Başarılı Bir Blog Oluşturma: Geniş Kitlelere Ulaşma Aşaması

11 yıl önce

Serinin dördüncü makalesine geldik. Daha önce ki makalelerle hazırlık aşaması, içerik hazırlama aşaması ve bloglama  aşamasından bahsetmiştik. Bu yazımda ise blogunuzu başarılı bir blog haline getirmenizde size yardımcı olacak geniş kitlelere nasıl ulaşabileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunacağım.

sosyal medya

Siteniz için tüm SEO çalışmalarını yaptınız ve arama motorlarında istediğiniz noktaya geldiniz peki ya işiniz bu kadar mı? Kendinizi elbette bununla sınırlamamanız gerekiyor. Özellikle de herhangi bir internet kullanıcısının internet başında ki vaktinin neredeyse tamamını sosyal ağlarda geçirdiğini düşünürsek, sosyal medyayı görmezden gelmek aptallık olurdu. Bu yüzden sadece arama motorlarından gelen ziyaretçilerle yetinmemeli, kendinizi daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştırabilmek için de sosyal medyayı aktif bir biçimde kullanmalısınız.

Özellikle de günümüzde yaklaşık bir milyar üye sayısına yakın bir sosyal sitesi varken, bu siteyi görmezden gelmek olmaz. Bu yüzden sitelerinize sadece SEO çalışmaları yapmayın, bunun yanında da olabildiğince SMO çalışmaları yapmaya çalışın. SEO hakkında daha önce burada ki yazımda sizlere bilgi vermiştim.

SMO ise kısaca bahsetmek gerekirse açılımı sosyal medya optimizasyonu olan bir kısaltmadır. Doğal olarak yapısında ziyaretçilerinizin, beğendikleri içeriklerinizi sosyal medya paylaşmasıyla sizlerin geniş kitlelere ulaşması yatmaktadır.

Sizde kendinize sosyal medya pazarında yer bulmak istiyorsanız, etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturmalısınız. Bu konuda size tavsiyelerim;

 • Plan. Genel bloglama hedeflerinize ilişkin uygulanabilir hedefler belirleyin.
 • Araştırma. Okuyucularınızın en sık kullandığı sosyal medya sitelerini öğrenmeye çalışın. Listenizin başında Facebook ve Twitter yer alacaktır.
 • Takipçi ve beğeni çekmeye çalışın. Bir sosyal medya hesabınızda daha fazla takipçi ya da beğeni bulunması sizin daha geniş bir kitleye ulaşmanıza olanak sağlayacaktır. Bunu sağlamak içinse bloglarınıza sosyal medya hesaplarınızın bulunduğu sitelere ait takip et butonları yerleştirebilirsiniz.
 • Sitenize sosyal medya sitelerinin geri bildirim butonlarını ekleyin. Örneğin Facebook'un "beğen" , "paylaş" ya da Twitter'ın "tweet" veya "favori" butonları gibi.
 • Her zaman iyi şeyler gönderin. Hesaplarınızda paylaşacağınız her şey takipçileriniz açısından önemlidir. Bu yüzden paylaşımlarınıza dikkat etmelisiniz.
 • Yardımcı olun. Sosyal medya üzerinden sizlere gelecek olan yardım taleplerine sessiz kalmayın, takipçilerine olabildiğince çabuk yanıtlar vermeye çalışın.
 • Takipçileriniz ile iyi ilişkiler kurun. Sosyal medya da takipçilerinize blogunuzda gösteremediğiniz samimiyeti gösterebilirsiniz. Bu ise size daha bağımlı takipçiler kazandırır.
 • Takipçilerinize teşekkür edin. Sosyal medya hesaplarınızda sizleri takip eden kişilere birer teşekkür mesajı gönderebilirsiniz. Ancak bunu özel mesaj yoluyla yapmanız faydanıza olacaktır.

Bu yazımda burada bitiyor arkadaşlar, serinin son makalesinde ise topluluklara katılma, topluluklarla etkileşim kurma ve sürpriz bir konu üzerine bir şeyler yazacağım. Buradan yazıyı okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Yorumlarınızı da eksik etmezseniz sevinirim.

Yorumlar (6)

 1. Sağlam makale olmuş burak bilgin için teşkkürler

 2. Taner AKSOY dedi ki:

  Ben benim bloguma yorum geldiğinde mutlaka yorum yapan kişinin blogu varsa onu ziyaret eder bir yorum bırakırım ki o kişi tekrar blogumu ziyaret etsin.Bu şekilde takipçilerimi artıyorum.Birde yazılarımın altında twitter facebook butonu ekledim ki yazılarımı beğenen kişiler bunu sosyal medyada paylaşsınlar.

  Makale için teşekkürler Burak.

 3. Hile & Makale dedi ki:

  Makale için teşekkür ederim.

 4. Bir Blog Sonra dedi ki:

  Teşekkür ederim bilgiler için temalarınızı beğenerek takip ediyorum

 5. yunus emre dedi ki:

  bzi de başladık blog tutmaya bakalım hayırlısı olsun bilgiler güzel