2013 Yılında Dikkat Etmeniz Gereken 3 SEO Yöntemi

11 yıl önce

Her geçen gün binlerce sitenin de dahil olduğu internet dünyasında, rekabet her geçen gün artmaya devam ediyor. Artan rekabetinde getirdiği kargaşaları çözümlemek isteyen arama motorları yeni yıla girerken bazı güncelleştirmeler gerçekleştirdiler. Gelen güncellemeler ile birlikte, artık eskiden iyi olduğunu bildiğimiz ancak artık kullanımına dikkat etmemiz gereken bazı SEO yöntemleri ortaya çıktı.

Yorum Backlinkler

Yorum backlinkler, bir web sitene yorum yazarken link kısmına kendi site adresimizi yazarak elde ettiğimiz backlinklerdir. Yorum backlinkler 2012 yılına kadar arama motorlarında yükselme konusunda oldukça etkili backlinkler olmuşlardır. Günümüzde de yorum backlinklerin önemi vardır ancak artık işi bilmeyen çakma SEOcular yüzünden, yorum backlink piyasası altüst oldu. Arama motorları da bu yüzden artık yorum backlinkleri pek dikkate almıyor. Ancak doğru kullanımlar da sizlere başarı sağlayabilir.

Diğer yandan yorum backlinklerin bir diğer zararlı yanı daha vardır. Şimdi yazacağım düşünceyi daha önce hiçbir yerde görmedim ancak ben düşüncemin doğru olabileceğimi düşünüyorum. Düşünceme gelince, bildiğiniz gibi çoğu blogdan aldığımız backlinkler nofollow backlink oluyor. Diğer yandan bildiğimiz bir diğer nokta ise arama motorlarının bizlerden dofollow ile nofollow backlink sayılarımızı birbirine yakın tutmamızı istiyor. Düşünceme göre çok sayıda yorum yani nofollow backlink almak, aldığımız backlinkler içerisinde ki dofollow-nofollow backlink dengesini sarsacağından ve nofollow backlink sayısını dofollow backlink sayısına göre çok daha fazla bir miktara getireceğinden bu durum bizler için zararlı olabilir ancak ben az sayıda alınacak yorum backlinklerin zarar yerine yarar sağlayacağını savunuyorum. Burada dikkat etmeniz gereken asıl nokta, güncel ve kaliteli sitelerden olabildiğince az sayıda nofollow backlink almaktır.

Son olarak yorum backlinklerin değerini kaybetmesinin önemli bir nedeni daha mevcut. Şimdi hepimizin bildiği gibi Anti-SEO diye bir gerçek mevcut ortada. Hacklinklerden sonra Anti-SEO için kullanılan en etkili yöntemlerden biri yorum backlinklerdir. Sitenize Anti-SEO uygulamak isteyen kişiler sizlerin haberleri olmadan, erotik kelimelerden yorum backlinkler almanızı sağlayarak sitenizin arama motorlarında değer kaybetmesine neden olabiliyor. Bu yüzden de yorum backlinklerin değeri gitgide azaltmaktadır.

Anahtar Kelime Kalabalığı

Sağda solda bazı çakma SEO bloglarında görmüşsünüzdür, arama motorlarında istediğiniz kelimelerde yükselmek için anahtar kelimelerinizi olabildiğince yazılarınızın içerisinde kullanmaya dikkat edin şeklinde önerileri. Ancak ne yazık ki bu düşünce büyük bir yanlıştır, yazılarında anahtar kelimelerinizi kullanabileceğiniz bir oran bulunmaktadır, eğer böyle önerilere uyup o oranı aşarsanız spam blog durumuna düşersiniz. Unutmayın arama motoru botları neredeyse sitenize giren herhangi bir ziyaretçi kadar zekidir, onları bu gibi bir yöntemle kandırmaya çalışırsanız durumu er ya da geç anlayacaklardır, bu yüzden yazılarınızı olabildiğince doğal yazmaya gayret göstermelisiniz.

Text Linkler

Belirli bir kaliteye gelmiş bloglar haricinde ki bloglardan aldığınız text linkler günümüzde artık fayda sağlamak yerine zarara neden olabilmektedir. Bunun aksine ise banner reklamların sizlere zararı olmayacaktır. Google gibi büyük arama motorları web sitelerinde ki link alımlarının sadece Pagerank arttırmaya yönelik olduğunu anladıktan sonra artık bu linklerin sizlere sağlayacakları değerleri azaltmaya başladı. Şunu unutmayın ki arama motorları daima ücretli linklerden nefret ederler. Peki ya bir linkin ücret karşılığında alınıp, alınmadığını nasıl anlıyor bu arama motorları? Tabii ki de verilen linkleri kontrol ederek anlıyorlar. Yani demek istediğim bir sağlık sitesinden, teknoloji sitesine link verilmesi arama motorlarının dikkatini çeker. Bu yüzden link alımlarınızda olabildiğince kendi sitenize benzer kategorilerde ki bloglardan link almalısınız.

Yorumlar (8)

 1. Taner AKSOY dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş. Günümüzde artık yorum backlinkin önemi oldukça arttı.Eskiden text linkler meşhurdu şuan yorum backlinkler.Programlar aracılığı ile şuan yapılmakta yorum backlink işi fakat bu biz blog yazarlarınız zor durumda bırakıyor.Günde onlarca spam yorum geliyor:)

 2. İsmail Bayram dedi ki:

  Doğru şeyler yazmışsın.Elin sağlık

 3. Klima Teknik Servis dedi ki:

  Çok Teşekkür Ederim Size. Faydalı Bilgi Olmuş.

 4. ali dedi ki:

  Deneyimli bilgileriniz için çok teşekkürler hocam faydalı bilgiler bunlar emeğinize sağlık

 5. Oğuzhan dedi ki:

  uygulamada esas almak gereken önemli konular bence.

 6. Enes Aktas dedi ki:

  verdiğiniz bilgilere tamamen katılıyorum sağlam yazı olmuş.

 7. branda dedi ki:

  emeğine sağlık güzel açıklayı bir makale olmuş başarılar..

 8. Uğur uğurcan dedi ki:

  Yorum konusunda az ve öz sitelere yorum atma tekniği doğrudur. Eğer alakasız sitelere aynı yorumları geçersen bu bir müddet sonra anlasılacaktır. Yazı için teşekkürler