Blog Yazarlığı Bana Neler Kazandırdı? { MİM }

11 yıl önce

Bugün takip ettiğim siteler de gezerken birden Polat Büyükarslan'ın blogunda ki bu konuya denk geldim. Konuyu okudum ve konunun amacını beğendim. Daha sonra aynı konu da bir yazı yazmaya karar verdim, biraz daha düşündükten sonra bu konudan güzel bir MİM oluşacağı aklıma geldi.

mim

Yaklaşık iki yıldır blog yazıyorum, yaptığım işten de fazlasıyla zevk alıyorum. Belli bir takipçi kitlem var, yazdığım yazılara da hemen hemen istediğim kadar yorum gelmekte. Peki ya bu iki yıllık süreçte blog yazarlığı bana neler kattı, ben bu blog yazarlığından neler öğrendim?

Edebiyat ve Dil Bilgisi

Eğer gerçekten kaliteli bir blog yazarı olmak istiyorsam yazılarımı belirli edebi kurallara uygun yazmam gerektiğini biliyordum. Blog yazmaya ilk başladığım sıralar edebiyatım pek iyi değildi haliyle bu durum yazılarıma da yansıyordu ancak aradan geçen bu iki yıl boyunca her geçen gün yazdığım yazılar sayesinde edebiyatım ilerledi. Aynı zaman da bu durum okulda ki Edebiyat derslerime de yansıdı. Sayısal öğrencisi olmama rağmen sınıfımda ki çoğu TM öğrencisinden daha yüksek edebiyat notu alıyordum.

Diğer yandan blog yazmak bana imla kurallarını doğru ve yerinde kullanmayı öğretti. İlk başlarda nerede hangi noktalama işaretini kullanmışım ya da herhangi bir noktalama işaretinden sonra boşluk bırakmış mıyım hiç dikkat etmezdim. Ancak zamanla bu sorunu da çözdüm. Mesela eskiden yazıda ki tüm kelimelere büyük harfle başladığım bile olurdu :)

Dostluklar

Belki de blog yazmanın bir insana katacağı en büyük katkılardan biriside yeni dostlar ve arkadaşlardır. Geçen iki yıl boyunca gerek sosyal ağlar, gerek webmaster forumları gerekse de doğrudan blogum üzerinden bana ulaşan birçok kişi ile tanıştım. Bugüne kadar yüzlerce kişi ile binlerce kez keyifli sohbetler ettik. Şuan da her türlü konuda bana destek olan, yaşadığı sorunlarda benim onlara yardım ettiğim, günlük olarak konuştuğum birçok dostum bulunmakta. 

2 yıl boyunca bana bir çok konuda yardımcı olan, yaşadığım sorunlar da bana yardım eden birçok arkadaşım oldu. Bundan iki yıl önce abilerim, ablalarım bana yardım ederken artık bugün bende yardıma ihtiyacı olan arkadaşlarımıza elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum. Buradan bugüne kadar gelmeme yardımcı olan herkese tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.

Yeni Şey Öğrendim

İki yıl önce bu blogu açtığımda henüz WordPress'i nasıl kuracağımı bilmiyordum. Bunu bırakın neredeyse HTML bile bilmiyordum. Aradan geçen bu süre zarfında WordPress'de neredeyse uzman oldum. HTML ve CSS dillerini tamamen öğrendim ve daha değişik kodlama dillerine/betiklerine yöneldim.

Blog üzerinde yaşadığım herhangi bir sorun aslında benim için büyük bir bilgi kaynağıydı. Yaşadığım her sorunun çözümü için bir şeyler öğreniyordum. Gün geçtikçe çeşitli blog yazarları ile tanışmam ve konuşmalarım sonucunda daha farklı şeyler öğrenmeye başladım. Yani ilk gün ki bilgilerim ile şimdiki bilgilerim arasında istatistik tutulsa 1000000% kat gelişim göstermiş filan olurdum herhalde :)

İletişim

Bir blog yazarıysanız mutlaka insanlarla gerek sitenize gelen yorumlar, gerek site üzerinden atılan mailler gerekse de sosyal medya veya forumlar aracılığıyla iletişim kurmak zorunda kalıyorsunuz. Normal hayatta çekingen bir yapıya sahibim, bu yüzden blogumu ilk açtığım zamanlarda da internette de böyle davranıyordum. İnternet üzerinde birileri benimle konuşmak, tanışmak istediklerinde biraz çekimser davranıyordum ancak gün geçtikçe insanlarla kolay sohbet edebilir bir hale geldim.

Diğer bir yandan da internet üzerinde birisi ile konuşurken yazdıklarınız oldukça önemlidir. Yazacağınız bir kelimenin yanlış anlaşılması karşınızda ki kişi ile olan görüşmelerinizi kesintiye uğratabilir. Bu yüzden gün geçtikçe yazdıklarıma dikkat etmeye başladım.

Araştırma

İlk başlar da blogumda ne yazacağımı hiç umursamazdım, sırf kopyala yapıştır yapardım. ( Tabii ki de o yazılar artık yok :) ) Ancak gün geçtikçe adına SEO denilen bir şey öğrenmeye başladım. Biraz meraklı birisi olmamdan dolayı SEO konusunda birçok araştırma yaptım, birçok yeni bilgi öğrendim.

Daha sonraları bloguma artık özgün yazılar girme kararı aldım. Hemen hemen her gün yeni öğrendiğim bir şeyleri blogumda sizlere aktarmaya başladım. Ancak belli bir yerden sonra konu sıkıntısı çekmeye başladım, nede olsa daha blogu açalı 1-2 ay oluyordu yani pek bilgili değildim. Neyse bloguma neler yazayım neler yazayım diye düşünürken birçok konuda araştırma yapma fırsatım oldu ve bu sayede birçok yeni bilgi öğrendim.

Diğer yandan sitemde bir sorun yaşadığım zaman ilk başlarda bana yardımcı olacak kimse de yoktu tabi, yalnız kurt olarak takılıyordum :) Tabi o zaman webmaster forumu filan da bilmiyordum. Geriye sadece kendi işini kendin halletmek kalıyordu. Özellikle de WordPress konusunda sıfır bilgi ile başladığımızı düşünürsek ilk dönemler de bayağı bir araştırma yapmak zorunda kaldım.

Peki bunlar bana ne fayda kattı? Artık yaşadığım herhangi bir sorun karşısında, çözümü çok daha rahat bulabiliyorum veya tek çözüm kaynağım artık Google değil. Hangi tip problemlere nerelerde çözüm arayacağımı gayet iyi öğrendim.

Sabır

Her şeyin başı sabırdır diye boşuna denmemiş. Başarılı bir blog oluşturmak istiyorsanız sabır olmak gerçekten çok önemli, yazdığım yazıların okunması ve yorum alması benim için çok önemlidir. İlk başlar da yazılarıma yorum gelmiyor diye üzülür, yazı yazmayı bırakırdım ancak zamanla sabırlı olmayı öğrendim ve zaten daha sonrası bugüne kadar geldi :)

Yardımseverlik

Gün geçtikçe insanlara karşı yardımsever olmayı öğrendim. Webmaster forumlarıyla tanıştığım günlerden itibaren çok basit işlerin ücret karşılığında yapıldığını görmeye başladım, adamlar yabancı temalardan aldıkları özellikleri parayla satıyorlardı ya da herhangi bir sorun yaşayan arkadaşımıza ücret karşılığında yardımcı oluyorlardı.

Bende bunları gördükten sonra artık öğrendiğim tüm bilgileri sizlerle paylaşma kararı aldım. Nerede bir şey öğrensem gelip blogumda sizlerle paylaşırım. Sorun yaşayan bir arkadaş gördüğümde ise elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum. İnsanlara yardım edebilmek gerçekten çok güzel bir duygu.

Ekonomi :)

Gün geçtikçe blog üzerinden para kazanmayı öğrendim. Takipçilerimi rahatsız etmeyecek düzeyde siteye reklam almaya başladım, zamanla blogun istatistikleri iyileştikçe blogdan sağladığım gelirde artmaya başladı. Artık blogun yanında WordPress tema yapım işlerinden de para kazanır hale geldim. İlk başlarda blogumun masraflarını karşılamaya kadar yetecek miktarda para kazanırken artık ohoo :) Ancak hayatında ilk defa kendi paranı kazanıp, bu parayı harcayamamak ise farklı bir duygu. Zamanla anladım ki insanın kendi kazandığı parayı harcaması, aldığı harçlıkları harcaması kadar kolay olmuyor :)

Yazıya ekleyecek daha çok şey var ancak yazı fazlasıyla uzadı neredeyse bin kelimeye ulaştık. Bir de bu var işte eskiden 150 kelime makaleyi zor yazarken artık farkında olmadan bin kelimelik makaleleri kolaylıkla yazıyorum :)

Mimi başlatan kişi olarak bu mimi Taner Abi'ye, Volkan Abi'ye, Murat Abi'ye, Burak Abi'ye, Hale'ye, Oğuzhan'a, Veysel'e, Erkan'a, Eray'a neyse böyle çok uzun olacak kısacası tüm takipçilerime iletiyorum. Adını belirtemediğim arkadaşlarım alınmasınlar, valla liste çok uzadı :)

Bu mim konusu hakkında yazı yazan herkes yazılarını yorum olarak belirtirse burada güzel bir kaynak oluşur diye düşünüyorum.

Yorumlar (21)

 1. Teşekkürler Burak kardeşim :). Bende İnşallah bugün Mim’e cevap vereceğim :).

 2. Hale dedi ki:

  Güzel bir mim olmuş Burak mimlediğin için teşekkürler :)

 3. […] o kadar da kaliteli temalar ortaya çıkartan Burak İşçi’nin başlattığı bir mim olan “Blog Yazarlığı Bana Neler Kazandırdı?” mimine mimlenmişim ve bende şimdi takipçilerimi, dostlarımı […]

 4. […] birisidir blog yazmak, yazıyorum çünkü seviyorum ötesi yok, Bu konuyu bana Mim‘yen Burak‘a ve Eray‘a teşekkür ediyorum, bende Murat kardeşime Yunus Emre‘ye ve […]

 5. […] de mimlerdir.Uzun süredir blog dünyasında mimlere rastlamıyor ve mimlenmiyordum.Fakat sağolsun Burak kardeşim beni yazısında mimlemiş.Bende bu mime en kısa sürede cevap vermek için internet […]

 6. Taner Aksoy dedi ki:

  Cevapladım Burak mimini. Teşekkürler

 7. Mesut Zeytin dedi ki:

  Yeni teman güzel olmuş. Özellikle kişisel blog için fevkalade/bulunmaz bir tama hayırlı olsun :)..

  [ Konu dışı yazacak yer bulamadım napasın :) ]

 8. […] bahsedeceğim, bu yazıyı yazma sebebim Burak İŞÇİ‘nin ta kendisi :) o şimdi BURADAKİ konuyu yazmış olmasaydı, daha doğrusu beni MİM‘lemeseydi böyle bir konu olmayacaktı, […]

 9. Murat Dinç dedi ki:

  Öncelikle beni bu güzel yazıya mimlediğin için teşekkür ederim burak buda benim cevabım olsun, Blog Yazarlığı Bana Neler Kazandırdı sorusuna cevabım bu şekilde oldu biraz uzun ama idare edin artık :) http://www.muratdinc.com/blog-yazarligi-bana-neler-kazandirdi.html

 10. Veysel dedi ki:

  Mim için teşekkürler Burak. Biraz geç bir yorum oldu ama şu sıralar çok yoğunum boş zamanımda cevaplayacağım :)

 11. […] Burak, Hale ve Murat abi beni mimlemiş. Aynı başlık altında mim teklifi sunan arkadaşlarada […]

 12. […] içerik ve tema paylaşımı yapan Burak İşçi‘nin geçen gün başlattığı “Blog Yazarlığı Bana Neler Kazandırdı?” başlıklı miminde benden  bahsetmesi üzerine bende bu mimi yazmaya karar […]

 13. Selçuk dedi ki:

  Genç yaşında bu kadar büyük işler başarman takdire şayan. Affiliate marketing kavramı Türkiye’de belli bir seviyeye gelince, eminim ki günde 2 saat çalışıp da ayda $40,000 ‘a yakın kazanan John Chow gibi blog dünyasının duayenlerinden biri olacaksın.

 14. Emre Delibas dedi ki:

  Sevgili Burak. Bu yazıda dikkatimi çekti. Vermiş olduğun bazı dış linkler ( bloglar ) artık kapanmış. Ölü linkler vermek zararlıdır. Belki dikkatinden kaçmıştır diye belirtmek istedim.

 15. Gökhan TEKİN dedi ki:

  Güzel bir paylaşım olmuş yeni başlayan arkadaşlar için çok iyi ve olumlu yönde etkileyici olabilir