Anahtar Kelime Saçmalığı

12 yıl önce

Arkadaşlar ne yazık ki çoğu kişinin düştüğü , uğruna binlerce liraların harcandığı bir hatadan bahsetmek istiyorum.Aşağıda yazacaklarım bana göre büyük hatalardır ancak son yorum tabi ki size ait olacaktır.

Özellikle de yaz aylarıyla beraber hareketlenen SEO sektöründe gördüğüm kadarı ile birçok arkadaşın tek bir kelime üzerinden çalışma yaptırdığını gördüm.Görmekle yetinmedim bir de çok basit bazı çalışmalara yüzlerce lira para harcadıklarına şahit oldum.Mesela geçenlerde bir arkadaş bir konu açmış diyor ki "android" kelimesi için SEO çalışması yaptırdım , sitem ilk sayfaya da çıktı ancak ayda 70-80 hit ancak geliyor ; sorun ne…

Şimdi ben bu ve bunun gibi tek kelime odaklı çalışma yaptıran arkadaşlarımıza sormak istiyorum ; siz hiç "android" , "seo" gibi terimleri yalnız kullanacak kaç kere arama yaptınız?Eğer Google'nin bize sunduğu Anahtar Kelime Aracından "android" kelimesinin aylık aranma hacmine bakarsak rakamın "124.000.000" gibi yüksek bir rakam çıkar fakat burada ki rakam içerisinde "android" kelimesi geçen tüm arama sayılarını dikkate alır.Yalnızca "android" şeklinde yapılan arama sayısı ise "3.350.000" gibi diğerine oranla çok çok düşük bir rakamdır.Hatırlatmak isterim ki yukarı da ki rakamlar dünya geneli aylık yaklaşık aranma rakamlarıdır.

Yani arkadaşlar ben şunu belirtmek istiyorum android sitesi açan bir arkadaşımız SEO çalışmalarını "android" gibi tek bir kelime odaklı değilde ; "android telefonlar" , "android haberler" , "android uygulamalar" , "android oyunlar" gibi tam öbekli aranma sayıları daha yüksek kelimelere yaptırmalılar.Şahsen arkadaşlar ben hiçbir zaman "android" şeklinde bir arama yapmam ki çoğu kişinin de bu şekilde arama yapmasını beklemem.Hiç yoktan "android" kelimesini ilk defa duyan kişi bile "android nedir" şeklinde bir arama yapar.

Yukarı da "android" kelimesini sadece örnek olarak verdim arkadaşlar , "android" gibi birçok kelimeyi daha örnek verebiliriz.Bu yüzden herhangi bir kelime de SEO çalışması yaptırmadan önce , o kelimenin tam öbekli aranma sayısına bir bakın.Çalışmalarınızdan önce kendinizi ziyaretçilerinizin yerine koyarak , anahtar kelimenizi direk olarak arayıp aramayacaklarını düşünün.Yoksa daha çok hit alabileceğiniz kelimelere çalışma yaptırmak yerine , ilk başta size çok cazip gelen fakat aranma sayısı düşük kelimelere çalışma yaptırarak paranızı boşa harcayabilirsiniz.

Android kelimesi gibi bir çok örnek verebileceğimiz gibi yukarı da anlattığım durumun dışında olan bazı kelimeler de mevcut , örneğin ; "oyun" , "haber" , "galeri" şeklinde örnekler verebiliriz.Bu yüzden anahtar kelime olarak seçtiğiniz kelimeyi iyice bir inceleyin.Daha önce de dediğim gibi "android" kelimesi sadece bir örnekti , bunun gibi daha birçok örnek mevcut.

Bu konu hakkında sizlerin de yorumlarını bekliyorum arkadaşlar.

Yorumlar (21)

 1. egitimsitesi dedi ki:

  Yazdıklarında haklısın. Sadece aylık aramalara bakıp seo çalışması yapmanın hiçbir faydası olmuyor. En doğrusu çeşitliliği sağlamak.

 2. Digitürk dedi ki:

  bugüne kadar hep digitürk kelimesine çalışıyordum bu makalenizi okuduktan sonra benim bütün bakış açım değişti tşk

 3. ahmet sefa dedi ki:

  google seo sisteminde yenilik,bir bakıma site temizliği yapacak diye duydum.ama içerk ne onu bilemiyorum

 4. merhaba yazınız için teşekkürler.bakış açımı değiştirdiniz.

 5. TechnicaL dedi ki:

  Güzel bir makale olmuş eline sağlık ama başlık seçimi yanlış olmuş gibi. Senin anlattığın olay ”Long tail seo”dur. En azından etiketlere ekle ki insanlar aradığını bulsun.

 6. Turgut dedi ki:

  Şimdi burda gözen kaçan şey şu ? Siz müşteriye kelime bazlı değil de genel anlamda hit çalışması önerdiniz ama müşteri illa ki kelime bazlı istedi ? O zaman nasıl olacak ?

 7. Film izle dedi ki:

  Hocam yazılarınızı zevkle okuyorum. Seo işinde iyiyim diyen çok kişi gördüm, Seo nun açilimini bile bilmeyen. Gerçekten yıllardır biriktirdiğimiz Tecrübeyi Resmen yazınızda anlatmişsiniz. Bu işe Girecek yeni arkadaşlarımız inşl işe girmeden önce sizin yazınıza rast gelirler’de 1-0 Yenik yerine 1-0 Önce başlarlar ;)

  Sağlıcakla kalın, Saygılarımla ..

 8. Digiturk dedi ki:

  2007 yılında sohbet kelimesinde ilk 5’de idim facebook popüler olmadan önce diyim. Hit 800 tekil’di 1k bile olmuyordu hesabını siz yapın.

 9. bicümle dedi ki:

  ben de küçük bi hatırlatma yapayım burak beyin yazdıklarına ek olarak.. tek bir siteyi rakip olarak görüyorsanız ancak o zaman tek kelime odaklı çalışma yapın.. diğer türlü kendinizi boşa yormuş olursunuz..

 10. ayşe dedi ki:

  tebrik ederim genç arkadaşım:)tam olarak anlattığınız gibi, bu durumu eticaret yapan,4-5 websitesi olan yurtdışı müşterisi olan firmalar bile algılamakta zorlanıyor. googleın adwordsde bile tavsiye ettiği long term-öbek aramaları özellikle son 3 yıldır yükselen bir grafik gösteriyor. tek-generic kelime arama rakamları, diğer tüm öbek aramalarıda kapsıyor,tescilli bilgidir, yine bir kelime seçimi yapılacaksa hedef kitle analizinin yapılması gerekiyor, satış odaklı yahut teknik bilgi paylaşımı neyse..blogunuz gerçekten çok özenli ve bilgi verici başarılarınızın devamını dilerim..bir makalenizde belki semantic aramalara yer verirseniz googleın optimum sonuçlarda yer vermek istediği içerikler hakkında uzun vadeli çalışmalarınıda konuşmuş oluruz

 11. Digitürk dedi ki:

  Adam film izle kelimesine sadece çalışıyor ama site içeriğinde filmden fazla dizi içeriği var :)

 12. LigTV Digiturk dedi ki:

  Bu tür konular üzerinde çok araştırma yaptım ama google algoritmaları gerçekten sürekli gelişiyor.