Bisperso Teması İle Karşınızdayım

11 yıl önce

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır kafamda tasarladığım, geçtiğimiz hafta içerisinde de boşluk bulmamdan faydalanarak yapımına başladığım ve bugün entegresine başlayıp, bitirdiğim bisperso temamı sizlerin yorumlarına sunuyorum.

Şuan da bir çok temama ek olarak bir çok özelliği ilk defa bu temam da kullanmaya başladım. Öncelikle temada ki genişlikleri yüzde şeklinde kodladım. Bu sayede tema sabit bir genişlikte olmayıp, her çözünürlükte ki monitöre tam oturmaktadır. Daha önce ki temalarda ise genişlik 960px gibi sabir bir değer olduğundan çok geniş monitörlerde tema monitörün sadece ortasına oturduğundan sitenin imajını bozmaktaydı.

Diğer getirdiğim bir yenilik ise temayı responsive tasarladım. Yani bu ne demek oluyor derseniz, temanın responsive olması temanın telefonlar, tabletler dahil olmak üzere tüm ekran çözünürlükleriyle uyumlu olmasıdır. Genişliği 960px ve altı çözünürlüklerde tema mobil bir hale gelerek, telefon ve tabletlerin ekranına tam oturmaktadır. Mobil çözünürlükler için iki ayrı görünüm geliştirdim. Bunlardan biri tabletler, diğeri de telefonlar için. Tabi tema mobil hale geldiğinde normal görünümde ki bazı yerler çıkarılıyor ve temada ki tüm genişlikler değişiyor. Bu da size mobil ortamda temayı çok rahat kullanmanızı sağlıyor.

Diğer bir yandan içerik sayfalarında yazı boyutunu ve satırlar arasında ki boşlukları fazla tutmaya çalıştım, bu sayede yazılar çok daha okunaklı hale geldi. Önceki temalarımda bu konu da eleştiriler gelmesi üzerine böyle bir yol izledim.

Gördüğünüz gibi tema da beş farklı renk kullandım, bu renkler ne alaka derseniz geçtiğimiz hafta okulumuzda TUBİTAK bilim fuarı vardı benimde fuarda iki projem vardı. Almanca projem için hazırladığım bir afiş oldukça hoşuma gitti, hazır aklımda bir tema da varken bu afişte ki renkleri tema da kullanmaya karar verdim. İsteyenler olursa hazırladığım eğitim setinin bir önizlemesini yollayabilirim.

Tema da elimden geldiğince bazı kısımlarda jquery kodları kullanmaya çalıştım. Özellikle headerın altında bulunan 5 tane kutucuk da olabildiğince jquery kullanmaya çalıştım. Aynı şekilde index kısmında da jqueryden fazlasıyla faydalandım.

Özellikle de baharat v1 temamı kullanmaktan vazgeçtiğimden bu yana hep kullanmak istediğim ancak yaptığım diğer temalara uyduramadığım kayan barı da bu tema da tekrar kullanma fırsatı buldum. Bulunduğu kısma çok iyi oturduğunu düşünüyorum.

Temaya özel birkaç bileşen tasarladım, bileşenlerde ki başlıkların üstüne geldiğinizde onlar da ki jquery efeklerini de görebilirsiniz. Footerı da her zamanki gibi bileşen uyumlu tasarladım. İçerik ve index sayfalarını da olabildiğince renkli tutmaya çalıştım.

Şuan da hala temada ki bazı eksiklikleri ve kod hatalarını gidermeye çalışıyorum. Sizlerin önerileri her zamanki gibi benim için önemli. Sizlerden gelen yorumları da dikkate alarak bazı düzenlemeleri yapacağım. Henüz logolar hazır değil, bu yüzden geçici logolar koydum. Daha sonra vereceğim karara göre ya temayı ücretsiz dağıtacağım ya da satışa çıkaracağım. Bu arada tema da gördüğünüz hataları, ekran çözünürlüğünüzü  de yazarak belirtirseniz sevinirim. Elimden geldiğince çabuk hataları düzeltmeye çalışacağım.

Yorumlar (42)

 1. Volkan Akpınar dedi ki:

  Çok güzel olmuş yeni teman güle güle kullan hayırlı olsun kardeşim.

 2. Mehmet CABAR dedi ki:

  Tema gerçekten harika. Sabit çözünürlük olmaması gerçekten güzel olmuş.

 3. Ersin dedi ki:

  Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

 4. Burak Şahin dedi ki:

  Güzel olmuş teman. Benim en çokta hoşuma giden renk uyumlulukları (Y)

 5. Ahmet Bilmez dedi ki:

  Gerçekten çok güzel bir tema olmuş ama index bölümü biraz gözü yoruyor gibi.

 6. Bir adam dedi ki:

  yazıyı paylaş kısmında facebook ile google+’nın yerlerinin değişik olması lazım sanki

 7. Taner Aksoy dedi ki:

  Burak naptın kardeşim sen harika olmuş eline emeğine sağlık

 8. Sesli Sohbet dedi ki:

  Hocam bence Tamalarını entenkre ederken şuna dikkat etmene hayranım Hızlı açılması bu temadada bunu dikket etmişsin bu çok hoşuma gitti..

 9. SvMedeT dedi ki:

  bu mesajı yayınlama ama headerdeki menü egonomik.com un menüsü

  • Burak İşci dedi ki:

   Mesajınızı gerekli savunmayı yapmak üzere yayınlayacağım.

   Öncelikle temayı yaparken internet ortamında değildim, yazıda da belirttiğim gibi bilim fuarında projelerimin başında duruyordum. Sunumları kendi bilgisayarımla yaptığım için öğrenci olmadığı zaman bir arkadaşımla (kendisi de webmaster olur) bu tema üzerinde çalıştık. Belirttiğiniz menüyü ben yaklaşık bir yıl önce de bu site de kullanmıştım. Henüz egonomik.com o zamanlar eski temasındaydı. http://burakisci.com/?themedemo=BaharatV1 linkinde ki adrese girerseniz aynı menüyü yaklaşık bir yıl önce hazırladığım bir temada kullandığımı görebilirsiniz, sadece arkaplan rengi ve iconlar değişti. İconları ise http://burakisci.com/git.php?url=http://www.iconfinder.com/search/?q=iconset%3Asocial#top adresinde ki icon setinden aldım, görebileceğiniz gibi aynı iconlar verdiğim adreste bulunmaktadır, sadece renklerini beyazlaştırdım. Diğer yandan arama kutusunun kodlarını karşılaştırırsanız Baharat teması ile aynı olduğunu görebilirsiniz. Neden mavi diye soracak olacaksanız, yazımda da belirttiğim gibi almanca projem için hazırladığım eğitim setine yaptığım bir afişten seçtim renkleri. Sadece maviyi değil diğer tüm renkleri eğitim setimden seçtim, mor olarak renkte vardı ancak temayla uymadığını düşündüğümden onun yerine başka bir renk kullandım. Sonuç olarak benim menüyü bir yerden aldığım filan yok, bir yıl önce yaptığım menüyü sadece üzerinde birkaç değişiklik yaparak tekrar sundum. Ancak konu ile ilgili iftira da bulunmadan önce diğer temalarıma göz atmanız gerekirdi, çünkü ben yaptığım her temada önce ki temalarımda bulunan bazı özellikleri de kullanırım. Zaten bu menüyü ekleme nedenimi de yazıda belirtmiştim. Hoş egonomik.com ‘un kullandığı tema internette satılan bir tema zaten ve bu menü yapısı yaklaşık beş yıldır kullanılıyor.

  • Ertan dedi ki:

   Egonomik.com menüsü olsa kaç yazar ki? Egonomik kendisi yapmadı temayı var olan bir tema zaten üzerinde iyice edit yapılıp her şekle sokulabilir.

   Alıntıda olsa biraz insanların tebrik etmeyi bilmesi gerek. Memleket olarak hazımsızız. Yok şunun menüsünü çalmışsım yok şurasını alıntı yapmışsın. Ulan çok biliyosanız siz alıntıda olsa yapın tema dağıtın görelim. Burak öğrenci haliyle kaç yaşında nelerle uğraşıyor illa kıllık çıkaran olacak yani.

   Eline sağlık burak 10 numara 5 yıldız bir tema yapmışsın. Dahada çok iyi şeyler yapacaksın. Herzaman yanındayız merak etme ;)

   • Burak İşci dedi ki:

    Desteğin için teşekkür ederim abi, ben bir yerden böyle çalıntı işlerle tema yapmaya kalksam boşuna bir yıldır kendimi paralamam zaten. Ben bir yıldır emek veriyorum bu işlere ancak bu gibi arkadaşlar, üstelik internette onbinlerce sitede bu tarz bir menü kullanılmasına rağmen gelip insanın hevesini kırıyorlar.

 10. onder karakis dedi ki:

  hocam gayet güzel ve özgün bir çalışma çıkarmışsın. Gayet güzel bir tema. Ancak bir önerim olacak. Konu içerisi reklamla alakalı biraz daha çalışma yapabilirsen daha iyi olur gibi geldi. Onun dışında normallerinden farklı güzel bir tema…

 11. Hüseyin dedi ki:

  Tebrikler Burak.
  Yine Çok Güzel Bir İş Çıkarmışsın. O Alıntı Yapmışın Diyen Çocuğada Takılma Belliki Birşeylerle Senin Canını Sıkmak istiyor. Sen Çalışmalarına Devam Et Çok Güzel Projeler Bekliyorum Senden.

 12. SalihToy dedi ki:

  Başarılı tema kardeşim (:

 13. weBurak dedi ki:

  Başta egonomik’in temasına geçiş yaptın sandım direk konu içine girdiğimde. Anasayfaya geçince özgün bir tema olduğunu anladım. Windows 8’den esintiler var, bence hoş duruyor temalarda..

  • Burak İşci dedi ki:

   Artık tüm program ve uygulamalar Windows 8 uyumlu hale getiriliyor yani hepsi Metro temalarını oluşturuyorlar. Son zamanlarda yaptığım araştırmalarda bu tip temaların oldukça popüler olduğunu gördüm. Bu yüzden böyle bir benzerlik olabilir :)

 14. Yanlış bir düşünce bence çünkü geniş ekranlı bilgisayarlarda ekranı kaplıyor site ve çok kötü bir görünüm alıyor

  • Burak İşci dedi ki:

   İnternette sık kullanılan ekran çözünürlüklerinde gayet güzel gözüküyor. 1900lü çözünürlüklere çıktığımız da çok fazla kayma oluyor bazı kısımlarda. Bu kaymaları düzenleyeceğim yakında ayrıca temayı yayınlamadan önce sizin yorumunuzun getirdiği bir fikirle temayı ayrıca sabit bir genişliğe de uyarlayacağım. İsteyen istediği biçimde kullanabilecek :)

 15. Cihat Aydın dedi ki:

  Öncelikle çok şık bir tema olduğunu belirtmeliyim. Ücretli veya ücretsiz yayınlamanı bekliyoruz.

 16. Sanalice dedi ki:

  Güzel sade tema olmuş ama itici bir yani var sanki

 17. Eray dedi ki:

  hayırlı olsun gerçekten güzel bir tema gözü azcık yorsada emekle hazırlanmış

 18. Yusuf dedi ki:

  Hayırlı olsun hocam. Arada girip yeni tema var mı diye baktığım nadir sitelerden. Genişlik özelliğini çok iyi düşünmüşsünüz.

 19. Hasan Akdeniz dedi ki:

  Geniş siteler her zaman dikkatimi çekmiştir, renkler çok uyumlu olmuş, genelde gri tonlama renkle giderler. Eline sağlık Burak :)

 20. webmaster dedi ki:

  Teşekkürler Burak. Siteni takip ediyorum ve temayı bekliyorum .

 21. Çağatay dedi ki:

  Bence tema gayet kullanışlı senin en sevdiğim teman Sipsi V1'di Bu tema daha öncekilere göre daha iyi renk uyarlamalarını gerçekten çok güzel seçmişsin.Birde sevdiğim tarafı üst menü. Gördüğüm kadarıyla footer yapısı sipsi ile benzer footer yapısının bisportal gibi yaparsan benim açımdan daha güzel durur.Sakın alınma bu şekildede güzel fakat görsel olarak birportal yapısı daha iyi olur diye düşünüyorum.
  Birde bu temayı ücretli mi satıcaksın yoksa sevap için dagıtacak mısın ?

 22. Cihat Aydın dedi ki:

  Yarın benim doğum günüm :) .Temayı ücretli veya ücretsiz yayınlarmısın .

 23. Mert Tuncer dedi ki:

  tek tıkla açılıyor 00.1 sn de :) harika tema.

 24. Tayfun dedi ki:

  Temayı Bedava’ya İstiyoruz..