arkaplan

2017 Yılının En Etkili Dijital Pazarlama Kanalları

6 sene önce

Markanızın daha fazla gelir elde edebilmek için zaten kısıtlı olan dijital pazarlama bütçesini, 2017’nin en etkili dijital pazarlama kanallarında daha verimli kullanabilirsiniz.
Markalar için en önemli ihtiyaçların başında pazarlama kampanyaları geliyor. Özellikle geleneksel pazarlamanın yerini her geçen gün daha fazla almayı başaran dijital pazarlama da kendi içerisinde kanallara ayrılmış durumda. Arama motorlarından sosyal medya sitelerine, e-posta pazarlamasından gelir ortaklığı sistemlerine kadar birçok dijital pazarlama kanalı mevcut. Ancak her markanın hedef kitlesine ulaşabileceği kanallar farklılık gösteriyor. İşte bu noktada 2017’nin neredeyse her marka türüne ve kampanya hedefine göre en etkili olabilen dijital pazarlama kanallarını keşfedebilirsiniz.

1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motorları günümüzün en çok kullanılan web sitelerinin başında geliyor. Özellikle Google neredeyse tüm dünya genelinde tekel olmayı başarmış bir arama motorudur. Türkiye’de bile neredeyse tamamen Google kullanılıyor. Son yıllarda Yandex agresif bir şekilde pazarlama faaliyetleri yürütse de Google’dan kullanıcı koparmakta pek bir yol kat edemedi. Aslında bu Yandex’in kötü olmasından veya doğru pazarlama yapamamasından değil de Google’ın atı alıp Üsküdar’ı geçmesinden daha çok kaynaklanıyor.

İşte bu noktada Google SEO çalışmaları en önemli dijital pazarlama stratejisi haline geliyor. Web sitenizi Google’ın sıralama kurallarına uygun hale getirerek rakiplerinizden daha üst sıralarda görünebilirsiniz. Böylece potansiyel müşterileriniz en üst sıralardaki sitelere daha çok tıkladığı için sizin web sitenize daha fazla girmeye başlar. Maliyet olarak da diğer kanallardan daha ucuz olan SEO hakkında detaylı bilgiyi https://www.motionb.com/seo adresinden alabilirsiniz.

MarketingCharts istatistiklerine göre dijital pazarlamacıların %31 gibi büyük bir çoğunluğu SEO yatırım getirisini “mükemmel” olarak tanımlıyor.

2. E-Mail (E-Posta) Pazarlaması

Uygulanması zor ve tecrübe isteyen ancak maliyet olarak belki de en ucuz ve en etkili dijital pazarlama kanalı olan e-posta pazarlaması her yıl olduğu gibi 2017 yılında da listenin ilk sıralarında yer alıyor. Özellikle hali hazırda büyük bir kullanıcı kitlesi olan web sitelerinin kullanıcı verilerini doğru strateji ile kolayca toplaması mümkün. Böylece toplanan e-posta adreslerine ucuz bir şekilde mail gönderilerek çeşitli pazarlama stratejileri uygulanabiliyor. Bu da diğer kanallarla karşılaştırıldığında oldukça büyük bir yatırım getirisi anlamına geliyor. Ancak e-posta pazarlama işe yeni başlamışlar için o kadar da kolay değil. Neden mi?

  • Eğer kullanıcı kitlesi büyük bir web siteniz yoksa müşteri verilerini toplamakta zorlanırsınız, böylece e-posta gönderimleriniz kısıtlı sayıda kişiye ulaşır.
  • Kullanıcı verilerini toplarken yapacağınız yanlış stratejiler onları ürkütebilir ve veri toplamak yerine kullanıcı kaybına neden olabilirsiniz. Bunu istemezsiniz değil mi?
  • Bazen insanları sıkmamak lazım ya işte göndereceğiniz e-postaların sıklığını çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Hatta hayatında hiçbir zaman o ürünü almayacak kişilere sürekli o ürünün tanıtımını yapmak onları sıkabilir.

E-posta pazarlaması doğru yapıldığı taktirde dijital pazarlamacılar tarafından %23 oranda mükemmel olarak tanımlanıyor. Bu SEO ile karşılaştırıldığın %8 daha az olsa bile çok büyük bir orandır.

3. Tıklama Başı Ödemeli Reklamlar (PPC)

En bilinen örneği Google Adwords olan PPC reklamları aslında yediden yetmişe tüm firmaların ihtiyaç duyduğu bir dijital pazarlama kanalı. Ancak diğer dijital pazarlama kanallarına göre çok daha pahalı bir yöntem. Yine de eğer gerçekten başarılı bir kampanya ile PPC reklamlarına yatırım yaparsanız diğer pazarlama kanallarından aşağı kalır bir yanı neredeyse yok. Fakat size mükemmel bir kampanya yapmanızı sağlayacak uzman veya ajans bulmak o kadar da kolay değil. Bu yüzden PPC için ayıracağınız bütçeyi verimli kullanmak oldukça önemli.

Tıklama başına ödeme yaptığınız PPC reklamları dijital pazarlamacıların %14 kadarı tarafından mükemmel olarak nitelendiriliyor. Bu SEO ve e-posta pazarlamasından sonra en yüksek puan ve hiç de az değil!

4. Yatırım Getirisi Yüksek Diğer Pazarlama Kanalları

Size 2017 yılında en yüksek yatırım getirisine sahip 3 dijital pazarlama kanalını tanıttık. Ancak bu kadarı ile sınırlı olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Diğerlerine göre nispeten daha düşük puanlar alsalar da aşağıdaki dijital pazarlama kanallarını “mükemmel” olarak tanımlanma oranları ile birlikte listeledik:

  • %9 – Satış Ortaklığı Ağları (Affiliate Marketing)
  • %9 – Sosyal Medya Pazarlaması (Facebook, Twitter ve benzeri)
  • %6 – Mobil Pazarlama (Uygulama ve reklamlar)
  • %5 – Doğrudan Pazarlama (Offline Direct Marketing)
  • %4 – Çevrimiçi Görüntülü Reklamlar (Google Adsense yayıncıları, YouTube ve benzeri)

Siz de 2017 yılının en etkili dijital pazarlama kanallarını öğrendikten sonra markanızın hedeflerine ve bütçesine en uygun olan kanalları seçebilirsiniz. Ancak bütçenizi alacağınız verime göre kanallar arasında doğru paylaştırmaya dikkat etmenizde fayda var. Yani SEO en iyi puanı aldığı için sizin için en doğru kanal olmasa bile bütçenizin tamamını SEO için ayırmanıza gerek yok! Hadi, herkese başarılar!

Uyarı: Bu sayfada ki içerikler tanıtım amaçlı olarak eklenmiş olup, site sahibiyle hiçbir ilgisi yoktur.

Yorumlar (0)