Bazı Kategorilerde ki Yazıları Anasayfada Gizlemek

11 yıl önce

Çoğu arkadaşımız bazı kategorilere ekledikleri yazıları anasayfalarında göstermek istemeyebiliyorlar. Örneğin şuan da kullandığın temada sidebar kısmında son dinlediklerim ve son izlediklerim kategorilerine ait yazıları gösterirken, aynı yazıları anasayfa da göstermem saçmalık olurdu ya da bazı arkadaşlarımız sitelerine ekledikleri tanıtım yazılarını veya hit amaçlı makaleleri anasayfaların da göstermek istemeyebiliyorlar. İşte tüm bu durumlara çözüm getirecek bir yöntem paylaşacağım sizlerle.

Daha önceki yazılarda da belirttiğim gibi, bu tip konularda eklenti kullanmaktan kaçınıyorum. Hemen hemen tüm işlemlerimi kodlar ile halletmeye çalışıyorum çünkü eklentiler gereksiz yere sistemi yoruyorlar. İşte bazı kategorilerde göstermek istemediğimiz yazıları da functions.php dosyamıza ekleyeceğimiz birkaç satır kod ile, anasayfadan gizleyeceğiz.

Öncelikle arkadaşlar functions.php dosyamızı açıyoruz ve <?php ?> etiketleri arasına aşağıda ki kodları ekliyoruz. Kodlarda ki "-1123", "-1181" gibi değerlerin yerlerine ansayfada yazılarını gizlemek istediğiniz kategorilerin ID numaralarını yazmanız gerekiyor. Kodda ki örneğe göre istediğiniz kadar değer girebilirsiniz.

function burakisciKAT($query) {
if ($query->is_home) {
if (!$query->get('cat')) {
$query->set('cat','-1123,-1181');
}
}
return $query;
}
add_filter('pre_get_posts','burakisciKAT');

Yorumlar (8)

 1. kimdir dedi ki:

  yararlı bir bilgi olmuş…

 2. Mehmet dedi ki:

  bende hata verdi. sipsi temasını kullanıyorum. bu fonksiyonu girince herşey kayboluyor. 404 hatası sanırım.

  cat kısmını ve add_filter(‘pre_get_posts’,’burakisciKAT’); kısmını nasıl düzenleyeceğiz yada düzenlememiz gerekiyormu?

 3. Mehmet dedi ki:

  Tamam sorun “-” eksileri silmemden kaynaklanıyormuş. Ben yanlış anlamışım mevzuyu. Peki sağdaki çift sütunlu kategoride istemediğim kategorileri nasıl gizleyebilirim?

 4. fatih dedi ki:

  merhaba benim functions.phpdeki kodlar şifrelenmiş karışık şeyler yazıyor oraya ekledim mi hata veriyo ne yapmalıyım

 5. murat dedi ki:

  Teşekkür ederim çok işime yaradı.

 6. Yasin Ergül dedi ki:

  Verdim G+’ını eyvallah :D