:

  Sıkılmadan okudum, faydalı bir konu oldu, teşekkür ederim emekleriniz için.

 6. sinan teker dedi ki:

  Dediklerinizi uygulucam hocam teşekkürler.

 7. ali dedi ki:

  bu seo yu kim biliyo kim bilmiyo iyice karıştı.

 8. avşa dedi ki:

  Bu konular hassas, sitelere dikkat etmek lazım en başta takip şart.

 9. kemal dedi ki:

  Tekrar merhaba,
  yine güzel bir yazı olmuş.

  Fakat kopya içerikle yükselen sitelerin pek çoğu bulundukları yerleri koruyorlar. Hatta içeriği çalınan bir sitenin daha köklü ya da hadi eski diyelim bir site karşısında kendisini inandırabilme sorunu var. Acaba Google bir önce/sonra parametresine sahip mi?

  Yukarıdaki saydığınız yöntemler bir sitenin intihar yollarını sıralamış bu arada.

  Fakat benim bu maddeler içinde dikkatimi çeken bir tanesi var ki, ben kendi sitemin amaçlarıyla uyumlu olarak bunu yapıyorum. Eğer söylediğiniz gibi ise, yani “yazı içinde aynı kelimelerin kullanılması” benim mecburen kullandığım bir yöntem. Türkçe sözcüklerin yanlış ve doğru yazılışlarını listeleyen sitemde doğru kullanımının altını çizmek için, yani doğru sözcüğü vurgulamak için onu hem mavi renkli ve bold olarak hem de cümle içinde birkaç defa kullanarak örnekler veriyorum. Doğal olarak içerikte aynı sözcük tekrar tekrar kullanılıyor, hem de siteyi baştan aşağı tarayan robotların algılayacağı gibi bold, bir de mavi renkte… Galiba bu iyi bir yöntem değil, ne dersiniz?

  Teşekkür ederim.
  Kolaylıklar dilerim.

 10. Çok doğru söylüyorsun işte bu konuda Burak. Özellikle hacklink olayı yokmu !

  Dünün hacklink kasan bebeleri bugün gelmiş biz Seo uzmanıyız diyorlar !

 11. Ali dedi ki:

  Benim siteme seodan anlıyosanız bi göz atsanız anti seo yapılmakta oldugunu düşünüyorum. avsaotel.org sitem full html kelimelerde sitem hızlı geriledi.