Bilgisayar ve İnternet Üzerine Saçma Prensiplerim

12 yıl önce

Aslında uzun zamandır yazmayı düşündüğüm bir konu da az önce mimlendiğimi gördüm.Aslında ben bu yazıyı yine bugün yazıp yazının sonunda da Taner'i mimleyecektim ancak o benden erken davranmış ve ilk önce o beni mimlemiş.Sezer İltekin tarafından başlatılan "bir blog yazarının internet üzerine garip prensipleri" konusunda birçok blogcu arkadaş çeşitli kişiler tarafından mimlendi ve bu konuda yazı yazdılar, artık bende bu mimlenen blogcular kervanına katılıyorum.Öncelikle bilmeyen arkadaşlar için mim ne demektir ondan bahsedeyim biraz daha sonra konumuza döneriz.

Mim Nedir?

Bir yazar herhangi bir konu da bloguna yazdığı bir yazıdan sonra , yazının sonuna mimlemek istediği kişileri yazar ve onları mimler.Burada ki amaç aynı konu hakkında , konu altında mimlediği kişilerinde yorumlarını almaktır.Eskiden ( tabi ben o zamanlar daha bedava sitemle uğraşıyordum ) birçok blogcu birbirlerini çeşitli konularda mimlerlermiş ancak günümüzde artık pek bir mimleme ben göremiyorum malesef.

Gelelim konumuza

Şimdi sizlere bilgisayar ve internet üzerine çoğu garip ve saçma prensiplerimi yazacağım , lafı fazla uzatmadan konumuza geçelim.

 • Öncelikle çoğu kullanıcı gibi kendi bilgisayarımdan başka bilgisayarlar da çalışmayı sevmem bu yüzden olabildiğince benden istenilen işleri kendi bilgisayarımda yapmaya çalışırım.
 • Eğer başka bir bilgisayarda çalışacaksam keyloger olup olmadığını kontrol etmek amacıyla ilk önce görev yöneticisini açarım ve oradan kontrolümü yaparım.O bilgisayardan kalkana kadar da görev yöneticisini kapatmam.
 • Kendi bilgisayarımdan başka hiçbir bilgisayarda veya telefonda kesinlikle ve kesinlikle hiçbir internet hesabıma giriş yapmam.
 • Eğer başka bilgisayar da çalışıyorsam giriş sayfasını Google yaparım.
 • Eğer kullandığım bilgisayarda sadece Internet Explorer varsa bu tarayıcı haince bir şekilde sadece Chrome ve Mozilla indirmek için kullanırım.Daha sonra da bu tarayıcının yüzünü açmam ancak son zamanlar da tasarım işleriyle uğraştığımdan birkaç dakikalığına girip , tasarımım uyumluluğunu kontrol ederim.
 • Tarayıcı olarak genellikle Google Chorome kullanırım ancak güvenlik konusunda Firefox'a güvenim tamdır.Chorome kullanmamım nedeni daha geniş ekran alanı sunması ve yükse sayıda sekme açınca kasma problemi yaşamamam.
 • Tarayıcıyı her açtığımda öncelikle kendi siteme , yönetici panelime ve daha sonrasında da sırasıyla tüm üye olduğum webmaster forumlarını açarım en son olarak da Twitter , Facebook ve Gmail'i açarım ve sırasıyla hepsini en baştan kontrol ederim.
 • Bilgisayarda interneti kullandığım sürece sitem daima açık durur.
 • Masaüstü bilgisayar yerine dizüstü bilgisayarı tercih ederim , zaten şuan da dizüstü bilgisayar kullanıyorum.
 • Bir masada vs. oturarak bilgisayar kullanmaktan nefret ederim , genellikle bilgisayarımı yatarak kullanıyorum :)
 • Video izleyeceksem önce Youtube'da arama yaparım bulamazsam da Google'da arama yaparım.
 • Mail servisi olarak Gmail kullanırım daha sonrası da yok işte :)
 • Facebook'u birkaç yıl önce çok kullansam da artık sadece imleme ve mesajlaşma amacıyla kullanıyorum arada bir hoşuma giden paylaşımlar yapıyorum.Twitter'i daha çok severim.
 • Genelllikle klavyeye bakmadan yazarım ancak uyku sersemi olduğum zamanlar veya kafamın karışık olduğu zamanlar fazla yazım yanlışı yaptığımdan klavyeye bakmak zorunda kalıyorum.
 • Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi Fuub ve Wmaraci'nı sürekli tarayıcıda açık tutarım.Diğer kullandığım webmaster forumlarını da yarım saatte bir falan kontrol ederim.
 • Genellikle kişisel konulu içerisinde WordPress , SEO ve tasarım konusunda bilgiler içeren blogları takip ederim.
 • Koyu bir WordPress hayranıyım , şu sıralar biraz Blogger kullanmaya çalışıyorum ama her kullanmaya çalıştığımda WordPress'e biraz daha hayran kalıyorum :)
 • Hiçbir zaman bir linki doğrudan açmam , her zaman bir linki yeni sekmede açarım.
 • Takip ettiğim bloglarda ki yazılara yorum yapmaya çalışırım.
 • Kendi yazılarıma yazılan yorumları gördükçe sevinirim.
 • Bir Windows XP hayranıyım ancak Windows 7 kullanıyorum yakında Windows 8'e terfi etmeyi düşünüyorum ancak hiçbir zaman Windows XP'yi unutmayacağım :)
 • Linkleri ziyaretçilerine gizleyen forumlara girmemle çıkmam bir olur ve o sitelere zorunda kalsam bile üye olmam.
 • Sırf reklamlarla dolmuş blogları hiç sevmem ve sahibi de sevdiğim bir kişi değilse o bloga bir daha girmem bu yüzden sitemde ki reklam fiyatlarını yüksek tutuyorum.
 • Bilgisayar da masaüstünü sürekli boş tutarım.Masaüstünde sadece bilgisayarım , arşiv ve geri dönüşüm kutusu yer alır.
 • Asla müzik dinlemeyi sevmem ancak arada bir Beşiktaş marşları ve Ezel'in müziklerini dinleyebilirim.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar aklıma geldikçe eklemeler yapabilirim.Bu mim olayını sevdim , umarım bu konuların devamı geldi bakarsınız birkaç güne de yeni bir mim konusunu ben başlatabilirim.Özellikle mimleyeceğim sadece Taner vardı ancak o da benden önce davrandığı için buradan tüm takipçilerimi mimliyorum.

Yorumlar (6)

 1. Taner AKSOY dedi ki:

  Mime cevap verdiğin için teşekkürler Burak’cım. Bilgisayar kullanma şeklimiz aynıymış bende yatarak laptop kullanıyorum :) Ayrıca sende benim gibi gmailcisin.Bu konuda haklısın gmailden ötesi yok bencede.Ayrıca sanırım Beşiktaşlısın.Bende Beşiktaşlıyım :)

 2. Bipixel.net dedi ki:

  Burak çok ortak yönümüz varmış yahu :D.

 3. Daktilograf dedi ki:

  Bu mim epey ama epey yayıldı, bu mim sayesinde listeme bir çok blog ekledim. Bu arada ben de Beşiktaş’lıyım.

 4. bakalit dedi ki:

  ben de yeni bir takipçi olarak sanırım mimlenmiş hissettim kendimi ve bu mim denen şeyin ne olduğunu da sonunda öğrenmiş oldum teşekkür ederim.

  başkasının bilgisayarları konusunda çok da paranoyak değilim ama genelde yazı yazma hızımın çok daha iyi olduğu kendi bilgisayarımı ben de hep tercih ederim.
  mailde kesinlikle gmail.
  windows xp kesinlikle efsanedir, vista kadar kötüsü yoktur, 7’ye gelene kadar malesef mac’e geçiş yaptım.
  masaüstümü her zaman boşaltmaya çalışırım ama o kadar çok yeni klasör ve dosya koyarım ki oraya her seferinde tepeleme dolar.
  müzik konusunda da her daim youtube’dan etrafa dj’lik yapma girişimlerim vardır.

 5. TechnicaL dedi ki:

  Son 2 madde dışında bütün özelliklerimiz %100 tutuyor. Vay be, ben de kendimi özel zannederdim. :)