arkaplan

Eşini Kap Gel Batak Oyunu Oynamaya

7 sene önce

Batak oyunu en çok bilinen kart oyunlarından bir tanesidir. Ve bir deste kağıt ile oynanabilir. Bu oyunun 4 farklı çeşit versiyonu bulunmaktadır. Bu oyun çeşitleri ise Klasik , eşli, gömmeli ve koz maça şeklindedir. Bugün bu batak çeşitlerinden biraz bahsedelim.

Klasik hali yani ihaleli dediğimiz oyunda herkesin eline dağıtılmış olan kartlardan sırasıyla herkes eline bakarak alabileceği sayı tahmininde bulunur. İhale sisteminde eğer eline güveniyorsa oyuncu en az 6 diyerek oyuna başlar. Eğer kimseden ses çıkmazsa dağıtıcıdan bir sonraki kişiye 5 elden ihale kalır. İhale sisteminde ilk oyuncu örneğin 6 dedi, sonraki oyuncu 7 derse 7 diyen oyuncuda kalır ihale.

Eşli oyunda, oyun 4 kişi ile oynanır ve karşılıklı 2 oyuncu birbiri ile eş olur. Bu oyun tarzında kartlar dağıtıldıktan sonra 2 gup ihaleye girer ve ihaleyi alan kişinin eşi elindeki kartları yere serer.

Gömmeli  oyunda 3 kişi ile oynanmaktadır. Toplamda 52 adet bulunan kart her oyuncuya 16’şar tane dağıtılır ve yere de 4 tane kart koyulur. Oyun içerisinde en çok ihale veren kişi elindeki işine yaramayacak 4 kartı yere atar ve yerdeki kartları alarak oyuna devam eder.

Koz maça oyunu yine 4 kişi ile oynanır. Ancak bu oyunda ihale sadece elindeki maça kartlara göre verilir.

Uyarı: Bu sayfada ki içerikler tanıtım amaçlı olarak eklenmiş olup, site sahibiyle hiçbir ilgisi yoktur.

Yorumlar (0)