Artık Forumlarda Bu Konuları Görmekten Bıktım!

11 yıl önce

Merhaba arkadaşlar uzun süredir siteye yazı ekleyemedim , üç haftadır sınavlarım vardı sonuncusu bugün bitti bakalım bir süre daha rahatım.Neyse asıl konumuza gelelim arkadaşlar.Bildiğiniz gibi bir yıl üç ayı aşkın süredir webmaster forumlarında aşırı derece de aktiflik gösteriyorum , çoğu internet kullanıcısı gibi vaktimin çoğunu sosyal ağlarda geçirmek yerine , webmaster forumlarında geçiriyorum.Dediğim gibi uzun sayılabilecek bir zamandır aktif olarak forumlara günlük girip çıkıyorum , yeni açılan konuları elimden geldiğince takip ediyorum ancak bu kadar zamandır artık benim görmekten bıktığım bir konu mevcut.

Forumları kullanan arkadaşlar görmüşlerdir muhakkak , sürekli yanda ki tipte ki sorular forum gündemlerinden hiç eksik olmaz ; bunlar "sıralamam düşmüş" , "aniden sıralama kaybettim" , "sandboxa mı girdim?" , "hit kaybediyorum" , "dalgalanma mı var" gibi sorulardır.Emin olun günlük olarak takip ettiğim forumlar da her gün bunlar gibi konular görmekten bıktım.Neymiş efendim arkadaşımızın sitesi 3. sıradan 7. sıraya gelmişte hit kaybediyormuş.Kardeşim sen üçüncü sıraya gelene kadar bir şey yoktu da bir iki sıra gerileyince mi dalgalanma oluyor sadece.Bu bir gerçektir eğer sen üst sıralara çıkıyorsan üst sıradakiler alt sıralara düşerler daha sonra onlar iyi SEO çalışmaları yaparlarsa tekrar üst sıralara çıkıp sizi yerinizden edebilirler.

Bu soruların çoğunda ki ana sorun , konu sahiplerinin "benci" merkezli düşünmeleridir.Örneğin arkadaşlar sürekli kendi sitelerinin üst sıralarda olması gerektiğine inanıyorlar ve kendilerinin üst sıralara çıkarken bazı siteleri alt sıralara ittikleri gerekçesini de pas geçiyorlar daha da önemlisi bir gün daha iyi SEO yapılmış bir sitenin gelip , kendi sitesini alt sıralara iteceğini düşünmüyorlar bile.Sürekli benim sitem ilk sırada olmalı , benim sitem hep ilk sayfada durmalı , benim sitem şu olmalı bu olmalı gibi düşüncelerde bulunuyorlar.

Daha açık bir örnek vereyim şuan da benim hedefim "Kişisel Blog" kelimesinde ilk üç sıraya girmek diyelim mesela ve ben en az gezdiğim webmaster forumlarında "kişisel blog" ifadesi üzerine çalışan 50 tane webmaster biliyorum.Hepimizin hedefi ilk sıra yada ilk sayfa.Muhakkak birilerimiz üst sıralara çıkarken diğerlerimiz alt sıralara inecektir.Bir gün , iki gün , üç gün benim sitem geçer ilk sıraya ancak daha sonra farklı bir site gider benden daha iyi bir SEO çalışması yapar ve beni geçer haliyle benim sitemde bir iki sıralama aşağıya kayar ki "kişisel blog" gibi kelime gruplarında zaten sürekli neredeyse tüm rakip siteler SEO çalışması yaparlar bu yüzden bu tip kelime gruplarında sıralamalar sürekli değişir.Mesela ben bir gün yedinci sırada iken bir hafta boyunca siteyle ilgilenmeyince on altıncı sıraya geriledim.Şimdi benim gidip forumlar da "dalgalanma mı var" , "sandboxa mı girdim" gibi konular açmamım ne anlamı var?

Çoğu arkadaşımız kendi hatalarından dolayı yaşadıkları sıra düşüşlerine , hatalarını kabul etmeyip bahane aramak uğruna konu açıyorlar.Tamam arada birkaç tane mantıklı konu geliyor ancak bu tip konuların çoğu arkadaşlarımızın bahane arayışları yüzündendir.Hadi onu geçtim her gün aynı tip konu açılır mı?İnsan biraz forumda araştırma yapar , daha önce açılmış konuları inceler ama bizde öyle bir şey yok hemen konu açacaksın ne de olsa  biz her gün açılan bu aynı tip konulara hep aynı cevapları yazmaya meraklıyız ya!

Yorumlar (15)

 1. Ertan dedi ki:

  Webmaster forumları son yıllarda iyice çığırından çıktı. Genellikle yaş grupları 12 – 17 arası çocukların oyun havuzu haline geldi. Gerçi 20 yaşında olup aynı hareketlere sahip kişilerde mevcut. Aynı anlattığın şekilde, yok pr nezaman güncellenecek, yok bilmemne cezam nezaman kalkar gibi sorular hergün defalarca açılıyor. Arkadaş insanlar nereden bilsin bunları. Site sıralaması +3 -3 arası oynayan kişiler konu açıyor. Ben resmen bu durumdan kendi adıma hiç memnun değilim. Forumlar çöplüğe dönüyor. Sen sitene hacklink kas illegal şeyleri uygula sonra sitem neden düştü :) Bilinçsizce hareket eden ya da gerçekten bu şekilde olan insan çok fazla. Forumlarda bu konuda düzenleme yapılması gerek bizler hergün o tür bölümlerde aktifken şuanda o bölümlere girmiyorum bile.

 2. Mehmet.C. dedi ki:

  Webmaster forumlarından sürekli “Sitemize üye olursanız sevinir.” diye mail geliyor. Bahsetmiş olduğun konu yüzünden bu tür sitelere girmek istemiyorum. Eğer bilgi edinmemi gerektiren bir konu varsa forumlarda araştırırım ki zaten muhakkak vardır. Ayrıca Ertan arkadaşımızın bahsettiği gibi 7- 15 yaş arası bilgisiz kişilerin sürekli forumları rahatsız etmesi, böyle güzel forumların kalitesini düşürüyor. Forum’un mantığını bilmiyorlar.

 3. hatun dedi ki:

  hocam bırakın bu seo konularını filan herkezin bir tavsiyesi var ama hiç biri dogru degil hep bilindik. suyu çıktı…

 4. RecepBaglar.Net dedi ki:

  İnsanlar araştırma yapmak yerine Wm forumlarında konu açıyor.

 5. Bipixel.net dedi ki:

  Bizde bıktık ama yapacak bir şey yok işte Burak :D.

 6. Musa Kaya dedi ki:

  Aynen konuları görmekten bende sıkıldım aslına bakarsanız seo demek siz demek kimseden yardım almamanda seo çalışmalarınızı kendiniz yapıp üst seviyeleri kazana bilirsiniz bu benim görüşüm…

 7. avşa adası dedi ki:

  Benim görüşüm webmasterlik yapanlar ya da seocular değil bu tip şeyleri yapanlar. WordPress kurup kendini webmaster ilan edenler ve sağa sola link koyup seocu geçinenlerdir. Webmaster forumları ayrıca yetersiz geliyor.

 8. Seams dedi ki:

  seo çok onemli webmastercilik yapanlar tip aynı şey yapmazlar.

 9. Eskişehir Çilingir dedi ki:

  Konu biraz eski de olsa bu durumu günümüz forumlarında da görmek mümkün. Genelde araştırmacılıktan ziyade işin kolaycılığına kaçarak hemen sorunumuza çözüm bulunsun diye bir konu açıp bizimle ilgilenilmesini istiyoruz sanırım..