Başarılı Bir Blog Oluşturma: Topluluklara Katılma

11 yıl önce

Makale dizimizin son makalesine geldik arkadaşlar. Daha önce ki dört makalemizde başarılı bir blog için hazırlık aşaması, içerik hazırlama aşaması, bloglama aşaması ve geniş kitlelere ulaşma aşamasından bahsetmiştim. Bugün ise topluluklara katılma aşamasından bahsedeceğim.

blog topluluğu

Başarılı bir blog oluşturma için sadece okuyucularınızla iyi ilişkiler kurmanız yeterli olmaz, diğer blog sahipleriyle de iyi ilişkiler kurmaya çalışmalısınız. Aksi taktirde kendi kabuğuna çekilen bir webmasterdan ne kadar başarılı olmasını bekleyebiliriz ki!

Bloglama topluluğunun önemli bir parçası olma, aynı zamanda da başarılı bir bloga sahip olmak için kendinize blogcular arasında en uygun yeri bulmalısınız. Zaten diğer webmasterlar ile etkileşimde bulunmayan bir webmasterın blog dünyasında başarılı olması oldukça şaşırtıcı bir durum olurdu. Çünkü bir webmaster sürekli kendini sorunların içerisinde bulur,  bu sorunlarına çözümler bulabilmek için dışarıdan desteğe ihtiyaç duyarlar, bu desteği de yine kendilerine sağlayacak olan kişi bir webmasterdır.

Blogunuzu ve kendinizi daha sosyal yapma konusunda sizlere tavsiyelerim;

 • Konunuzla ilgili bloglara yorumlar yazarak, onların sahipleri ile etkileşim kurabilirsiniz.
 • Diğer bloglara bağlantılar verebilirsiniz.
 • MİM gibi olaylara katılarak, diğer blog sahipleriyle etkileşimlerde bulunabilirsiniz.
 • Blogcu arkadaşlarınızın bloglarında konuk yazarlık yapabilirsiniz.
 • Blogunuza yarar sağlamak için link veya reklam kardeşlikleri kurabilirsiniz.
 • Webmaster forumlarında zaman geçirin, bu sayede kendinizle aynı hedefleri taşıyan webmaster dostlar edinebilirsiniz.

Bonus Bilgi: SEO Yapmayı Öğrenin

SEO yapmayı öğrenmek herhangi bir webmastera yarayacak en önemli konulardan biridir. Bir webmaster kendi işini kendi görebilmeli, buna SEO da dahildir. SEO yapmak sitenizi arama motorlarında üst sıralama çıkarmanızı sağlar. Daha önceki makalelerimizde SEO'nun başarılı bir blog için öneminden bahsetmiştik zaten.

Bu makale dizimizin sonuna geldik arkadaşlar. Yakında yeni bir konu hakkında yeni bir makale dizisi yazmayı düşünüyorum. İstediğiniz konular var ise belirtebilirsiniz.

Yorumlar (7)

 1. Serhat YUNA dedi ki:

  Güzel bir makale dizisi oldu. Üşenmeden bizleri bilgilendirdiğin için teşekkürler :)

 2. ihsan güney dedi ki:

  Çok güzel bir makale, tavsiyeler için teşekkürler.

 3. Aydıncan ÖZDEMİR dedi ki:

  saolsn dostum bunu siteme kopyaladım arkadaşlarımıza ve çevreye güzel paylaşım katkısı sağladın bunu paylaşırken alıntıdır die not aldım :)

 4. Dizin dedi ki:

  Başarılı bir blog oluşturmanın temel faktörler arasında topluluklara katılmak :).

 5. Makale çok güzel, elinize sağlık.

 6. Sihirli Blog dedi ki:

  En güzeli konuk yazarlık olduğunu belirtmekte fayda var.Hem kendine hit sağlıyor,hem bir arkadaş ediniyorsun daha güzel bir durum olamaz sanırım.Topluluklar da yerinizi almak istiyorsanız mutlaka bir konuda bilgili olmanız sizin en büyük avantajınız olacaktır.Güzel yazı eline sağlık.

 7. Sefa GENÇ dedi ki:

  Eline, emeğine sağlık güzel bir makale olmuş.