arkaplan

Şanlıurfa Haberleri ve Şanlıurfa İli Tanıtımı

7 sene önce

sanliurfa-haberleri

Şanlıurfa ili kısa zaman içerisinde büyüyen gelişen kentlerin başında gelmekte. Bunun yanı sıra genç nüfus oranı bakımından ise başı çekmekte. Tarihi, Manevi, Jeopolitik güzellikleri ile adından çok söz ettiren mukaddes şehir olan Urfa ili adeta şehre gelen turistleri kendine aşık etmekte. Eski adı ile Yesrib, Medirke’den sonra mukaddes olarak parmak ile gösterilen peygamberler diyarı olarak anılan, kurtuluş savaşında düşmana karşı göstermiş olduğu cesur, yürekli ve kahramanca mücadelesi göğüs kabartmış anlı şanlı şehir.

Taşı toprağı altın olan bu Türkiyemizin toprakları ve sınırları içerisinde bulunan bu güzel ve ender güzelliklere sahip olan bu şehrin ise sınırları komşu topraklarımız Suriye ile kesişmekte. Ceylanpınar ilçesinin hemen karşısında Resulayn , Akçakale ilçesinin hemen yanı başında ise Tel Abyad bulunmakta. Birbirlerine komşu olan bu il ve ilçelerde aynı zamanda sınır kapısıda bulunmakta. Maalesef Suriye’de yaşanan iç savaş karışıklığı nedeni ile bu kapılar kapalı olmasına rağmen Bayram ve özel günlerde geçişlere izin veriliyor.
Jeotermal Su kaynağı bulunan Kara Ali yerleşkesinde ise Türkiye’nin en sıcak kaynar, şifalı suyu bulunmakta. Bölgenin tanıtımının çok yapılmaması münasebeti sebebi sadece çevre halkı tarafından bilinmekte.

Bölgenin parlayan yıldızı olarak nitelendirilen ilçelerinden en popüler olan yaz adeta turist akımına uğrayan Halfeti ilçesini ise bahsetmeden geçemezdik. Doğunun bodrumu olarak nitelendirilen Halfeti ilçesi adeta gelen turistleri büyülüyor. Doğal ve tabiat güzellikleri ile gelenlere hoş bir seda yaşatıyor. Bölgede faaliyet göstermekte olan oteller ise misafirlerini adeta geçmişe götürüyor.

Bölge mimarisine uygun yeni yapılan Şitamrat Otel ise misafirlerine en üst düzeyde hizmet kalitesi ile misafirlerine adeta Beş yıldız Lüksünü yaşatmakta. Yanı sıra bölgede bulunan butik konseptindeki mini evler sizi adeta eskiye götürmekte. Özellikle gezme fırsatı yakaladığım ve Nehir’e sıfır konumda bulunan sımsıcak doğal mağaraları bulunan Socrates Evlerinden bahsetmeden geçemeyeceğim. Konum ve Otantikliği ile gelenleri kendine adeta hayran bırakan bu butik otel gerçekten kalınabilecek yerlerden bir tanesi.

Urfa’ya uğrayıp Sıra gecesine katılmadan gitmek gerçekten büyük bir yanlış olur. Burada ise imdadınıza Şanlıurfa’da ilklerin kadını olarak tanınan Cevahir Han Konukevi işletmecisi Asuman Yazmacı Hanım Efendi yetişiyor. Hizmet kalitesi, lezzet ve fiyat konusunda şehrin en iyi işletmesi konumundaki Tarihi Han’da haftanın bazı günlerinde Sıra Gecesi programı düzenlenmekte. Özellikle has Şanlıurfa Mahalli yemekleri arasında olan Boranı yemeğini muhakkak yemenizi tavsiye ediyorum.

Gelelim bir diğer en önemli hususlardan bir tanesine. Buda bir şehrin tanıtımına en çok katkıda bulunan o şehrin en önemli yayın organlarından olan Basın Yayın organına. Çok sevdiğimiz ve kıymet verdiğimiz bir büyüğümüzün Genel Yayın Yönetmeni Sedat Atilla ağabeyimizin imzası bulunmakta.

Şanlıurfa haber kategorisinde Şanlıurfa iline ait son dakika urfa haberlerinin yanı sıra Şanlıurfa ilinin Ptt 1.liğinde top koşturan Şanlıurfaspor takımı hakkında son dakika transferlerini ve en güncel urfa haberlerini bu sitede bulmak mümkün. Sizde eğer Şanlıurfa ili hakkında son dakika bilgilerinden haberdar olmak istiyorsanız şu adresi takip edebilirsiniz.

http://www.medyaurfa.com/

Uyarı: Bu sayfada ki içerikler tanıtım amaçlı olarak eklenmiş olup, site sahibiyle hiçbir ilgisi yoktur.

Yorumlar (0)