Başarılı Bir Blog Oluşturmanın 4 Temel Unsuru

11 yıl önce

Tüm webmasterların arzuladığı bir şeydir başarılı bir bloga sahip olmak aksi halde kimse kimsenin girmediği , boşa duran bir bloga sahip olmak istemez. Bu yazımda sizlere başarılı bir blog oluşturmanın temellerinden bahsedeceğim. Bir blog oluşturdunuz ve blogunuzu diğer bloglar gibi başarılı bir blog haline getirmek istiyorsunuz fakat yeterince bilginiz yok mu , o zaman bu yazımız tam size göre. Ancak şunu söylemeliyim ki başarılı bir blog oluşturmak hiç de kolay olmayacaktır.

başarılı bir blog

Başarılı bir blog oluşturmanın temelinde 4 temel unsur vardır. Az öncede belirttiğim gibi başarılı bir blog oluşturmak hiç kolay olmayacak. Yolunuza çıkan engeller karşısında daima kararlılığınızı ve tutkunuzu göstermeniz gerekecektir. Bloglamak dışarıdan göründüğü kadar kolay değildir , başarılı bir bloga sahip olmak için önünde uzun bir yol olacak , bu uzun yol boyunca da blogunuza olan sadakatinizi göstermeniz gerekecek!

Şimdi hep beraber başarılı bir blog için gerekli 4 temel unsuru inceleyelim.

Konular

Blogunuzun konusu belli olmalıdır. Daha hangi konuda yazacağına karar verememiş bir blogtan başarılı olmasını isteyemeyiz. Blogunuzun konusunu henüz işe başlamadan belirlemelisiniz. Daha sonra yapacağınız konu değişiklikleri size fazlasıyla zarar verecektir. İçeriğinizin konusunu belirledikten sonra bu konu hakkında olabildiğince ilginç ve ilgi çekici yazılar yazmalısınız. Bir blog yazarı her zaman risk alabilmelidir unutmayın fedakarlık yoksa zafer de yoktur :)

Bilgi

Blogunuzun konusunu belirlediniz peki ya şimdi ne olacak? Artık blogunuza bu konu hakkında yazılar eklemelisiniz ancak konu hakkında yeterli bir bilginiz yok ise sıradanlıktan öteye gidemezsiniz. İnternette ki makaleleri kendinize göre düzenleyerek bir yere kadar yazılar yazabilirsiniz ancak. Blogunuzun konusunu bilginize göre belirleyin yoksa başarılı olmayı beklemeyin.

Blogunuza İyi Bakın

Birçok yazımda dile getirmişimdir , eğer başarılı bir bloga sahip olmak istiyorsanız blogunuza iyi bakmanız gerekiyor. Blogunuzda okurlarınız için düzenlemeler yapmalısınız. Bu düzenlemelerin başında da okurlarınıza sade, şık ve hızlı bir arayüz sunmayı amaç haline getirmelisiniz. Hiçbir okuyucu karmaşık , istediği içeriği bulamadığı bloglara girmek istemez. 

Diğer yandan ziyaretçilerinize kendinizi tanıtmalısınız , her okuyucu ziyaret ettiği blog hakkında bilgi sahibi olmayı isteyebilir bu yüzden bloglarınıza birer hakkımda sayfası eklemelisiniz. Ancak hazırladığınız sayfa okuyucularınızı tatmin etmeli ve baştan savma olmamalıdır.

Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Yazılarınızı yazıyorsunuz peki ya kimin için yazıyorsunuz? İşte bunu iyi belirlemelisiniz. Hedef kitlenizin okuma ve yorumlama becerisi olmalıdır. Hedef kitlenizi tanımladıktan sonra, hedef kitlenize uygun bir dil ile yazmalısınız yazılarınızı. İnsanlar basit ve anlaşılır bir dille yazılmış yazıları okumak isterler aksi halde kimse bir profesörün bilimsel bir raporunda ki gibi ağır bir dille yazılmış bir yazıyı okumak istemez.


Şimdilik size aktarabileceğim 4 temel unsur bunlar arkadaşlar. İlerleyen günler de bu konu hakkında daha detaylı bir makale dizisi yayınlamayı düşünüyorum. Soru veya önerilerinizi yorum olarak belirtirseniz sevinirim.

Yorumlar (11)

 1. Uğur Sağlam dedi ki:

  O kadar emek hırsızlarının arasında başarılı blog bulundurmak zor ama bunu yapmak için çok çalışmak lazım. Başarılı olmak için bir çok unsur var. bunlara dikkat etmemiz lazım. Bunları da ancak yıllarını bu işe vermiş kişilerden öğrenebiliriz :)

 2. Taner AKSOY dedi ki:

  Yine güzel bir yazı ellerine sağlık Burak. Sormak istediğim birşey var. Bizim blogların içeriği ne olmalı? Kişisel diyorum fakat ilgilendiğimiz konularda yazılar yazıyorum hatta sen belirtmiştin kişisel blog bence bu şekilde olmalı diye. Ben içerik yazmakta zorlanıyorum açıkcası :)

  • Burak İşci dedi ki:

   Benim düşünceme göre kişisel blog anlayışı bireyin ilgi duyduğu alanları kendi cümleleri ve yorumları ile ifade ederek blogunda paylaşabilmesidir. Mesela ben WordPress ve SEO konularına ilgi duyduğumdan bu konular hakkında kendi araştırmalarım ve düşüncelerim sonucu ortaya çıkardığım yazıları paylaşıyorum blogum da , sende ilgi duyduğun konularda paylaşımlar yapabilirsin ;)

 3. ahmet bulut dedi ki:

  en iyi kişisel blog sitelerinden birine sahipsiniz.önerileriniz de gerçekten kulağa küe olacak cinsten..teşekkürler :)

 4. Harun dedi ki:

  değindiğiniz her konu gercekten cok dogru.

 5. Oyunhatasi dedi ki:

  Çok iyi bir anlatım bizi bilgilendirdiğin için çok sağol.

 6. osman mert dedi ki:

  bilgi çok güzel sağol admin :))

 7. Talha dedi ki:

  Ben 13 olmama rağmen, webmasterlığa ve grafikerliğe ilgim çoktur. Sürekli site kurar, sistem ve tema yükler kapatırım. sürekli grafik yaparım. Blogumu dün açtım. Bu Kişisel olarak 6. blogum buna çok iyi bakmayı istiyorum. ama yazacak birşey bulamıyorum. 100lerce çalışmam onları paylaşsam ? yada benim youtube video profilim var, ilginç videoları orda paylaşıyorum. blogumdadamı paylaşsam ? BURAK ABİ ?