Böyle insanlar bitmiyor!

12 yıl önce

Arkadaşlar he zaman ki gibi boş bir zamanım da internette dolaşıyordum aklıma bir şey geldi ve araştırma yapma gereği duydum keşke araştırma yapmasaydım diyorum şimdi.Böyle insanların ise hala internet dünyasında yer alması acı verici.Eminim aşağıda anlatacaklarım da bana hak vereceksinizdir , hemen hemen tüm tasarımcıların başına gelen bir olay hakkında görüşlerimi bildireceğim.Zaten tasarımcı kelimesinden konuyu az çok tahmin etmişsinizdir.

Öncelikle arkadaşlar sitemi takip eden arkadaşlar bilirler , emeğe saygı duyulmasını her zaman savunurum hatta emeğe herhangi bir şekilde saygı duymayan insanlarla muhattap bile olmamaya çalışırım.

Geçenler de bir gün bilirsiniz yeni çıkardığım tema olan Güzel V2 temasının kullanım oranı hakkında bilgi sahibi olmak için biraz araştırma yapayım dedim Google'da.Araştırmalarım sonucu gördüm ki tema gerçekten iyi bir kullanım oranına sahip ancak fark ettiğim bir husus daha vardı ki işte orası en can sıkıcı noktaydı.Malesef temayı kullanan arkadaşların çoğunun hiçbir şekilde emeğime saygı duymayarak temanın altından linkimi hatta adımı bile kaldırdıklarını gördüm.Artık durum o kadar ileriye gitmiş ki adam temayı kendi yapmış gibi farklı isimle gösteriyor.

Yani arkadaşlar bu gibi kişilere artık diyeceklerimi sözle ifade edemeyecek şekle geldim.Ulan hadi benim linkimi kaldırıyorsun , adımı temadan siliyorsun bari temayı kendin yapmış gibi gösterme.Bu temayı yapmak için sekiz saat aralıksız akşam on birden sabah yediye kadar kodlama yaptığımı hatırlıyorum ben.Bir emeği harcamak bu kadar kolay olmamalı.

Tamam sizleri (emek hırsızlığı yapanlar) de anlıyorum her şeyi bedavadan bulmaya alışmışsınız ancak şurada sizlere sunduğum ücretsiz temalarda ki emeğime saygı gösterin be kardeşim , yarın bir gün bana işin düştüğünde ve ben sana yanıt vermediğim de ne yapacaksın bilmiyorum.Şuan da hangi sitelerin böyle saygısızlık yaptığını biliyorum , artık sizi rezil bile etmeye değeceğini düşünmediğim için sitelerinizi burada yayınlamayacağım.Zaten sizin gibilerin siteleri bu sitede asla yer alamayacak!Eğer değeceğini bilsem sitelerinizi tüm arama motorlarından ilelebet silerdim ancak , uğraşmaya bile değmeyecek kişilersiniz (emek hırsızlığı yapanlar) sizler.

Aslında arkadaşlar bu yazıyı çok uzatırdım fakat şuan bu olayı yazarken yine çok sinirlendim yazıyı burada keseceğim.Böyle insanlar yüzünden bu ülke hiçbir alanda gelişemiyor , her yerde bir emeğe saygısızlık var.Yakında sizlerle çok ama çok özel ve güzel bir temayı ücretsiz paylaşacaktım ancak bu gibi insanlar yüzünden o yapacağım temayı bile bitiremiyorum.İnsanı resmen tema yapmaktan da soğuttular.Ancak elbet bir gün o tema bitecek ve paylaşıma sunacağım ancak o temada öyle önlemler alacağım ki yine bu şekilde davranışlar göstermeye cürret eden kişilerin vay haline!

Kısaca arkadaşlar emeğe saygı bu kadar kolay harcanmamalı , biliyorum benden önce de olduğu gibi benden sonra da bu gibi şahıslardan dert yanan arkadaşlarımız olacaktır ancak artık buna bir çözüm bulmalıyız.Büyük ihtimalle o şekilde emeğe saygısızlık yapan şahısların bazıları bu yazıyı okuyacaklardır , öncelikle bundan sonra vicdanları nasıl rahat olacak onu bir kendilerine sorsunlar.Yine de arkadaşlar bu konu hakkında sizlerin de yorumlarını bekliyorum , çözüm önerileriniz varsa alayım!

Yorumlar (11)

 1. Mehmet CABAR dedi ki:

  WordPress kodlama işiyle uğraşmayan hiçbir site ziyaretçisi, temanın en altında olan linke önem vermez bile. Sadece yazıyı okuyup çıkar. Ama sonuçta bu tema başkasının ve onun orada linkinin olması en güzeli. Yazıda da belirttiğin gibi, yapacağın temada link kısmının değiştirilmesini önleyebilirsin. Bence böyle yapmalısın.

  • Burakisci dedi ki:

   Eğer dediğim gibi bir şeyler yapmaya çalışırsam tema da bazı dosyaları şifrelemem gerekir veya daha değişik yöntemler uygulamam gerekir fakat ben bunları yapmak istemiyorum ; çoğu kişinin aksine temalarımı hem ücretsiz hem de hiçbir yeri şifrelenmemiş şekilde dağıtmak istiyorum ve bu şekilde yapıyorum ancak bu gibi insanlar yüzünden bazı fikirlerim değişecek gibi…

 2. Panama dedi ki:

  İnsan hakları yeryüzünde eşit olarak yaşayan bütün bireylerin birbirlerine karşı salt insan olmaktan kaynaklanan ödevleridir. İnsan haklarından, insanın insan olmaktan kaynaklanan tüm hakları anlaşılmaktadır. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi de bu çerçevede cins, dil, din, siyasi, milli veya sosyal köken, servet, doğuş veya diğer herhangi bir fark gözetmeksizin, insanın insan olması nedeniyle her insan tarafından yararlanılabilen haklara “insan hakları” denmektedir.

 3. Kod Dostu dedi ki:

  Böylelerine hiç acımamak gerek. Üşenmeyip direkt vereceksiniz DMCA bildirimlerini. Sonra da kapattırdığınız sitelerin listesini yayınlayacaksınız ki ders olsun.

  • Burak İşci dedi ki:

   Artık daha ötesi de oldu adamlar temalarımda ki linklerimi kaldırıp onlarca tr.gg sitesinde kullandırmaya başlamışlar , uyarmama rağmen hala haklıymış gibi karşılık veriyorlar…

   • Kod Dostu dedi ki:

    O konuda yapılabilecek en doğru şey support-tr(at)webme . com a toplu bir şikayet listesi yollamak. 20 30 site varsa listede, duyuru bile yapabilirler. Destek ekipleri gözlerini bile kırpmadan, telif hakkı materyali bulunan siteleri kaldırıyor. Ayrıca tasarım içine stil dosyasını script ile yazdırmak çözüm olabilir. Daha sonra script içinde if(document.domain==…..) tarzı eklemelerle içerik hırsızlarının sitelerini kendinize bile yönlendirebilirsiniz.

 4. abdullah dedi ki:

  Çok katılıyorum, interneti görüntü ve bilgi kirliliğine sürüklüyorlar…

 5. Üstad böyle adi karaktersiz insanlar hep olacaktır.
  Sen kendini bozma. İçini farah tut 10 taneden 1 tanesi Allah razı olsun dese yeter.Alacağın önlem basit. Çok başarılı işler yapıyorsun ücretsiz dağıtıma devam yalnız tek şart ile footeri ioncube ile şifrelet ve almak isteyen herkesten sadece ioncube ücreti al 2-3 usd gibi ufak rakam.