Blogunuza Yazacak Konu mu Bulamıyorsunuz?

11 yıl önce

Hemen hemen tüm webmasterların yaşadığı sorunların başında gelir, bloglarına yazacakları yazıların konularını bulamamak. Genellikle tüm webmasterların aklına bilgisayar dışında herhangi bir işle uğraşırken yazacak onlarca konu gelsede, bilgisayar başına geçtiğinde webmasterlar malesef bu konuları hatırlamazlar.

Düzenli olarak blogunuza içerik girmek size hem takipçi, ziyaretçi açısından hemde istatistiksel açıdan birçok getiri sağlar ancak blogunuza yazacak konu bulamıyorsanız, düzenli olarak blog tutma fikri sizin için sadece bir fikir olarak kalır. Bu yazımda ise sizlere blogunuza yazacağınız yazılar için konu bulmanıza yardım edecek birkaç öneride bulunacağım.

blogkonusu

 • Takip edin! Blogunuzla aynı kategoride ki rakip blogları takibinize alın, onların yazdığı yazıları inceleyin ve içlerinden en çok ilgi görenleri belirleyin. Bu sırada okuyacağınız onlarca makale size, blogunuza yazı yazabileceğiniz birkaç konu hakkında fikir sağlar.
 • Bir şeyler okuyun! Blogunuzun konusuyla alakalı bulabildiğiniz kitapları, dergileri vs. okumaya özen gösterin. Okuma esnasında ilginizi çeken konuları daha sonra blogunuza yazmak üzere bir kağıda ya da not defterine not alın. Bu sayede blogunuza yazabileceğiniz konular bulabilirsiniz. Örneğin yemek tarifleri yazdığınız bir blogda yazacak tarif konusunda sıkıntı yaşarsanız, bu konuda yazılmış kitapları, gazete eklerini inceleyebilirsiniz ya da annenizin gizli yemek tarifi kitabına göz atabilirsiniz :)
 • Soruları cevaplayın! Eğer takipçisi çok, ziyaretçisi bol bir bloga sahipseniz büyük ihtimalle iletişim sayfanızdan size günde birkaç tane soru gelmektedir. Bu soruları mail ile cevaplamak yerine, blogunuza sorunun çözümünü yazarak cevaplayın. Bu sayede yazacak konu sıkıntısı yaşamazsınız.
 • Takipçilerinize sorun! Çeşitli anketler düzenleyerek veya direk konu açarak, takipçilerinizin sizden hangi konularda yazı yazmanızı istedikleri konuları hakkında bilgi sahibi olabilir, gelen yorumlar sayesinde de yazacak konular hakkında fikir elde edebilirsiniz.
 • Popüler yazılarınızı inceleyin! Blogunuza yazdığınız ve ziyaretçileriniz tarafından fazla ilgi gören yazılarını belirleyip, bu yazıların konuları hakkında daha ayrıntılı, daha derin yeni yazılar yazabilirsiniz.
 • Site içi arama istatistiklerinize bakın! Site içi arama istatiktiklerinizi kontrol ederek, ziyaretçilerinizin sitenizde neleri aradığını görebilirsiniz. Bu sayede henüz yazı yazmadığınız konuları kolaylıkla belirleyebilirsiniz.
 • Arşivleri inceleyin! İlk maddede sizlere blogunuzla alakalı blogları takip etmenizi önermiştim, şimdi ise bu blogların arşivlerini incelemenizi tavsiye ediyorum. Bu sayede gözünüzden kaçmış, daha önce makale yazmadığınız konuları tespit edebilirsiniz.
 • Konuk yazarlar! Her şeyi yaptınız ancak hala yazacak konular bulamıyor musunuz? O halde blogunuzu güncel tutmak adına blogunuza misafir yazarlar alabilirsiniz.

Yukarıda ki maddeler tüm bloglar için uygulanabilir maddelerdir, şimdi ise kişisel blog sahiplerine yukarıda ki maddelere ek olarak birkaç öneride bulunacağım.

 • Anılarınızı anlatın! Aklınıza hakkında yazı yazacak herhangi bir konu gelmiyorsa, anılarınızı takipçilerinizle paylaşabilirsiniz, bu takipçilerinizi de sevindirir.
 • Listeler oluşturun! Ziyaretçilerinize önerilerde bulunduğunuz listeler hazırlayın ve onları blogunuzda paylaşın. Örneğin şuan da benim bu yazıyı yazmam gibi.
 • İncelemeler yapın! Herhangi bir program, elektronik alet, kitap vs. gibi aldığınız veya kullandığınız ürünlerin incelemelerini yapabilir ve bu incelemeleri blogunuzda paylaşabilirsiniz.
 • Eleştirin! Gündemde ki bir konuyu, bir blogu, bir programı, bir düşünceyi vs. eleştirmek adına blogunuzda yazılar yazabilirsiniz. Ancak bu durumlar da eleştirilerinizin dozunu fazla kaçırmamanızı öneririm.

Yorumlar (22)

 1. İsmail Bayram dedi ki:

  Benim de bu sorunum var malesef :).Sokakta ya da başka yerde dolaşırken aha ben bunu yazayım diyorum ama bilgisayar başına geçince unutuyorum.Yararlı olmuş :)

 2. Taner Aksoy dedi ki:

  Bu herkesin problemi maalesef.Bilgisayarın başına geçince insan yazacak birşey bulamıyor.

 3. Harun dedi ki:

  Çok güzel bir konuya değinmişsin gerçekten, başıma gelen bir sorun

 4. Serdar dedi ki:

  Bende aynı sorunu yaşıyorum.Bilgisayar başında surf yaparken dikkatimi çeken konuları kaydediyorum ama malesef bilgisayarda değilken dikkatimi çeken konuları hatırlamak zor oluyor.

 5. mert okur dedi ki:

  Neyseki bende böyle bir sorun yokta istatistik durumunda kötüyüm !

 6. Yini dedi ki:

  önemli olan özgün içerik

 7. Tuncay dedi ki:

  Ben sadece yatmadan önce aklıma gelenleri yazsam dolu dolu 20-30 tane blog sitesi doldururum ama pc ye oturunca beyin duruyor :D

 8. minecraft indir dedi ki:

  aynen çok sorun yaşıyordum iyi oldu bu.

 9. mehmet dedi ki:

  bazen cok şaşırıyorum ne yazcagımı

 10. B.devlet dedi ki:

  benim bir blogum bile yok :(

 11. Nurettin Kaya dedi ki:

  uzun yazılar yazmakta çok zorlanıyorum :)

 12. Uğur Gündüz dedi ki:

  Çok doğru bir konuya değinmişsin burakcım.. Takip ediyorum.. iyi bloglamalar..

 13. Yemek Tarifleri dedi ki:

  Biraz düşündükten sonra konu bulunabiliyor ve birazda araştırma yapınca güzel makaleler yazılabiliyor hocam :).

 14. avşa dedi ki:

  Avşa da otel işletiyorum 4 otelim var. Siteme normal blog gibi yazılar eklememde sıkıntı yaşar mıyım ?

 15. Can Dirgen dedi ki:

  Konu bulamayışımızın başka sebepleri de olabilir.

 16. Mehmet NACAR dedi ki:

  Bende bu sorunden muzdaribim :)

 17. Mazula dedi ki:

  Ben de bu konuda çoğu zaman sıkıntı yaşarım. “Bir kaç sitede yazı okuyayım yazacak bir şey bulurum ” diye düşündüğüm çok zaman oldu ; fakat o zaman da özgünlükten uzaklaşabilirim diye vazgeçtim. Sizin önerdiğiniz yöntemler gerçekten elle tutulur ve işe yararlar. Uygulayacağım.

 18. Filozofren dedi ki:

  bende bloguma yazı yazacağımda uzun uzun düşünenlerdenim faydalı bir makale olmuş teşekkür ederim.

 19. Okan dedi ki:

  Elinize sağlık güzel bir konu :)

 20. Samet Dinçer dedi ki:

  Benim hiç böyle sıkıntım yok… Oturduğum gibi 20-30 dk içinde yazıyorum ama yorum gelmiyor iyi mi? kötü mü anlayamıyorum bu yüzden kendimi sıkmıyorum :) Ama yorum gelsin kendimi sıkmak istiyorum 1-2 saat yazı yazmak istiyorum aslında :)

  Bu arada sitenizi çok beğeniyorum blog kuracak kişilerin bütün yazılarınızı okumasında yarar var