Burakisci V3 temasının çizimine başladım!

12 yıl önce ,

Merhaba arkadaşlar sonun da Burakisci V3 temasının çizimlerine başladım.Çizim dediysem de Photoshop'da değil yani bildiğimiz kağıt üzerinde :). Bu sefer her zamankinden farklı , daha hızlı , daha sade ve daha şık bir tema için kollarımı sıvadım.Muhtemelen yapımı uzun zamanımı alacak tema hakkında sizlere bazı bilgiler vermek istiyorum ve yazının sonunda  da bazı önerilerinizi bekliyor olacağım.

Biliyorum çoğu kişi benden Baharat V1 temasının V2 sürümünün gelmesini bekliyordu ancak daha önce birçok kez dediğim gibi Burakisci tema serisini tekrar sizlere hatırlatmayı amaçlıyorum.İlk iki temam olduğu için malesef Burakisci V1 ve Burakisci V2 temaları hatalarla dolu , acemice yapılmış basit temalardı ancak bugün geldiğim nokta ve edindiğim tecrübeler ile ve arada kodladığım 3 temanın getirdiği birikimler ile Burakisci V3 temasının yapılma zamanının geldiğine inanıyorum.

Aklımda öyle bir tema  var ki , gündemden uzun süre düşmeyecek ; Baharat V1 temasından daha yüksek bir kullanım oranına sahip olacak.Blogumu takip eden arkadaşlar bilirler ki benim tek amacım her seferinde daha güzel , daha hızlı , daha sade temalar yaparak , birçok ücretli temadan daha fazla özellik barındıran temaları sizlere ücretsiz dağıtmaktır.Ancak Böyle insanlar bitmiyor! adlı yazımda belirttiğim nedenlerden dolayı , bu temayı ücretsiz dağıtım dağıtmama konusunda kararsız kaldım.Sanırım temayı dağıtmak veya satmak konusunda ki kararı , temanın kendisi karar verecek.

Bir diğer hususta arkadaşlar temayı hem Türkçe , hem de İngilizce kodlayarak eğer temayı dağıtma kararı alırsam sadece ülkemizde değil tüm dünyada ki webmaster forumların da dağıtmayı amaçlıyorum.Diğer yandan temanın dağıtılması halinde temayı wordpress.org adresine ekleyerek , binlerce kullanıcıya ulaşmayı amaçlıyorum.

Amaçlarımdan ziyade birazda temanın özelliklerinden bahsetmek istiyorum.Tema da header kısmının tamamı sayfa ile kayacak yani şu şekilde olacak zaten şuan kullandığım baharat temasının üst kısmında kayan bir alan var , bu alanın altına bir tane daha bu alanın dört kat daha yüksek olan bir alanın olduğunu hayal edin ve bu iki alan beraber kayacak.Çok az temada bulunan bu tarz özelliği şuan ki yazmama göre tam anlamış olmayabilirsiniz , ama header kısmının çok kaliteli olacağını sizlere söyleyebilirim.Diğer yandan en son dağıttığım Güzel V2 temasında ki Windows 8 metro arayüz tarzı menü kısmını sidebar kısmına alarak biraz daha geliştirmeyi düşünüyorum.Tabi bir de sliderı unutmamak lazım.Slider bu temaya ekleyeceğim ilk özelliklerden olacaktır.Daha önce hiç slider kodlamasam da bana yardımcı olacak onlarca ders var.Sizlerde bir fikir uyandırması açısından , çizimlere ilk başladığım kağıtlardan kalanlardan birini taratıp , koyuyorum buraya.Bunun temanın ilk çizimi olduğunu unutmayın , okulda boş bir derste çizdim onu da :)

(Resme tıklayarak orjinal boyutunu görebilirsiniz.)

İndex , sidebar ve footer tasarımlarından pek söz etmek istemiyorum şuan çünkü o kısımlarda şuan da bazı düzenlemeler yapıyorum tam anlamıyla bahsi geçen kısımları tamamlamadan sizlere yanlış şeyler söylemek istemiyorum ancak şunu söyleyebilirim ki footer , bileşen destekli olacak :)

Dediğim gibi temanın çizimleri henüz kağıt üzerinde devam ediyor , kafamda birçok şey şekillense de eksik kalan bazı yerleri doldurmaya çalışıyorum.Buradan sizlere sormak istiyorum , bu tema da görmek istediğiniz özellikler nelerdir?Ayrıntılı özellikler söylerseniz sevinirim çünkü slider , tema paneli , bileşen desteği , öne çıkarılmış görsel desteği , reklam paneli gibi birçok özellik yer alacaktır.Sizlerden küçük ama temaya farklılık katabilecek öneriler bekliyorum arkadaşlar , şuan zaten kafamda bazı şeyler var sizlerden de gelen öneriler ile temaya son şeklini verip öncelikle temayı bilgisayara aktarmayı daha sonra da kodlamayı planlıyorum.

Yorumlar (19)

 1. mustafa dedi ki:

  bilgi için teşekkürler, kolay gelsin diyelim burak bey..

 2. 1- Panelden ayarlı BG pattern ekleyebilirsiniz Yapan Türk görmedim (Belki vardır)
  2- Ana sayfayı kişisel blog tarzı tek makaleler olarak değilde itheme deki gibi ikili sıra ve 3-4 lü gösterim yapabilirsin.
  3- Footer de mutlaka 3-4 tane widget desteği olması gerekiyor.
  4- Newsletter eklenmeli
  5- Wp den farklı göze hitap eden hoş bir üye ol paneli
  6- Slider olmalı evet ama özel olana gerek duymamalı makaleye eklenen ilk resmi çekip slidere orantılı doldurmalı.Hatta mümkünse panelden slider değişebilmeli aynı u-design deki gibi adam 6 slider eklemiş seçmeli.
  7- Makale yada sayfa eklerken özellikli olmalı (Full widt, Portfolio, Galeri, Sitemap v.s gibi)
  8- Panelden kontrollü reklam alanları açılıp kapanabilmeli.

  Şimdilik aklıma gelenler bunlar üstad.Aklıma gelirse daha eklerim.
  Şimdiden emeğine sağlık ve iyi çalışmalar dilerim.

  Saygılarımla.

 3. Rockco dedi ki:

  anasayfadaki konu resimlerini küçük yap gözünü sevim :D

 4. Uğur Sağlam dedi ki:

  Kağıt üzerine güzel arayüzler çizebiliyorum ama bir türlü Photoshoptan yapamıyorum :)

 5. Güncel Blog dedi ki:

  Adam yapıyor beyler :) Kolay gelsin kardeşim.

 6. Onur dedi ki:

  Aman bu koyduğunuz resmi teknik resimciler görmesin. Direkt sıfırı basarlar. :D Bu çizimi bir an önce Photoshop’taki çizimin ile değiştirsen iyi olur. Temanızda ne gibi özelliklerin olmasını istediğimizi forumlara yazdık. Senden de yeni temanda hangi özelliklerin olacağına dair ipuçları bekliyoruz. İyi çalışmalar.

 7. Umarım güzel bir tasarım çıkar ortaya başarılar dilerim.

 8. Hayalcin dedi ki:

  Şu an ki kullandığınız tema ücretsiz mi hocam ?

 9. Ben de sıfırdan başlayarak çok değişik bir kişisel tema yapmaya karar verdim.İçerisine kişisel temadan önce yapacağım portfolyo temasını da entegre ederek çok güzel bir tema ortaya çıkarmayı düşünüyorum.Ancak bildiğiniz gibi portfolyo temasını ücretsiz olarak dağıtacağımı söylemiştim fakat bu kişisel temayı belki düşük bir ücrete satabilirim.Tema da bulunacak özelliklere göre satışa çıkarıp çıkarmamaya karar verebilirim.Tema da olmasını istediğiniz özellikleri belirtirseniz sevinirim.

 10. Sugel dedi ki:

  Şuan da kullanmakta olduğum Baharat V1 SEO Uyumlu WordPress Teması nın ücretsiz dağıtıldığını ve üstte ki linkten ücretsiz olarak indirebileceğinizi biliyor muydunuz?

 11. Vatan Nadir dedi ki:

  Hocam temanızın bitmiş halini şu anda kullanmaktayım. Elinize sağlık. Şimdi diğer bir siteme de kullanacağım. Güzel ve etkili bir tema olmuş. Teşekkür ederim

 12. O zamandan belliymiş temanın güzel olacağı, eline sağlık tekrardan böyle bir temayı ücretsiz olarak herkesle paylaştığın için…