Blogcuların Düştüğü 5 Büyük Hata

11 yıl önce

Blog yazarlığı zor bir iştir, ancak ne yazık ki günümüz de bu zorlukları kolay yollardan aşabilecekleri düşünen blogcu arkadaşlarımız var. Her ne kadar herkes bloglarının tanıtımını, tanınırlığını arttırmak için uğraşsa da bu arkadaşlarımız düştükleri bazı hatalar nedeniyle blog dünyasında başarısız oluyor. Bu yazımda ise sizlere başarısız olmamanız için, sıkça düşülen hatalara düşmemeniz için bazı önerilerde bulunacağım.

Açıklık Eksikliği

Ne yazık ki bir çok blogcu arkadaşımız henüz neden blog yazmak istediklerine, ne yazacaklarına, hedeflerine karar vermediklerinden büyük bir kargaşa içerisinde blogculuk hayatlarına başlıyorlar. Belki de ilk günler de her şey yolunda gidiyor gibi gözüküyor ancak bir süre sonra bıkkınlık, sıkıntı ve konu bulamama gibi sorunlar baş göstermeye başlıyor.

Sizde eğer hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız öncelikle önünüze bir kağıt alıp üzerine blogunuzun hedefleri, neler yazmak istediğinizi, neden blog yazmak istediğinizi yazarak her zaman görebileceğiniz bir yere asın. Her işinizi önceden planlayın. Eğer geleceğe yönelik planlarınız yoksa sizde hayal kırılığına uğrayıp, blogculuğu bırakacak arkadaşlarımızdansınız.

Kopyalama Peşinde Koşmak

Ne yazık ki bir sizi bir diğer hayal kırıklığına uğratacak durumsa kopyalama peşinde düştüğünüz içerikler. Ne yazık ki gelişen internet dünyasında bilgi hırsızlığı başını aldı gidiyor. Artık her ne kadar fiziksel yaşları değilde zihinsel yaşların ergenlik çağlarında kalmış birçok kişi yüzünden içerik kopyalanmasının önüne geçemez olduk.

Bir blogu blog yapan onun içeriğidir. Her blogun kendine özgü bir ruhu, bir havası vardır bunu ise blogda ki içerikler oluşturur. Üretken bir blog oluşturup insanlara yararlı olmak yerine, sağdan soldan içerik kopyalayıp tek amaçlarının para kazanmak olduğu bu kişilerin sonları da iyi ki hayal kırıklığına uğramaktır.

Küçük Şeyler Üzerinde Fazla Zaman Harcamak

Ne yazık ki iyi niyetli arkadaşlarımızın çoğu küçük şeyler üzerine gereğinden fazla zaman harcayarak asıl işleri olan blog yazarlığında aksamalar meydana getirebiliyorlar. Özellikle de yazı yazma işleminiz sırasında takıldığınız küçük şeyler yüzünden kaybettiğiniz zaman ve ilginiz size birçok şey kaybettirecektir.

Blogunuzda düzenlemek istediğiniz şeyleri ikinci plana atmalısınız çünkü içerik her zaman daha önemlidir.

Bencillik

İçeriğinizi hazırlarken bencil davranmamalısınız. İnsanlara yararlanabilecekleri bir şeyler sunmalısınız ki blogunuz sevilsin. Bir içerik yazarken ziyaretçilerinizin tepkisi ne olur, bu yazı nasıl karşılanır diye de düşünmelisiniz.

Bırakıyorum

Çoğu yeni arkadaşımızın karşılaştıkları ilk sorunda verdikleri tepki ben bu işi bırakıyorum oluyor. Zaten bu arkadaşlarımızın arasında yılmadan yoluna devam edenler ise bugün çok iyi konumlara gelebiliyorlar. Unutmayın ki hayat da önünüze her zaman zorluklar çıkarabilir, burada önemli olan ise bu zorlukları aşabilecek inancınızın olması.

Sizinde blog yazarlığında yaptığınızı düşündüğünüz büyük hatalar var mı? Yazı dışında da okurlarımıza önerileriniz var mı?

Yorumlar (12)

 1. Teknoloji Blogu dedi ki:

  Güzel bir yazı, yeni yeni blog yazarlığına atılmaya çalışan arkadaşların okuması gerekiyor.

 2. Hale dedi ki:

  Ve bence en büyük hata,sürekli kıskançlık işte ben pes etmeseydim onu bunu geçerdim gibi

 3. Hakan Solmaz dedi ki:

  Blog yazmak kitap okumak gibidir. Kitap okumak ilk zamanlarda çok sıkabilir. Biraz alıştıktan sonra yavaş yavaş kendine bağlar be kitap kurdu olursunuz. Blog yazmakta buna benzerdir.

 4. Burak koçak dedi ki:

  Çok haklısın hocam bu işler zaman ve sabır ister.

 5. Veysel dedi ki:

  Sonuncu tam beni anlatıyor. Şu sıralar büyük sorunlar yaşıyorum tema vermedim diye tehdit dahi aldım :) ama sonra vazgeçtim :)

 6. Blog yazmak kimileri için hobi kimileri için se ekmek parası :). Hatalar elbette olacaktır fakat , çekilirsek zaten hiç kazanmamış olacağız.

 7. Salih Toy dedi ki:

  En hoşuma giden yazında, “Kopyalama Peşinde Koşmak” başlığı altındaki yazındı burak. Doğru evet önüne artık geçilmiyor. Ne kadar engel varsa da çözümüde bulunuyor.

  + Sağ tık engel
  + kod şifreleme
  + uyarılar

  artık hiçbirine uymuyorlar. Kendilerini bizlere karsı akıllı ve uyanık sanıyorlar. Sonrada olan oluyor işte.

 8. briket makinası dedi ki:

  çok güzel yazdınız bu konularda kesinlikle haklı olduğunuz taraflar var

 9. İsmail dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş, teşekkür ederim.